Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Jeden z AED zainstalowanych w Pile – przy ulicy Lutyckiej. Fot. Marcin Maziarz
Jeden z AED zainstalowanych w Pile – przy ulicy Lutyckiej. Fot. Marcin Maziarz
InsiderZdrowie

Poświęć 30 sekund, żeby uratować życie

Najbliższy AED znajduje się… No właśnie. Gdzie? Mapę znajdziesz pod prostym adresem: www.magazyn67.pl/aed.

Co zrobisz, kiedy zobaczysz leżącego na chodniku, nieprzytomnego człowieka? Być może machniesz ręką i stwierdzisz, że balet wszedł za mocno. Być może podejdziesz i sprawdzisz czy na pewno. A co, jeżeli okaże się, że nie czuć alkoholu, a człowiek nie daje znaku życia?

Po pierwsze: nie panikuj. Musisz zrobić trzy rzeczy: sprawdź przez 10 sekund czy człowiek faktycznie nie oddycha – zbliż ucho do jego nosa i ust, spróbuj wsłuchać się w oddech, wyczuć go na policzku i zaobserwować czy klatka piersiowa unosi się. Jeżeli nie dzieje się nic – w pierwszej kolejności wyznacz kogoś, kto zadzwoni pod 999 lub 112. Jeżeli nie ma nikogo – zadzwoń sam, włącz tryb głośnomówiący i działaj dalej. Po drugie – wyślij kogoś po AED. Po trzecie – zacznij uciskać klatkę piersiową: 30 uciśnięć i dwa oddechy ratownicze. Jeżeli boisz się czymś zarazić, po prostu uciskaj – to lepsze niż nic.

Wracając do AED, bo o nich jest ten artykuł: w grudniu w Pile pojawiło się 14 takich urządzeń sfinansowanych z budżetu obywatelskiego. Łącznie w całym mieście jest ich już ponad 50 – tyle naliczył ratownik medyczny Szymon Kozłowski, który stale aktualizuje mapę AED w Pile:

Poświęć najbliższe 30 sekund i sprawdź na niej gdzie znajdują się dwa defibrylatory: najbliżej twojego domu i najbliżej twojego miejsca pracy. Na mapie zostały oznaczone zarówno AED dostępne całodobowo (m.in. wszystkie zakupione z budżetu obywatelskiego), jak i takie, które znajdują się np. wewnątrz sklepów czy urzędów.

A o tym, że defibrylacja ratuje życie, jasno mówią liczby. Tam gdzie jej zabrakło, przeżywa zaledwie 6 – 12 procent osób z zatrzymaniem krążenia. Tam gdzie została szybko dostarczona, ten wskaźnik rośnie do 70 procent. SIEDEMDZIESIĘCIU. Dlatego – oprócz wiedzy gdzie i jak uciskać, oraz znajomości numerów 999 lub 112, ważna jest też wiedza gdzie znajduje się najbliższy AED.

Obsługa urządzenia jest banalna: wystarczy je włączyć i wykonywać wydawane polecenia. Cała obsługa ogranicza się do naklejenia elektrod na klatce piersiowej, niedotykania poszkodowanego i wciśnięcia przycisku wywołującego wyładowanie elektryczne, kiedy defibrylator powie, że trzeba to zrobić. Jak wygląda wszystko to, o czym mogłeś przeczytać, zobaczysz też w odcinku serii „W Rytmie Miasta”:

Tę samą mapę AED w Pile znajdziecie na stronie pila.bezpieczneserce.pl, na stronie Urzędu Miasta Piły w zakładce „defibrylatory”, a teraz także pod prostym do zapamiętania adresem www.magazyn67.pl/aed (traficie na ten właśnie artykuł).