Odpowiedź jest krótka: niewiele. Właściwie nic. Ale próbuje…
Od grudnia ChatGPT jest na ustach całej branży technologicznej. Zresztą nie tylko, bo media – także te ogólnotematyczne – obiegły informacje o pierwszych wykrytych w sektorze oświaty oszustwach, do których nowy, oparty na sztucznej inteligencji chatbot od OpenAI, został wykorzystany. Chodzi o prace „pisane” przez sztuczną inteligencję, które uczniowie i studenci przedstawiali jako swoje. W Stanach Zjednoczonych płynące z tej technologii zagrożenie zaczyna być dostrzegane i pojawiają się pierwsze reakcje na nie. W ubiegłym tygodniu (dokładnie 4 stycznia 2023 r.) dostęp do ChatGPT został zablokowany we wszystkich szkołach publicznych w Nowym Jorku. Oczywiście uczniowie nadal mogą z niego korzystać w domu, a także na telefonach niepołączonych ze szkolnym wi-fi.
W mediach pojawiły się także artykuły napisane w całości przez ChatGPT. Więc dlaczego by nie… Tak, zapytałem sztuczną inteligencję od OpenAI o region nad Gwdą i Notecią, a także o Piłę. Cóż… Tematyka okazała się bardzo niszowa, a poziom „wiedzy” bardzo ogólny, w dodatku pełen błędów rzeczowych.
Obrazy wygenerowane przez Dall-E 2 na zapytanie o biały dom na brzegu Noteci z parą wypoczywającą na tarasie:
Na pierwszy ogień poszła Piła. Poprosiłem o napisanie artykułu o tym, jaka przyszłość czeka miasto. Dokładnie było to: „Write an article about future of city of Piła in Poland” (wybaczcie błędy). Tak, po angielsku, i w takim języku napisał też chatbot:
„The city of Piła, located in western Poland, has a rich history dating back to the Middle Ages. In recent years, the city has undergone significant development, with new infrastructure and businesses popping up to meet the needs of its growing population. Looking towards the future, there are a number of exciting opportunities and challenges that the city will face.
One of the biggest opportunities for Piła is the potential for economic growth. The city is home to a number of thriving industries, including forestry, wood processing, and food processing. In the coming years, these industries are likely to continue to grow, bringing new jobs and economic opportunities to the area. Additionally, the city’s central location in Europe makes it an attractive destination for businesses looking to set up operations in the region.
Obrazy wygenerowane przez Dall-E 2 na zapytanie o Krajnę. Nie poszło najlepiej:
Another opportunity for Piła is the potential for tourism. The city is home to a number of historical landmarks and cultural attractions, including the Piła Cathedral, the Piła Museum, and the St. Mary’s Church. These attractions, along with the city’s proximity to the stunning Wieleń Landscape Park, make it a great destination for tourists looking to experience the beauty and history of Poland.
However, the city will also face a number of challenges in the coming years. One of the biggest challenges will be the need to address issues of sustainability and environmental protection. As the city continues to grow and industrialize, it will be important to ensure that this growth does not come at the expense of the environment. This will require the city to invest in green infrastructure and technologies, such as renewable energy and energy-efficient buildings.
Overall, the future looks bright for the city of Piła. With its strong economic foundation and rich cultural heritage, the city has the potential to become a major player in the region. By addressing the challenges of sustainability and environmental protection, Piła can continue to grow and thrive for generations to come.”
Obrazy wygenerowane przez Dall-E 2 na zapytanie o pływanie kajakiem po Noteci o zachodzie słońca:
Pomijając poziom ogólności, pilska katedra to już głęboka historia (kościół pw. Św. Rodziny od 1926 r. pełnił rolę katedry Niezależnej Prałatury Pilskiej) lub konfabulacja, a kościół Najświętszej Marii Panny na Górnym wydaje się zbyt nowy na „obiekt historyczny” i zbyt nowoczesny na „atrakcję kulturalną”. Teoretycznie może chodzić też o parafię Matki Bożej Częstochowskiej na Motylewie. Powstały w 1893 roku kościół jest co prawda wpisany do Rejestru Zabytków, ale nie jest szczególnie znany nawet w Pile. No i ten Wieleński Park Krajobrazowy… Przemysł drzewny i przetwórstwo żywności także nie wydają się być w krajobrazie biznesowym tymi, które rozwijają się najszybciej.
Kolejne pytanie dotyczyło już nie Piły, a całego regionu nad Gwdą i Notecią. Tym razem zapytałem po polsku, i okazało się, że ChatGPT bardzo dobrze radzi sobie z językiem polskim. Niestety, tylko na poziomie językowym, bo merytorycznie to bełkot na podobnym poziomie ogólności:
„Region nad Gwdą i Notecią, położony na północnym zachodzie Polski, jest obszarem o bogatej historii i kulturze. W ostatnich latach region ten przeszedł znaczący rozwój, a jego gospodarka rozwija się w wielu sektorach, w tym rolnictwie, przemyśle lekkim i przetwórstwie żywności. Patrząc w przyszłość, istnieje wiele ciekawych możliwości i wyzwań, przed którymi stanie ten region.
Jedną z największych możliwości dla regionu nad Gwdą i Notecią jest potencjał do dalszego rozwoju gospodarczego. Region ten jest domem dla wielu prężnie rozwijających się przedsiębiorstw, a jego położenie w centralnej Europie sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem dla firm, które chcą rozpocząć działalność w regionie. W nadchodzących latach te sektory powinny nadal rosnąć, co przyniesie nowe miejsca pracy i możliwości ekonomiczne dla regionu.
Obrazy wygenerowane przez Dall-E 2 na zapytanie o Pojezierze Wałeckie. Tu też nie poszło dobrze:
Innym ważnym aspektem jest rozwój turystyki w regionie. Region ten słynie z wielu zabytków i atrakcji kulturalnych, takich jak zamek w Golubiu-Dobrzyniu czy muzeum w Santoku. Te atrakcje, w połączeniu z pięknem Parku Krajobrazowego “Dolina Noteć“, sprawiają, że region ten jest świetnym miejscem dla turystów chcących zwiedzić Polskę.
Jednak region ten również będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami w nadchodzących latach. Jednym z najważniejszych będzie konieczność zapewnienia zrównoważonego i ochrony środowiska. W miarę rozwoju i industrializacji regionu ważne będzie, aby ten rozwój nie był kosztem środowiska. To wymagać będzie inwestycji w”
Obrazy wygenerowane przez Dall-E 2 na zapytanie o Północną Wielkopolskę. Tu za to poszło całkiem dobrze:
W tym miejscu wypowiedź urwała się i chatbot był gotowy na kolejne pytanie. Schemat całej „wypowiedzi” bardzo przypomina ten z tekstu o Pile, w którym podmienione zostały jedynie atrakcje turystyczne. W dodatku leżący nad Drwęcą Golub-Dobrzyń naprawdę nijak tu nie pasuje. Postanowiłem jednak pomęczyć ChatGPT o Gwdę i Noteć, i zapytałem „Co zrobić, aby do regionu nad Gwdą i Notecią przyciągnąć więcej turystów?”. Odpowiedź to właściwie wiedza powszechna:
„Aby do regionu nad Gwdą i Notecią przyciągnąć więcej turystów, warto zastanowić się nad kilkoma możliwymi działaniami:
Promocja atrakcji turystycznych: Ważne jest, aby informować turystów o wszystkich ciekawych miejscach, które można zwiedzić w regionie, takich jak zabytki, muzea czy parki krajobrazowe. Można to zrobić poprzez publikacje w prasie, na stronach internetowych czy na portalach społecznościowych.
Obrazy wygenerowane przez Dall-E 2 na zapytanie o „typowy jesienny krajobraz w Dolinie Noteci”. No cóż…
Tworzenie atrakcyjnych ofert turystycznych: Warto rozważyć tworzenie specjalnych pakietów turystycznych, które zachęcą turystów do odwiedzenia regionu. Może to być np. oferta zwiedzania z przewodnikiem, noclegami w komfortowych warunkach czy specjalnymi degustacjami lokalnych specjałów.
Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami: Ważne jest, aby nawiązać współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, takimi jak hotele, restauracje czy wypożyczalnie sprzętu turystycznego. Można wspólnie tworzyć oferty, które zachęcą turystów do odwiedzenia regionu.
Obrazy wygenerowane przez Dall-E 2 na zapytanie o zachód słońca nad Notecią:
Poprawa infrastruktury turystycznej: Ważne jest, aby zadbać o dobre połączenie komunikacyjne w regionie oraz o dostępność miejsc noclegowych i usług turystycznych. To pozwoli turystom łatwiej i wygodniej zwiedzać region.
Promocja regionu w innych krajach: Ważne jest, aby promować region nad Gwdą i Notecią w innych krajach, aby przyciągnąć turystów z zagranicy. Można to zrobić poprzez udział w międzynarodowych targach turystycznych czy poprzez publikacje w prasie i na stronach internetowych zagranicznych.”
Na koniec wróciłem jeszcze do Piły i zapytałem „Co wiesz o Pile?”. Znowu pojawiła się katedra i… Kościół Mariacki, ale system zrozumiał, że chodzi o miasto, a nie o narzędzie:
„Piła (nazywana również Pilem) to miasto położone na zachodzie Polski, w województwie wielkopolskim. Jest to miasto o bogatej historii, którego początki sięgają średniowiecza. Obecnie Piła jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym i kulturalnym w regionie. W mieście znajduje się wiele zabytków, takich jak Katedra w Piły czy Kościół Mariacki, oraz liczne muzea i parki. Piła słynie również z przemysłu drzewnego i przetwórstwa żywności.”.
Obrazy wygenerowane przez Dall-E 2 na zapytanie o „żeglowanie na jeziorze Bytyń Wielki”. Zwróćcie uwagę na drugi obraz – pomijając układ pomostów, to przystań całkiem jak w Drzewoszewie:
No cóż… Tekstowo poszło tak sobie, ale sprawdziłem też, jak sztuczna inteligencja „wyobraża” sobie nasz region. W tym celu poprosiłem budowany także przez OpenAI system Dall-E 2 o przygotowanie kilku materiałów graficznych. Dall-E 2 to system, który – jak można przeczytać na jego stronie – może tworzyć realistyczne obrazy i sztukę korzystając z opisów w języku naturalnym. Zwyczajnie: piszesz co chcesz zobaczyć, klik i po chwili oglądasz cztery propozycje grafik do złudzenia przypominających zdjęcia lub malowane ludzką ręką obrazy. Efekty – w dużej części udane – zobaczycie w galeriach w tym tekście.
Obrazy wygenerowane przez Dall-E 2 na zapytanie o „typowy krajobraz Północnej Wielkopolski” wraz z dodaną porą roku. W wielu przypadkach wyszło zupełnie realistycznie:
Ciekawostka: system za niezgodne z regułami uznał zapytanie o „typowy krajobraz Krajny” i odmówił przygotowania stosownych grafik. Z „typowym krajobrazem Północnej Wielkopolski” nie było problemu, nawet z zaznaczoną porą roku. Z pojedynczym słowem „Krajna” – także nie. Wydaje się, że sztuczna inteligencja nie jest jeszcze gotowa na Piłę, ani na region nad Gwdą i Notecią. ;) Jeszcze…
I jako post scriptum – najbardziej po moich „testach” sztucznej inteligencji zaskoczył mnie algorytm Facebooka, który dosłownie pół godziny później podsunął materiał video Macieja Słomczyńskiego z pilskiej firmy Eonea… Nie, systemy wcale nie łączą naszej obecności tu i ówdzie… ;) Zobaczcie:
Najnowsze komentarze