Co roku tysiące młodych ludzi stają przed wyborem, którego wpływu na ich dalsze życie – często przez dziesięciolecia – nie są jeszcze świadomi. Bardziej świadomi – często nauczeni własnymi błędami – są rodzice, którym jednak brakuje argumentów w dyskusji. Wybór dokonywany w wieku trzynastu, czternastu lat wpłynie na to, czy dzisiejsi nastolatkowie będą szczęśliwymi, niezależnymi (także finansowo) dorosłymi. 6 października o 17.00 w Chodzieży i Czarnkowie odbędzie się szósta Noc Zawodowców.
To troska jeżeli nie każdego, to z pewnością większości rodziców nastolatków: jaka zawodowa przyszłość czeka moje dziecko i jak pomóc mu dobrze wybrać (najlepiej tak, żeby nie zorientowało się, że się tym interesuję, stresuję i chcę pomóc). Koniec szkoły podstawowej to moment, w którym nastolatkowie decydują – najczęściej bez świadomości długoterminowych konsekwencji – o swojej przyszłości. Nie tylko zawodowej, bo wybór dalszej ścieżki edukacyjnej i kierunku rozwoju zawodowego wpływa na całe życie: od finansów, przez miejsce zamieszkania i relacje międzyludzkie, po zdrowie. I oczywiście na to, czy praca będzie pasją, czy udręką.
Jak wybrać dobrze?
Kluczem do optymalnego wyboru jest rozpoznanie predyspozycji zawodowych ucznia. – Tego konkretnego młodego człowieka, który ma swoje zainteresowania, pasje, preferencje i predyspozycje, ale także indywidualne ograniczenia – tłumaczy Mariusz Wiszowaty, zastępca dyrektora Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile. – Nasi doradcy zawodowi posiadają wiedzę i doświadczenie oraz narzędzia, które pomagają określić, w jakich zawodach ten konkretny człowiek może odnaleźć się najlepiej, a jakie mogą przynieść zawodowe rozczarowanie – zarówno jeżeli chodzi o satysfakcję z samej pracy, jak i jej przełożenie na finanse czy relacje.
Doradcy zawodowi CWRKDiZ w Pile spotykają się z uczniami klas siódmych i ósmych przez cały rok – zarówno w czasie zajęć szkolnych, jak i indywidualnie. Centrum – wspólnie z czterema bliźniaczymi jednostkami w całej Wielkopolsce – po raz szósty organizuje także Noc Zawodowców.
Spotkania w dwóch lokalizacjach
W tym roku w naszym regionie Noc Zawodowców będzie odbywać się w dwóch miejscach jednocześnie. W Chodzieży będzie to popularny „Hipolit” – Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego, zaś w Czarnkowie – Zespół Szkół im. Józefa Nojego (powszechnie nazywany „Na Górce”). Dla powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego będzie to pierwsze wydarzenie z tego cyklu. W obydwu lokalizacjach Noc Zawodowców rozpocznie się w piątek, 6 października, o godzinie 17.00.
Dodatkowo w Trzciance tego samego dnia odbędą się dwa seanse w Kinie Za Rogiem. Skorzystają z nich uczniowie szkół podstawowych.
Noc Zawodowców dla młodzieży
We wszystkich lokalizacjach uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w zabawach, quizach i grach z nagrodami. Na miejscu będą oczywiście doradcy zawodowi, z którymi będzie można porozmawiać o wyborze drogi dalszej edukacji i skorzystać z testów pomagających określić predyspozycje zawodowe lub uczestniczyć w warsztatach samopoznania.
Będą także pokazy zawodów i kierunków kształcenia, ale chyba najważniejsze na każdej z dotychczasowych Nocy Zawodowców były spotkania z zawodowcami, ludźmi z pasją i pracodawcami. – Jeżeli ktoś jest w stanie przekonać młodego człowieka, który jeszcze się waha albo wręcz nie wie, jaki kierunek rozwoju wybrać, to właśnie oni – mówi Ewa Krupka-Zaręba, dyrektor CWRKDiZ. – Kiedy organizowaliśmy pierwszą Noc Zawodowców, chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której uczniowie mogą zobaczyć konkretne zawody, zadać najbardziej dociekliwe pytania, podejrzeć „jak to jest zrobione” a przede wszystkim dosłownie dotknąć pracy.
Noc Zawodowców ma pokazać także, że szkolnictwo zawodowe pozwala zdobyć cenione, dobrze wynagradzane wykształcenie. – Młodzież nadal preferuje kształcenie ogólne i – w dalszej kolejności – studia. I nie ma w tym wyborze nic złego – mówił w Magazynie67 w marcu 2020 r. doradca zawodowy CWRKDiZ w Pile. – Zachęcamy natomiast do przyjrzenia się możliwościom, jakie daje kształcenie zawodowe i branżowe. Ta droga daje możliwość przekucia własnej pasji w zawód. A nie ma w zawodowym życiu nic lepszego niż praca, którą się po prostu lubi. Ze wszystkimi swoimi atutami, to właśnie droga zawodowa może okazać się trafnym wyborem, zgodnym z indywidualnymi predyspozycjami.
To także przesłanie dla rodziców, którzy powinni wspierać zawodowe wybory własnych dzieci, a nie je narzucać.
Noc Zawodowców dla rodziców
Noc Zawodowców przeznaczona jest także dla rodziców. Ma im dać przede wszystkim rozeznanie w aktualnej ofercie szkół zawodowych i branżowych, a także w potrzebach rynku pracy. Ten zmienia się nieustannie, a nowe technologie – przede wszystkim obecny wszędzie i tani internet – pozwalają oferować swoją pracę, jak i wytwarzane produkty, dużo szerszemu gronu potencjalnych odbiorców niż jeszcze 10 lat temu.
Po co rodzicom ta wiedza? – Przede wszystkim dlatego, że to w nich uczniowie poszukują wsparcia w czasie podejmowania ważnych decyzji – mówi Ewa Krupka-Zaręba. – Zapraszamy na Noc Zawodowców rodziców, żeby dać im potrzebną wiedzę i argumenty, których nie muszą wyrażać wprost w podjętej celowo rozmowie, ale mogą podrzucać mimochodem. Ponadto na Nocy prezentowane będą możliwości kształcenia ustawicznego – całożyciowego dla dorosłych.
Ważne natomiast, by rodzice nie traktowali dzieci jak narzędzia do spełniania własnych ambicji czy wyobrażeń. – Dość prawdopodobne, że wymuszając na dziecku podjęcie takiej a nie innej decyzji zawodowej, wyrządzimy mu krzywdę – tłumaczy dyrektor CWRKDiZ. – Rozumiemy rodziców, którzy w imieniu swoich dzieci marzą o tym, co powszechnie rozumiemy pod pojęciem „dobre studia”, ale – po pierwsze – chodzi o szczęśliwe życie dziecka, a nie rodziców, po drugie – finansowo absolwenci wielu specjalności szkół zawodowych i branżowych radzą sobie lepiej niż osoby z wyższym wykształceniem w zawodach, w których występuje nadwyżka pracowników na rynku, a po trzecie – wykształcenie zawodowe nie zamyka drogi na studia. Przeciwnie – daje nowe możliwości, bo pracujący człowiek jest w stanie zarówno utrzymać dom, jak i zapłacić za studia i wszystko co z nimi związane.
Informacje na temat Nocy Zawodowców można znaleźć na www.noczawodowcow.pl.
Co po Nocy Zawodowców?
Na Nocy Zawodowców pod hasłem „Hub kompetencji” spotykamy się już 6 października o 17.00 w Chodzieży i Czarnkowie, ale Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile pomaga wybierać drogę zawodową i ścieżkę edukacji przez cały rok. Doradcy zawodowi spotykają się z młodzieżą w szkołach w ramach zajęć lekcyjnych, ale można umówić się z nimi także na indywidualne konsultacje w biurze przy Bydgoskiej 21 w Pile lub on-line.
Warto także sięgnąć do Barometru Zawodów. To coroczne opracowanie dla każdego z powiatów, które wskazuje na zawody deficytowe, czyli takie, w których więcej jest ofert pracy niż osób, które chciałyby ją podjąć, i zawody nadmiarowe (więcej osób poszukujących niż ofert pracy). Opracowanie dla swojego powiatu znajdziecie pod adresem https://barometrzawodow.pl/modul/prognozy-na-plakatach.
Tymczasem zapraszamy na Noc Zawodowców 6.0 „Hub kompetencji”, 6 października 2023 o godz. 17.00:
- w Chodzieży: w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego, ul. Wyszyńskiego 2
- w Czarnkowie: w Zespole Szkół im. Józefa Nojego, ul. Chodzieska 29
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Materiał promocyjny powstał w ramach płatnej współpracy z:
ul. Bydgoska 21 (II piętro, pok. 223)
64-920 Piła
tel. 67 307 00 05
www.cwrkdiz.pila.pl
www.facebook.com/cwrkdiz.pila/
Najnowsze komentarze