Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Grzegorz Dankowski i Ewelina Pilarczyk-Dankowska. Prywatnie małżeństwo, zawodowo – wspólnicy. Fot. Marcin Maziarz
Grzegorz Dankowski i Ewelina Pilarczyk-Dankowska. Prywatnie małżeństwo, zawodowo – wspólnicy. Fot. Marcin Maziarz
BiznesMateriał sponsorowanyPartnerzy

LBR Wyrzysk: w 12 lat do (prawdopodobnie) największego biura rachunkowego w regionie

[ Materiał promocyjny powstał w ramach współpracy z Licencjonowanym Biurem Rachunkowym Sp. z o.o., a całe wynagrodzenie za jego przygotowanie i publikację Zlecający wpłacił na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ]


Niedawno otworzyli biuro w Pile. – Chodziło przede wszystkim o to, by ułatwić życie mieszkającej w Pile części zespołu, która do niedawna codziennie dojeżdżała do Wyrzyska – tłumaczy Ewelina Dankowska, wspólniczka Licencjonowanego Biura Rachunkowego z Wyrzyska, a zarazem żona drugiego wspólnika – Grzegorza. Dzięki tej jednej decyzji kilka osób odzyskało dwie godziny życia dziennie, a klienci w Pile i okolicy – mają łatwiejszy dostęp. Jak działa biuro rachunkowe, do którego w czwartki klienci nie mają wstępu?

To najdłużej powstający tekst w historii Magazynu67 – od pierwszych ustaleń do publikacji minęły prawie dwa lata. Pamiętacie licytację na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2022? Na konto Orkiestry wpłynęło 987 złotych, a zwycięzcy wylicytowali publikację artykułu w formacie success story w Magazynie67.

Zwycięzcami okazali się Ewelina i Grzegorz Dankowscy, którzy stoją za sukcesem LBR – Licencjonowanego Biura Rachunkowego z Wyrzyska. Licytowali wysoko, bo artykuł miał ukazać się przy okazji otwarcia oddziału w Pile. To jednak przeciągało się, ale… Nareszcie jest! Jest i artykuł w Magazynie, a co za tym idzie – obietnica z 30. Finału WOŚP zostaje właśnie wypełniona. Ogromne ukłony, ekipo LBR.

Zespół LBR w dniu otwarcia oddziału w Pile przed biurowcem Kasztanowa Business Center. Fot. Marcin Maziarz
Zespół LBR w dniu otwarcia oddziału w Pile przed biurowcem Kasztanowa Business Center. Fot. Marcin Maziarz

Zatem jak małe biuro rachunkowe zostało największym w regionie? Od początku…

* * *

Leśna w Wyrzysku to boczna uliczka na spokojnym osiedlu, pełnym domów jednorodzinnych. Znaki drogowe informują, że wjeżdżamy do strefy uspokojonego ruchu, w której maksymalna prędkość została ograniczona do 30 km/h. Ale i bez nich jest tu spokojnie – po drugiej stronie ulicy znajdują się rozległe pola. Idealne miejsce do życia, nawet jeżeli w pobliżu przebiega malownicza wylotówka na Osiek Nad Notecią.

Leśna 24 w Wyrzysku to adres „centrali” LBR. Fot. Marcin Maziarz
Leśna 24 w Wyrzysku to adres „centrali” LBR. Fot. Marcin Maziarz

Dom pod numerem 24 stoi w głębi podwórza i gdyby nie pylon z nazwą, nie wyróżniałby się niczym szczególnym. Kiedy wejdziemy do środka, okazuje się, że bywa głośno jak w ulu. To tu co miesiąc spływa pięćdziesiąt tysięcy dokumentów księgowych od pięciuset firm – głównie z regionu, ale także z okolic Bydgoszczy, a nawet z Wrocławia, Łodzi czy Warszawy. Leśna 24 w Wyrzysku to adres prawdopodobnie największego biura rachunkowego w regionie. Drugi – od niedawna – to Kossaka 20 w Pile.

Skąd duża firma księgowa w niewielkim Wyrzysku?

Zaczęło się w 2011, kiedy Grzegorz Dankowski zaryzykował: zrezygnował z pracy na etacie i założył biuro rachunkowe. W 2012 zatrudnił pierwszą księgową, ale przełomowy okazał się 2018. To wtedy firma zaczęła naprawdę szybko rosnąć do 28-osobowego zespołu dziś.

Ewelina Pilarczyk-Dankowska w biurze LBR w Pile. Fot. Marcin Maziarz
Ewelina Pilarczyk-Dankowska w biurze LBR w Pile. Fot. Marcin Maziarz

LBR to skrót od Licencjonowane Biuro Rachunkowe. – Licencjonowane, bo od samego początku stawialiśmy na przejrzystość i na ciągłą profesjonalizację – tłumaczy Ewelina Pilarczyk-Dankowska, wspólniczka LBR Wyrzysk. – Od pierwszego dnia, kiedy była to jeszcze działalność Grzegorza, chcemy spełniać nie tylko te obowiązki, których od biur rachunkowych wymaga prawo w wersji minimum, ale chcemy robić znacznie więcej. Stąd ciągłe szkolenia, często kończone certyfikatami, ale także wszelkie licencje oznaczające podnoszenie kwalifikacji i aktualizację wiedzy, nawet jeżeli nie są obowiązkowe. Dlatego „licencjonowane” pojawiło się w nazwie, a pierwszym certyfikatem był oczywiście ten Ministerstwa Finansów, kiedy prowadzenie biura rachunkowego jeszcze go wymagało.

Grzegorz Dankowski w biurze LBR w Wyrzysku. Fot. Marcin Maziarz
Grzegorz Dankowski w biurze LBR w Wyrzysku. Fot. Marcin Maziarz

Widać to także w zabezpieczeniach finansowych. LBR ma nie tylko wymagane prawem ubezpieczenie OC do 10.000 euro. – Ze względu na to, z jak dużymi klientami pracujemy, wykupiliśmy także dobrowolne ubezpieczenie do miliona złotych, obydwa w PZU – tłumaczy Grzegorz Dankowski. – Na całe szczęście jeszcze nigdy nie musieliśmy z żadnego z nich skorzystać. Oczywiście, nie jesteśmy idealni, i przy tej skali działalności zdarzają się błędy, ale w przypadku naszej winy bez mrugnięcia okiem zwracamy naliczone przez organa podatkowe opłaty i ewentualne odsetki. Jest to dla nas normalna procedura biznesowa.

Zobacz jak wygląda biuro LBR w Wyrzysku

Wyspecjalizowani wewnątrz

LBR Wyrzysk nie ma żadnej specjalizacji branżowej. W listopadzie 2023 r. obsługuje już około 500 przedsiębiorstw różnej wielkości: od jednoosobowych działalności gospodarczych przez gospodarstwa rolne (z uwagi na specyfikę regionu ma ich całkiem sporo), po zatrudniające dziesiątki osób spółki prawa handlowego. Wśród klientów ma także wspólnoty mieszkaniowe czy fundacje i stowarzyszenia. Większość obsługuje w pełnym zakresie: zarówno księgowości, jak i sfery kadrowo-płacowej. – Baza klientów biura została zbudowana na poleceniach – zaznacza Ewelina. – Nigdy nie prowadziliśmy typowych działań reklamowych, nie licząc oznakowania biura. I to miłe, że nasi partnerzy biznesowi są zadowoleni z naszych usług i polecają nas swoim znajomym czy partnerom biznesowym.

Specjalizacja musiała jednak zajść wewnątrz organizacji. Skala działalności wymusiła organizację pracy, w której nikt nie robi „wszystkiego”.

Zobacz jak wygląda biuro LBR w Pile

Oprócz doskonałej organizacji, która wpływa na produktywność, specjalizacja ma jeszcze jedną zaletę nie do przecenienia przez klientów: biuro ma ekspertów na każdym odcinku obsługi księgowej i kadrowo-płacowej. – Nie ma wśród nas nikogo, kto zna się po trochu na wszystkim – tłumaczy Grzegorz. – Mamy ekspertki w księgowości pełnej, w księgowości uproszczonej, w rozliczeniach VAT-u i w sprawach kadrowych oraz płacowych. Jeżeli czegoś nie wiedzą – bo ludzkie przypadki bywają nie tylko zaskakujące, ale i skomplikowane – wiedzą, gdzie zdobyć wiedzę.

Biuro jest przygotowane – zarówno technicznie, jak i merytorycznie – także na rozwiązania, które obowiązkowe staną się dopiero za jakiś czas. Na przykład KSeF (Krajowy System e-Faktur).

Uzdalnieni

LBR jest przygotowane także na obsługę klientów spoza regionu, a tych ma na przykład w Warszawie, Wrocławiu czy Łodzi. – Dokumenty od firm z daleka – ale także coraz częściej od tych z regionu – otrzymujemy najczęściej w chmurze – tłumaczy Grzegorz. – Codzienność w tej chwili to rozmowy na Zoomie czy Teamsie, ale nadal używamy także bardziej tradycyjnych narzędzi takich jak telefony czy maile lub spotkanie face to face.

Zespół Licencjonowanego Biura Rachunkowego w dniu otwarcia oddziału w Pile. Dziś liczy już kilka osób więcej. Fot. Marcin Maziarz
Zespół Licencjonowanego Biura Rachunkowego w dniu otwarcia oddziału w Pile. Dziś liczy już kilka osób więcej. Fot. Marcin Maziarz

Można powiedzieć, że pandemia ośmieliła biznes do otwarcia na narzędzia do komunikacji on-line, a nierzadko wręcz wymusiła zmianę, która dziś ułatwia prowadzenie interesów. – Choć zdarzyło się, że klienci z daleka przyjechali sprawdzić czy faktycznie istniejemy i nie jesteśmy firmą – krzakiem – dodaje Ewelina. – Było dla nich dziwne, że takie całkiem spore biuro działa w takiej małej miejscowości.

Co ciekawe i nietypowe na tle innych branż, w LBR czwartek jest „dniem bez klienta”. To ten dzień w tygodniu, w którym najważniejsze są szkolenia, lektura zmian w prawie, poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania klientów oraz na spotkania robocze w zespołach i między zespołami. To niemal „święta” zasada zapisana na drzwiach wejściowych: w czwartki biura LBR są dla klientów nieczynne – pozostaje jedynie kontakt mailowy z prośbą, by były to wyłącznie sytuacje, które nie mogą poczekać do piątku.

W czwartki obydwa oddziały LBR są niedostępne dla klientów. Fot. Marcin Maziarz
W czwartki obydwa oddziały LBR są niedostępne dla klientów. Fot. Marcin Maziarz

Piła to naturalny etap rozwoju

Rozrost zespołu sprawił, że przy Leśnej 24 w Wyrzysku zaczęło brakować miejsca. – Mniej więcej cztery lata temu zaczęliśmy myśleć o tym, by otworzyć oddział w Pile – mówi Ewelina. – W czasie pandemii pozostawaliśmy jednak ostrożni, spokojnie szukaliśmy miejsca, które z jednej strony pozwoliłoby na dalszy rozwój zespołu, a z drugiej było wygodne dla klientów.

Tym co przeważyło nad wyborem Piły jako miejsca rozwoju LBR, było po pierwsze… miejsce zamieszkania dużej części zespołu. – Do niedawna musiały pokonywać codziennie prawie czterdzieści kilometrów w jedną stronę – tłumaczy wspólniczka LBR. – A skoro pracujemy w ogromnej części on-line i z punktu widzenia klienta nie ma znaczenia miejsce, w którym ta praca jest wykonywana, to dlaczego właściwie nie wyjść im naprzeciw, ułatwić pracę, uwolnić dwie godziny dziennie, które pochłaniały dojazdy i powroty. A po drugie obsługujemy coraz więcej firm z Piły – to także wyjście naprzeciw ich potrzebom. Łatwiej spotkać się, kiedy codziennie jesteśmy na miejscu w Pile.

Zobacz jak wyglądało otwarcie biura LBR w Pile

Pod koniec września zostało otwarte pilskie biuro LBR. Jego adres to ulica Kossaka 20 – nowoczesny, a zarazem kameralny biurowiec Kasztanowa Business Center. Klienci mogą także tutaj dostarczyć dokumenty, korzystając z dużego parkingu lub – przez całą dobę, 7 dni w tygodniu – z wrzutni na zewnątrz budynku.

Pilska lokalizacja także ma być zachętą przy kolejnych rekrutacjach. LBR planuje już wkrótce zatrudnić w zespole kolejnych fachowców z pilskiego rynku, licząc że możliwość pracy w Pile – bez dojazdów do Wyrzyska – będzie tym, co przeważy przy wyborze oferty zatrudnienia w LBR.

Czy księgowość jest nudna?

Na tak postawione pytanie Grzegorz odpowiada pewnie: – Nie. Od dziecka interesowały mnie cyferki. Szkołę średnią wybrałem już świadomie pod kątem rachunkowości – było to Liceum Ekonomiczne przy Sikorskiego w Pile. Później były jeszcze studia licencjackie w Wyższej Szkole Biznesu w Pile i magisterskie uzupełniające w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu – wszystkie związane z rachunkowością.

Serce na nakrętki przed siedzibą w Wyrzysku to jeden z wielu pomysłów właścicieli LBR na działalność społeczną. Fot. Marcin Maziarz
Serce na nakrętki przed siedzibą w Wyrzysku to jeden z wielu pomysłów właścicieli LBR na działalność społeczną. Fot. Marcin Maziarz

Być może jednak trudno uwierzyć, że księgowość może być ciekawa. – Może być, o ile bardzo się to lubi – tłumaczy. – Zresztą trudno się nudzić, szczególnie w obliczu zmian w prawie i tempa ich wprowadzania. Zawód księgowego stał się naprawdę trudny i wymagający.

Ale nie tylko zmiany w prawie sprawiają, że w branży rachunkowości usługowej trudno się nudzić. Dlaczego księgowy z Wyrzyska zdecydował się porzucić etat, by „iść na swoje”? – Jedno, to chyba pasja budowania czegoś nowego – mówi. – Drugie to ciekawość świata. Ogromna część tego co dzieje się w przedsiębiorstwie, prędzej czy później znajduje swoje odzwierciedlenie w dokumentacji księgowej. Chcąc nie chcąc, w czasie pracy poznaje się specyfikę działalności, choćby dlatego, że trzeba wiedzieć, czy dany wydatek można zaksięgować jako koszt. Pracując na etacie w firmie poznaje się tylko jedną branżę. W biurze rachunkowym mamy styczność z wieloma branżami: od sklepów spożywczych i usług dla ludności, przez rolnictwo i produkcję przemysłową, po turystykę i usługi dla biznesu, a po drodze są dziesiątki innych branż i specjalności – czasem bardzo niszowych. I może trudno w to uwierzyć, ale w liczbach widać świat. Możemy obserwować jak zmienia się społeczeństwo, a razem z nim – biznes. Bo to biznes odpowiada na potrzeby ludzi, dostosowuje swoją ofertę do tego, czego – z jednej strony – ludzie potrzebują i czego oczekują, a z drugiej – na co mogą sobie pozwolić. W rachunkowości doskonale widać i bieżącą politykę, i pory roku, a nawet pogodę w konkretnym tygodniu.

Otwarcie oddziału LBR w Pile. Fot. Marcin Maziarz
Otwarcie oddziału LBR w Pile. Fot. Marcin Maziarz

Aktywny członek Izby

LBR jest także aktywnym członkiem Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski. – Przyglądaliśmy się Izbie przez kilka lat, jednocześnie biorąc udział w podobnych gronach gdzieś w Polsce – tłumaczy Ewelina. – Zdecydowaliśmy w końcu dołączyć. Dzisiaj wiemy, że to był dobry wybór, bo Izba spełnia rolę integratora życia gospodarczego, ale także tego podmiotu, który łączy przedsiębiorców. Jest dużo szkoleń, z których możemy korzystać, ale także takich, w których my możemy dzielić się wiedzą. Ale najważniejsze, co wynosimy z udziału w IGPW, to relacje, które przekładają się na naszą i innych przedsiębiorców codzienność.

Grzegorz Dankowski i Ewelina Pilarczyk-Dankowska. Prywatnie małżeństwo, zawodowo – wspólnicy. Fot. Marcin Maziarz
Grzegorz Dankowski i Ewelina Pilarczyk-Dankowska. Prywatnie małżeństwo, zawodowo – wspólnicy. Fot. Marcin Maziarz

Biznes w małżeństwie – małżeństwo w biznesie

Ewelina i Grzegorz przez prawie cały rok spędzają ze sobą niemal 24 godziny na dobę. – Nie da się nie rozmawiać o pracy – Grzegorz, śmiejąc się, uprzedza pytanie. – Trudno o to w firmie tej wielkości.

Od kilku lat pracują w jednym biurze. – Nie przeszkadza nam to – mówi Ewelina. – Mamy jasny podział obowiązków, każde z nas jest od czego innego, każde robi swoje. Nie powiem, że zawsze jest różowo, ale generalnie wspieramy się najbardziej jak się da. Skupiamy się na szukaniu rozwiązań, i to chyba jest metoda na to, by pracę łączyć z rodziną – kończy.

Licencjonowane Biuro Rachunkowe Grzegorz Dankowski

Biuro w Wyrzysku:
ul. Leśna 24
89-300 Wyrzysk
tel. 67 214 45 15

Biuro w Pile:
Kasztanowa Business Center
ul. Kossaka 20
64-920 Piła
tel. 67 306 70 60

Kontakt elektroniczny:
www.e-lbr.pl
biuro@e-lbr.pl
https://www.facebook.com/licencjonowanebiurorachunkowewyrzysk

[ Materiał promocyjny powstał w ramach współpracy z Licencjonowanym Biurem Rachunkowym Sp. z o.o., a całe wynagrodzenie za jego przygotowanie i publikację Zlecający wpłacił na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ]