Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Przewodnik po letnich festiwalach w regionie, edycja 2022. Fot. Levi Guzman/Unsplash
Przewodnik po letnich festiwalach w regionie, edycja 2022. Fot. Levi Guzman/Unsplash
Czas wolny i przyjemnościWydarzenia

Letnie festiwale 2022 w regionie. Coroczny przewodnik Magazynu67 na wakacje, trochę przed i trochę po…

Lato pełne muzyki i zabawy od Zakrzewa po Lubasz. Nie przegap żadnego letniego festiwalu nad Gwdą i Notecią, na Krajnie i pojezierzach: Wałeckim i Chodzieskim.

Tradycja rzecz święta. Ta wyrosła na gruzach drukowanego Magazynu67. W ubiegłym roku przewodnik po letnich festiwalach w regionie był najchętniej czytanym artykułem na www.magazyn67.pl, więc chyba jest ważnym źródłem wiedzy o tym, gdzie bawić się dobrze, długo i głośno. Dlatego w tym roku pojawia się o miesiąc wcześniej: dokładnie miesiąc przed pierwszym tegorocznym festiwalem w regionie.

2022 zapowiada się pod względem festiwali wręcz fantastycznie, bo nie tylko większość ubiegłorocznych będzie miała swoje tegoroczne edycje, ale po raz pierwszy na największy festiwal w Europie mamy tak blisko: Pol’and’Rock w tym roku odbędzie się na lotnisku w Broczynie koło Czaplinka – niecałą godzinę jazdy z Piły i pół godziny jazdy z Wałcza.

Festiwalowy przewodnik będzie na bieżąco aktualizowany w miarę jak podawane będą line-upy i inne szczegóły poszczególnych imprez. Jestem wręcz pewien, że nie jest kompletny, a o co najmniej kilku wydarzeniach dopiero się dowiemy. Dlatego jeżeli macie taką wiedzę (najlepiej na poziomie organizatora), przyślijcie szczegóły na marcin@magazyn67.pl.

Zatem gdzie tego lata będzie gorąco? Oto przewodnik po festiwalach w regionie na 2022.

16 – 19 czerwca, Tuczno Drugie: FRUŃ Freedom Universe Festival

Tegoroczne festiwalowe lato w regionie rozpocznie FRUŃ Freedom Universe Festival w niewielkiej osadzie koło Tuczna. Można napisać: wielki festiwal daleko od szosy, bo to jedno z tych festiwalowych wydarzeń, o których w regionie mówi się stosunkowo niewiele (i które w regionie są stosunkowo słabo znane), a które gromadzą zaskakująco wielu artystów i równie zaskakująco dużą publiczność. Na festiwalu znajdą się dwie sceny: raczej wyciszająca Scena Korzeni (folk, tribal, psychodeliczny rock, new age, muzyka świata, organic house i downtempo,) oraz zdecydowanie pobudzająca Scena Kosmosu (psytrance, goa, full on, hi-tec, progressive). Ale FRUŃ to także liczne warsztaty: joga, taniec, oddech i medytacja, głos i muzyka, kreatywność, masaż, kuglarstwo, oraz warsztaty dla dzieci i wykłady. Cztery dni na wejrzenie w siebie. Strona festiwalu: www.frunfestival.com (tu także link do zakupu biletów – dostępne są również jednodniowe) oraz strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/466682531350412.

17 czerwca, Lubasz: Darkness Castle II

Druga edycja wydarzenia organizatorów Summer Revolution. Pałac Szułdrzyńskich w Lubaszu na jedną noc zmieni się w klub w którym zagrają znani polscy DJe. Muzyce będzie towarzyszyć oprawa świetlna. Wydarzenie zdecydowanie dla miłośników muzyki klubowej. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/452837218759043/.

24 – 26 czerwca, Trzcianka: Heartbeat Festival

Trzcianecki Heartbeat Festival w tym roku wraca na swoje miejsce i – tak jak przywykliśmy – po pandemicznych zawirowaniach ponownie pojawia się na samym początku wakacji. Na plaży nad Jeziorem Logo zagrają m.in. CJ Stone, Sasha Dubrovsky, Will Sparks, Dub Vision, I.GOT.U, Marten Hørger, Skytech, a to tylko niewielki wycinek line-upu gwiazd tego święta muzyki elektronicznej. Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/522009372437312. Tam także link do zakupu biletów.

24 – 26 czerwca, Łowicz Wałecki: Siedem Stron Świata – spotkania o podróżach

Letni festiwal podróżniczy w Łowiczu Wałeckim po raz drugi. Program to w zasadzie cała lista znakomitych gości opowiadających o krainach bliższych i całkiem dalekich, a także muzyka na żywo. Wśród gości m.in. Wojciech Jagielski, Wojciech Mura, Jagoda Grondecka (jedyna polska dziennikarka relacjonująca przed rokiem z Kabulu ofensywę Talibów), Michał Żakowski, Agata Kasprolewicz, Agnieszka Lichnerowicz, Dariusz Rosiak, Mateusz Piesiak, Grodiy Starukh, PUHOVSKY, Izabela Rutkowska, Leszek Naziemiec, a to jeszcze nie koniec. To wszystko i jeszcze więcej w bajecznych plenerach leżącego na skraju wsi gospodarstwa 7 Ogrodów. Szczegóły na stronie festiwalu: www.siedemstronswiatafestiwal.pl i tutaj: https://www.facebook.com/Siedem-stron-świata-spotkania-o-podróżach-100401901809318.

25 czerwca, Złotów – Zakrzewo: Ogólnopolski Zlot Samochodów Pożarniczych i Zabytkowych

To już zakrzewska tradycja. W tym roku zlot młodszych i starszych klasyków (nie tylko strażackich) odbędzie się na samym początku wakacji. Początek o 12.00 w Złotowie, o 15.00 – zakrzewska część imprezy, której główna część odbędzie się na promenadzie. Oczywiście będzie także muzyczny wieczór z Bartoszem Jagielskim (disco polo) oraz Stachurskym i grupą Diversity. Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1386291371890979.

1 – 3 lipca, Białośliwie: X Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm

To jedno z letnich wydarzeń w regionie szczególnie lubianych przez rodziny. Przejazd odkrytym wagonem sprawia frajdę pasażerom bez względu na wiek. A kiedy na torach stacji wąskotorowej w Białośliwiu pojawiają się goście w drezynach, parowozach i lokomotywach spalinowych – zawsze jest co oglądać. W tym roku będą także zabytkowe samochody, pojazdy strażackie, a także wszystko to, bez czego trudno wyobrazić sobie atmosferę pikniku na białośliwskiej stacji. Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/543895444071744/

1 – 3 lipca, Lubasz: III Zlot Fiata 126p

Duże wydarzenie dla miłośników najpopularniejszego samochodu produkowanego w Polsce. Miłośnicy Maluchów spotkają się w Lubaszu na początku lipca. Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/842452479763139.

1 – 3 lipca, Złotów: Euro Eco Festival

Festiwal, którego korzenie sięgają lat dziewięćdziesiątych i pamiętnego Euro Eco Meetingu, powraca. Będzie sporo w wątku eko: panele dyskusyjne, warsztaty, będzie też sport. Ale to na co czekają wszyscy, to koncerty. Muzyczny lineup powinien zadowolić naprawdę duże grono, bo wszystkie trzy wieczory zostaną wypełnione koncertami. 1 lipca zagrają: Future Folk, Dubska i Łydka Grubasa. 2 lipca: Nadmiar, Tabu i Witek Muzyk Ulicy. 3 lipca: Dawid Krzyk, Loka i Nowator. Dobrze, że ta duża, rozpoznawalna impreza wraca na festiwalową mapę regionu. Szczegóły na stronie festiwalu: https://www.facebook.com/euroecofestivalzlotow/

8 – 10 lipca, Wałcz: 6. Festiwal Dwóch Jezior

Festiwal skupiony między wałeckimi jeziorami w tym roku po raz szósty. Jak zwykle będzie dużo muzyki. Gwiazdami festiwalu będą Bryska, Zalia i Rat Kru. Na pewno nie zabraknie także atrakcji rodzinnych, sportowych i wodnych. W końcu Raduniem i Zamkowym Wałcz stoi. Strona wydarzenia to www.festiwaldwochjezior.pl.

9 lipca, Zakrzewo: Blues Express Festival

Jedyny taki festiwal na świecie w tym roku świętuje trzydziestolecie. Po dwuletniej przerwie najbardziej bluesowy pociąg świata znów potoczy się z Poznania do Zakrzewa, zatrzymując się po drodze w Rogoźnie, Chodzieży, Pile, Krajence i Złotowie. Na każdej stacji – tak jak wcześniej – koncert. Pociąg pociągnie prawdziwy parowóz. Na scenie nad Jeziorem Proboszczowskim zagrają Cree, John Clifton, Eric Slim Zahl, The Ponycars, Boogie Boys i Blues Flowers. Szczegóły na: www.bluesexpress.pl.

16 lipca, Tuczno: EtnoTuczno Festiwal

Festiwal piękna wytworzonego przez ludzkie ręce po raz kolejny w Tucznie. Na jarmarku im. Białej Damy – na zamkowym dziedzińcu – będzie można zobaczyć i zaopatrzyć się w rękodzieło i jedzenie pełne smaków i aromatów. Będą też warsztaty dla dzieci i dorosłych: gliniane maski, cuda wianki, Gawroludy – warsztaty recyklingu muzycznego i warsztaty taneczne z pokazem samby brazylijskiej z sambą jacuzzi. Po południu gra plenerowa Mölkky. Od 18.00 koncerty: Odpoczno, Lua Preta i Kapela Ze Wsi Warszawa. Szczegółowy program: https://www.facebook.com/events/533331081766577/. EtnoTuczno Festiwal organizuje KGW Ma-Lwa. Ale na tym nie koniec. Dzień później festiwalowy epilog – Retro Piknik w parku przy Urzędzie Miasta (organizuje GOK).

24 lipca – 5 sierpnia, Chodzież: 2. Cho-Jazz Workshops Festival i 52. Cho-Jazz – Międzynarodowe Chodzieskie Warsztaty Jazzowe

Trudno wyobrazić sobie festiwalowe lato w regionie bez najstarszych warsztatów jazzowych w Polsce. Uczestnicy będą ćwiczyć pod okiem znakomitych instrumentalistów i wokalistów, a codziennie o 21.00 w sali widowiskowej Chodzieskiego Domu Kultury będzie można posłuchać jam session. Także codziennie w miejskim amfiteatrze w Chodzieży odbywać będą się koncerty w ramach towarzyszącego Warsztatom Cho-Jazz Workshops Festival. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, a szczegółowy program można znaleźć na stronie www.chojazz.com i na stronie Warsztatów: https://www.facebook.com/chojazzworkshop.

Bonus: 4 – 6 sierpnia 2022, Broczyno: 28. Pol’and’Rock Festival

To prawda: to nie jest festiwal w regionie nad Gwdą i Notecią, ale trudno nie zauważyć, że największy letni festiwal w Europie po raz pierwszy odbywa się po sąsiedzku: na Pojezierzu Drawskim, zaledwie niecałą godzinę jazdy z Piły, a pół godziny jazdy z Wałcza. Będzie okazja spotkać wielu znajomych z pracy i podwórka, i bawić się do rana.

13 sierpnia, Lubasz: Summer Revolution

Kolejna edycja lubaskiego Summer Revolution odbędzie się w sobotę rozpoczynającą długi sierpniowy weekend. Na scenie w amfiteatrze nad Jeziorem Dużym zagrają m.in. Johan Gielen, Rank 1, Skytech, DJ W, DJ Matys i inni DJe. Szczegóły na stronie organizatora: https://www.facebook.com/summerrevolutionlubasz.

13 – 14 sierpnia, Trzcianka: VIII Trzciamajka Festival

To zdecydowanie najbardziej rozbujany festiwal w regionie, brzmiący słonecznym reggae i okolicami (czasem bardzo dalekimi). Wśród zapowiedzianych do tej pory gwiazd tegorocznej edycji Trzciamajki są Vavamuffin i Myasta, ale na scenie pojawią się także składy zdecydowanie mniej rozpoznawalne. Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/929925684265608.

20 – 21 sierpnia, Piła: Pilkon 2022

Pilski festiwal gier, fantastyki i technologii informatycznych w tym roku odbędzie się w przedostatni weekend wakacji. Budynkiem Nadnoteckiego Instytutu UAM zawładną ludzie, którzy oprócz tego codziennego, mają także drugie oblicze. Zanurzeni w różnych fantastycznych uniwersach skrywają przed światem tajemnice, które ujawnią na Pilkonie. Będą także stare komputery i konsole, gry planszowe, RPG i wiele innych fantastycznych atrakcji. Szczegóły na www.pilkon.pl i na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1089425378307519/.

21 – 28 sierpnia, Piła: 14. Piła Festival & Academy

Trudno wyobrazić sobie muzyczne lato w Pile bez Piła Festival & Academy. Wydarzenie organizowane przez Andrzeja Czaję na dobre zapisało się w kulturalnym kalendarzu miasta, a w sierpniu muzyków grających muzykę klasyczną i rozrywkową można spotkać w zaskakujących zakątkach miasta. Część akademicka ściąga do Piły najlepszych smyczkowców z całego świata. To za sprawą wykładowców. W tym roku będą to: Jonian Ilias Kadesha, Alexander Sitkovetsky, Katarzyna Budnik, Marcin Zdunik i Andrzej Bauer. Na informacje o części festiwalowej musimy jeszcze zaczekać. Z pewnością warto. Szczegóły na stronie: www.pilafestival.com.

2 – 3 września, Krzyż Wielkopolski: Festiwal Drogowskazy

Poezja, szanty i blues w pierwszy powakacyjny weekend w Krzyżu Wielkopolskim. Line-up dwudniowego festiwalu wygląda… wyciszająco: Caryna, Andrzej Korycki i Domnika Żukowska oraz Łukasz Wiśniewski Trio w piątek i Wołosatki, Własny Port, Grzane Wino i Art Blues Band w sobotę. Festiwalowa scena stanie w Ośrodku Wypoczynkowym Świderek nad Jeziorem Królewskim. Szczegóły wydarzenia i link do zakupu biletów: https://www.facebook.com/events/320578806721012. Organizatorem Drogowskazów jest Stowarzyszenie Drogowskazy w Kierunku Kultury.

9 – 11 września, Łomnica: Łagodne Granie w Łomnicy

To z pewnością najbardziej kameralny w tym zestawieniu, ale rozwijający się z każdym rokiem festiwal. Gwiazdą już szóstej edycji będzie grupa Bez Idola. Z pewnością będzie poetycko i łagodnie. Szczegóły na stronie festiwalu: https://www.facebook.com/LagodneGranie i na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/294505398876043.

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.