Letnie festiwale 2023. Coroczny przewodnik festiwalowy Magazynu67 po najlepszych i największych imprezach w regionie
Na ten przewodnik czekamy cały rok, a jego przygotowanie to jedna z największych przyjemności w całorocznym procesie redakcyjnym Magazynu67. Letnie festiwale 2023 nad Gwdą, Notecią, na zachodniej Krajnie i Pojezierzu Wałeckim – od Zakrzewa po Lubasz, od Łowicza Wałeckiego, Tuczna i Krzyża Wielkopolskiego po Białośliwie – START!
To już piąta edycja przewodnika po letnich festiwalach w regionie nad Gwdą i Notecią, i na Pojezierzu Wałeckim. Pierwszy przewodnik ukazał się w czerwcowo-lipcowym numerze drukowanego Magazynu67 w 2018. W 2020 z powodu pandemii i ograniczeń sanitarnych przewodnik miał przerwę i stąd jubileuszowa piąta edycja dopiero w 2023.
W festiwalowym przewodniku na 2023 na start mamy 23 imprezy od czerwca do września. Na mapie między innymi: Wałcz, Lubasz, Jastrowie, Trzcianka, Zakrzewo, Złotów, ale także Półwysep Strączno (kawałek Wałcza, ale jakby Strączno), Łowicz Wałecki i Łomnica. Dominują festiwale muzyczne i miejskie, ale są też imprezy moto, fantasy i festiwal podróżniczy. Kto wie – może w trakcie lata pojawią się kolejne, stąd liczba „startowa” może nie zgadzać się z ostateczną (uwaga na wypadek, gdyby ktoś chciał przeliczyć imprezy we wrześniu). Festiwalowy przewodnik został przygotowany z najwyższą starannością i będzie na bieżąco aktualizowany, ale jeżeli wybieracie się na któreś z wydarzeń – koniecznie sprawdźcie u źródła terminy, godziny i program. I wejściówki – duża część festiwali to imprezy biletowane, także z dostępnym polem namiotowym.
Ze smutnych wieści: w tym roku nie odbędzie się (odkryty przez M67 dopiero co) festiwal postapo Łyżkon na lotnisku w Debrznie (19 – 23 lipca). Organizatorzy zderzyli się z niespodziewanymi problemami związanymi z dostępnością terenu. Szkoda, ale może uda się go zorganizować w przyszłym roku, bo koncepcja jest naprawdę ciekawa.
Ciekawostka: w tym sezonie letnim najczęściej występującą w regionie gwiazdą muzyczną będzie zespół Enej. Panowie zagrają trzykrotnie: 16 czerwca w Szydłowie (50-lecie Gminy Szydłowo), 30 czerwca w Mirosławcu (Festiwal Żubra) i 4 sierpnia w Jastrowiu (XI Arena Festiwal). Choć być może nie jest to lista zamknięta, bo kilka dat w ich kalendarium ma jeszcze status TBA.
Niestety, i w tym roku pozostaje aktualna obserwacja z poprzednich lat: organizatorzy skumulowali letnie festiwale w czasie trzech pierwszych weekendów wakacji i już 9 lipca wieczorem pierwsza połowa przewodnika będzie miała status „impreza odbyła się”. Na szczęście później też będzie ciekawie a kalendarium pozwoli nieco spokojniej planować zabawę m.in. na największym festiwalu muzycznym w Europie, który z racji bliskości (godzina jazdy z Piły, pół godziny z Wałcza) traktujemy jako przyjemny bonus na Pojezierzu Drawskim, a także na Warsztatach Jazzowych w Chodzieży i trzcianeckiej Trzciamajce, która tradycyjnie rozbuja w sierpniu.
Na tym – miejmy nadzieję – festiwalowy przewodnik się nie skończy. Jeżeli w którymś z czterech powiatów Północnej Wielkopolski (złotowski, pilski, czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski) albo wałeckim (lub gdzieś przy samej granicy któregoś z nich) organizujesz imprezę, którą można opisać jako festiwal, koniecznie daj znać na marcin@magazyn67.pl. Pomyśl też o dobrym patronacie – patronat Magazynu67 gwarantuje m.in. ekspozycję logotypów sponsorów i posługiwanie się pełną nazwą imprezy (także z nazwą sponsora – jeżeli występuje). Szczegóły propozycji znajdziesz na stronie Patronaty.
Większość festiwali to kolejne edycje imprez znanych z ubiegłych lat. Najważniejsze nowości to przeprowadzka FRUŃ Freedom Universe Festival z Tuczna Drugiego na Półwysep Strączno w Wałczu, a także powrót na festiwalową mapę mirosławieckiego Festiwalu Żubra, który zaliczył trzyletnią przerwę. Cieszy też rozwój kończących festiwalowy sezon, skupionych na piosence poetyckiej i okolicach Drogowskazów w Krzyżu Wielkopolskim i szczególnego, bo organizowanego „towarzysko” Łagodnego Grania w Łomnicy.
Zatem gdzie widzimy się latem 2023?
8 – 11 czerwca, Wałcz – Półwysep Strączno: FRUŃ Freedom Universe Festival 2023
Start festiwalowego lata z przytupem, na jednej z największych imprez festiwalowych w regionie. FRUŃ Freedom Universe Festival w tym roku po raz pierwszy na Półwyspie Strączno w Wałczu (sam półwysep znajduje się w granicach administracyjnych Wałcza, a nie Strączna, jak mogłaby wskazywać nazwa).
FRUŃ to festiwal w duchu etno, korzeni, żywiołów i łączności z Ziemią i Kosmosem. W tym roku to dosłownie kilometr atrakcji na całej długości Półwyspu Strączno. Dwie sceny: Scena Korzenie i Scena Kosmos, na których przez cztery dni będzie rozbrzmiewać muzyka głównie z kręgu folk i alternatywnej elektroniki. Stacja Ziemia to przede wszystkim warsztaty, ale także dużo muzyki. Obszerny (naprawdę) program festiwalu to także liczne warsztaty (FRUŃ jest nimi mocno napakowany), strefa rozwoju muzycznego i strefa dla dzieci. Kompletny program znajdziecie tutaj: FRUŃ Freedom Universe Festival 2023.
10 – 11 czerwca, Piła – Płotki: Piła Czuje Bluesa
Piła Czuje Bluesa już po raz siódmy. Oficjalne otwarcie festiwalu 10 czerwca, ale już poprzedniego wieczoru – 9 czerwca o 19.00 – jam session w Dwóch Bratach na Płotkach. A potem dwa dni z bluesową energią. Na scenie zagrają Alexander Dolgov, KSW4 Blues, Zdrowa Woda, Piotr Nalepa – Breakout Tour, Blues Bastard, Blues Time i Biluestones. A to wszystko tuż obok największej i jednej z najpiękniejszych plaż w regionie.
W sobotę i niedzielę na festiwal będzie można dojechać za darmo Autobusem Bluesowym, którego przystankiem początkowym będzie Plac Zwycięstwa. W niedzielę co godzinę z Placu Zwycięstwa odjedzie także Express Bluesowy – uliczna kolejka na Płotki. Rozkłady jazdy i szczegóły festiwalu znajdziecie tutaj: Piła Czuje Bluesa 2023
10 czerwca, Lubasz: Darkness Castle III
Teren przed Pałacem Szułdrzyńskich w Lubaszu po raz trzeci zamieni się w scenę muzyki elektronicznej. Line-up imprezy: DJ Killer, SJ Bargol, DJ Matson, DJ Cyprex, DJ Malos, DJ Yourant i DJ Śmigi. Będzie też pirotechnika oraz niepowtarzalna oprawa świetlno-wizualna. Szczegóły wydarzenia: Darkness Castle III
22 – 25 czerwca, Jastrowie i Piła: XXXIV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania
To jedna z tych imprez, o których można powiedzieć „mocno niedoceniane”. Wystarczy podejść bliżej, by poczuć, że bukowiński vibe pulsuje bliskością natury, folkiem i wszystkim tym, co ukryte w pozostawiającej trochę tajemnicy kulturze ludzi pogranicza Rumunii i Ukrainy.
Północnowielkopolska część Bukowińskich Spotkań – jak zawsze – zacznie się w Jastrowiu, a skończy w Pile. W tym roku to także początek całego festiwalu, którego kolejne odsłony będą miały miejsce w Czerniowcach w Ukrainie (8 – 9 lipca), Campulung Moldovenesc w Rumunii (21 – 23 lipca), Bonyhad na Węgrzech (4 – 6 sierpnia), oraz ponownie w Polsce – w Lubaniu (12 – 13 sierpnia) i Dzierżoniowie (14 – 15 sierpnia).
Mnóstwo kultury, mnóstwo gorącego vibe’u na wyciągnięcie ręki przez cztery dni w Jastrowiu (22 – 23 czerwca) i Pile (24 – 25 czerwca). W Pile oprócz tradycyjnych prezentacji festiwalowych na Wyspie, będzie także część kulinarna „Smaki Bukowiny” i obchody Nocy Świętojańskiej. Szczegóły na stronie RCK: Bukowińskie Spotkania 2023
23 – 25 czerwca, Trzcianka: Heartbeat Festival 2023
To jedna z największych imprez festiwalowych w regionie, która – tradycyjnie – otwiera wakacje. Wielka scena nad Jeziorem Logo, strefa VIP, oficjalny camp – to wszystko sprawia, że trzcianecka impreza to must be miłośników muzyki klubowej. W tegorocznym line-upie organizatorzy ogłosili już m.in. Sunnery James & Ray Marciano, Moksi, Blinders, Alex, a do rozpoczęcia imprezy pojawi się zapewne jeszcze kilku artystów.
Line-up tegorocznej edycji przeżył małe zawirowanie. Organizatorzy byli zmuszeni nieco go zmienić, ale zamiast Astrixa, który miał być drugą najdroższą gwiazdą w całej historii festiwalu, zaproponowali dwóch innych artystów, obniżyli ceny biletów, tym którzy bilety kupili w pierwszej cenie, zaproponowali zwrot lub rabat 35% na przyszłoroczną imprezę, a o zawirowaniach szczerze poinformowali sympatyków w obszernym poście. To się ceni!
Szczegółów tegorocznego festiwalu szukajcie tutaj: Heartbeat Festival 2023
24 czerwca, Zakrzewo: Ogólnopolski Zlot Samochodów Pożarniczych i Zabytkowych Zakrzewo 2023
Zakrzewski zlot na stałe wpisał się w kalendarium imprez motoryzacyjnych nie tylko w regionie. W tym roku impreza zacznie się w Złotowie, skąd zabytkowe i pożarnicze auta przejadą do Zakrzewa, gdzie czeka nas stacjonarna część zlotu. Muzycznie zakrzewska impreza będzie swojska – wystąpią DJ Łukasz, Playboys i Folk Lady. Szczegóły: Ogólnopolski Zlot Samochodów Pożarniczych i Zabytkowych Zakrzewo 2023
30 czerwca – 2 lipca, Białośliwie: XI Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm
Jeden ze znaków rozpoznawczych powiatu pilskiego – wyrzyska wąskotorówka w Białośliwiu – będzie miała swoja trzydniowe święto już po raz jedenasty. Będą goście na torach, będzie parada, ale przede wszystkim zabawa dla miłośników zabytków techniki z Polski i zagranicy. Więcej szczegółów: XI Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm w Białośliwiu
30 czerwca – 2 lipca, Lubasz: IV Zlot Fiata 126p
Można go kochać, można nienawidzić, ale obok Malucha trudno przejść obojętnie. To on zmotoryzował Polskę i do dziś dla wielu osób pozostaje nie tylko dobrym wspomnieniem minionych czasów, ale wręcz symbolem wakacyjnych wyjazdów nad morze – zarówno Bałtyckie, jak i Czarne czy Adriatyckie (to był luksus!). Miłośnicy Fiatów 126p spotkają się w Lubaszu na przełomie czerwca i lipca. Rejestracja uczestników już się zakończyła, ale Maluchy z pewnością nie pozostaną niezauważone na drogach PCT. Szczegóły wydarzenia: IV Zlot Fiata 126p
30 czerwca – 2 lipca, Złotów: Euro Eco Festival
Trzy festiwalowe dni na Półwyspie Rybackim w Złotowie. Będą regionalia, kulinaria i sporo o zdrowiu i ruchu. Oczywiście nie zabraknie koncertów. 30 czerwca na festiwalowej scenie wystąpią Gutek, Farben Lehre i Big Cyc, 1 lipca – Wiewiórka na Drzewie, Cheap Tobacco i Ignacy, a 2 lipca – Max Łapiński, Bubliczki i Mery Spolsky. Na szczegółowy program czekamy niecierpliwie. Śledźcie fanpage EEF: Euro Eco Festival 2023
30 czerwca – 1 lipca, Mirosławiec: Festiwal Żubra
Wielki powrót na festiwalową mapę regionu. Festiwal Żubra w Mirosławcu do 2019 był co roku mocnym punktem wakacyjnych plenerowych koncertów i tak też zapowiada się w tym roku. W czasie dwudniowej imprezy na scenie wystąpią: Tuga, Tribbs i Enej (30 czerwca) oraz Nadmiar, Chłopcy z Placu Broni, Poparzeni Kawą Trzy i Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Będzie też Bitwa Regionów w której na smaki zmierzą się Powiat Wałecki i sąsiedzi z Powiatu Choszczeńskiego Całość odbędzie się na Stadionie Miejskim w Mirosławcu. Więcej: Festiwal Żubra 2023
7 – 9 lipca, Wałcz: 7. Festiwal Dwóch Jezior
Wałecki festiwal po raz siódmy! Jak co roku wszystko będzie kręcić się wokół wody: Miasteczko Wodne, SUP, szanty, beach party, reagty Złota Szekla, kajaki i smocze łodzie. Będą nawet zawody w budowaniu zamków z piasku. Kumulacja wypadnie drugiego dnia festiwalu. Gwiazdami wieczornego koncertu będą Grubson i Łydka Grubasa. Szczegółowy program znajdziecie tutaj: Festiwal Dwóch Jezior 2023 – program.
7 – 9 lipca, Łowicz Wałecki: Festiwal Siedem Stron Świata – Spotkania o Podróżach
Cóż to jest za festiwal! Dwie edycje Siedmiu Stron Świata zgromadziły ludzi ciekawych świata w zupełnie nieformalnej atmosferze, w której kotłowały się spostrzeżenia, wiedza i odczucia. Wszystko wskazuje, że i w tym roku będzie podobnie. Wśród zapowiedzianych na tegoroczną edycję gości są m.in. Przemysław Kossakowski, Paweł Małaszko (Zimowa Wyprawa Rowerowa), Konrad Pędziwiatr (Na rowerze przez Arabię Saudyjską), Pcham Do Przodu, Krzysztof Helwich, Jacek Gawroński oraz Wojciech Ganczarek. W tym roku dużo zależy od was/nas, bo organizatorzy tegoroczną edycję chcą sfinansować społecznościowo. Może się udać, bo Siedem Ogrodów w Łowiczu Wałeckim to miejsce wyjątkowe nie tylko dla Spotkań o Podróżach. Szczegóły sprawdzicie (i link do zrzutki znajdziecie) tutaj: Festiwal Siedem Stron Świata 2023.
8 lipca, Zakrzewo: XXXI Blues Express Festival
Nie ma festiwalowego lata w regionie bez Blues Expressu! Nie ma i kropka. Przedbiegi już 7 lipca na Płotkach w Pile – w Dwóch Bratach, w oficjalnej festiwalowej poczekalni, zagrają Heavylites. Najbardziej muzyczny pociąg, w Polsce, Europie, a może i na świecie, odjedzie tradycyjnie z Dworca Letniego w Poznaniu o 12.00, a na każdej stacji na pasażerów będzie czekać minikoncert. W Poznaniu (już o 11.00) będzie to Dudkowska Band ft. Frazier, w Chodzieży – Blue Wave Band, w Pile – Michał Kielak, w Krajence – Duch Delta, w Złotowie – Graffiti, a w Zakrzewie pasażerów przywita Siciarek Blues Trio. W pociągu zagra Puhowsky (który zresztą w ubiegłym roku był gościem Siedmiu Stron Świata). Finałowy koncert oczywiście nad Jeziorem Proboszczowskim: Big Daddy Wilson, Boogie Boys, Blues Shaker i Wild Flame. Szczegóły: Blues Express 2023
8 lipca, Tuczno: Etno Tuczno Festiwal
Etno Tuczno Festiwal po raz czwarty. Pod zamkiem w Tucznie znów w ducho etno i eko: muzyka, warsztaty, rękodzieło, jedzenie, gra plenerowa i wiele innych. Będzie można nauczyć się bębnić w stylu etno, zrobić gliniany obrazek z natury, a tuczyński las zamknąć w słoiku. Będzie malowanie toreb, nauka rzeźbienia w drewnie i wiele innych. Na scenie wystąpią: Żywijoł, Faso Tamala i Dagadana. Śledźcie festiwalowy fanpage: Etno Tuczno Festiwal 2023
23 lipca – 5 sierpnia, Chodzież: 53. Cho-Jazz – Międzynarodowe Chodzieskie Warsztaty Jazzowe i 3. Cho-Jazz Workshops Festival
Nie ma muzycznego lata nad Notecią bez Warsztatów Jazzowych w Chodzieży. Kuźnia nie tylko jazzowych talentów to od ponad pół wieku prawdziwa instytucja, przez którą przeszło wiele późniejszych gwiazd pop (by wymienić tylko Ryszarda Rynkowskiego czy Jana Borysewicza).
Kadra warsztatów to wiele dobrze znanych nie tylko w świecie jazzu nazwisk z pełniącym funkcję dyrektora artystycznego Januszem Szromem na czele. Uczestnicy będą doskonalić swój warsztat przez dwa tygodnie pod okiem praktyków – nie tylko instrumentalistów i wokalistów, ale także specjalistów od homerecordingu i wizerunku scenicznego. Takie czasy. :)
Chodzieskie Warsztaty Jazzowe to także festiwal: codzienne jam sessions o 21.00 i cała lista koncertów. Wśród gwiazd tegorocznej edycji: Bolewski & Tubis z kocnertem piosenek Grzegorza Ciechowskiego w autorskich aranżacjach, Grażyna Auguścik & Kuba Stankiewicz Trio, Dagadana, Fast & Furious – Główczewski, Hołownia oraz Marek Napiórkowski i Hipokamp. W tym roku zostanie także otwarta Aleja Gwiazd Jazzu.
Szczegóły na plakatach: 3. Cho-Jazz Workshops Festival i 53. Cho-Jazz – Międzynarodowe Chodzieskie Warsztaty Jazzowe
BONUS: 3 – 5 sierpnia, Broczyno: 29. Pol’And’Rock Festival
Największy festiwal plenerowy w Europie po raz drugi po sąsiedzku! Na lotnisku w Broczynie – zaledwie godzinę jazdy z Piły i tylko pół godziny z Wałcza – ponowie trzy najgorętsze dni lata w Polsce. Na głównej scenie zagrają m.in. Bullet For My Vallentine, Spin Doctors, Biohazard, Napalm Death i Apollo 440. Line-up marzeń prawie każdego urodzonego w latach osiemdziesiątych. ;) Pol’And’Rock Festival znają wszyscy, więc po prostu sprawdźcie program: Pol’And’Rock 2023
4 – 6 sierpnia, Jastrowie: XI Arena Festiwal
Największa impreza w Jastrowiu to mix muzyki i w dużej części militarnych atrakcji. Szczegóły tegorocznej edycji są jeszcze w przygotowaniu, ale wiadomo już, że 4 sierpnia zagra Enej (po raz trzeci w regionie), a dzień później – Kombii. Szczegóły na fanpage’u Ośrodka Kultury w Jastrowiu: XI Arena Festiwal
14 sierpnia, Lubasz: Summer Revolution VI
Finał sezonu ekipy Summer Revolution Festivals z Lubasza. Po Darkness Castle III w Lubaszu, Mormin Summer Lake w Ostrorogu (tegoroczna nowość) czas na najstarszą w cyklu Summer Revolution VI. W środku długiego weekendu amfiteatr nad Jeziorem Lubasz zmieni się w największą klubową scenę w regionie, na której zagrają m.in. DJ Hazel, Fafaq, Sskytech, DJ Gregory i inni. Oczywiście będzie pirotechnika i oprawa świetlno-wizualna. Kompletny line-up i szczegóły: Summer Revolution VI
18 – 20 sierpnia, Piła: Pilkon 2023
Sztandarowa impreza pilskiej ekipy, niestety, przypomina o tym, że lato się kończy, ale będzie to koniec bardzo barwny. Konwent, na którym coś dla siebie znajdzie każdy kto interesuje się komiksem, grami video, RPG, książkami, serialami, filmami i wszystkim, co wiąże się ze światem fantastyki. Cały budynek Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile na cały weekend stanie się miejscem największego tego typu festiwalu w północno-zachodniej Polsce. To z pewnością impreza, która powinna stać się znakiem rozpoznawczym Piły. Szczegóły znajdziecie tutaj: Pilkon 2023
18 – 26 sierpnia, Piła: 15. Piła Festival & Academy
To także wydarzenie, które powinno stać się znakiem rozpoznawczym Piły. Przez ponad tydzień najlepsi młodzi smyczkowcy z całego świata będą doskonalić technikę pod okiem profesorów. Wśród nich m.in. Marcin Zdunik, Grzegorz Skrobiński, Andrzej Bauer, Jakub Jakowicz, Alexander Sitkovetsky, Katarzyna Budnik, Piotr Kopczyński i Michał Francuz. W ramach wydarzenia nie może zabraknąć części festiwalowej. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale możecie śledzić stronę wydarzenia: 15. Piła Festival & Academy
19 – 20 sierpnia, Trzcianka: IX Trzciamajka Festival
Trzcianecki vibe!
„Wbijam do Kaktusa/Tutaj mi wszystko gra/To nie Jamajka/To mój dom, to Trzciamajka!”. Tak w kawałku „Trzcianecki vibe” rymuje ktoś (sorry, nie wiem kto :) ) z ekipy Bodzy Movement. Trzciamajka to drugi z dużych trzcianecki festiwali i symbol trzcianeckiej sceny. W tym roku nad Sarczem zagrają: Farben Lehre, Wicked Dub Vision, Cała Góra Barwinków i ZijenSu oraz zwycięzcy eliminacji – Zakręty. Szczegóły śledźcie na fanpage’u Trzciamajki: IX Trzciamajka Festival
1 – 2 września, Krzyż Wielkopolski: III Festiwal Drogowskazy – Poezja, Szanty, Blues
Drogowskazy razem z Łagodnym Graniem to łagodna część festiwalowego lata w regionie. Na tegorocznych Drogowskazach w Świderku nad Jeziorem Królewskim w Krzyżu wystąpią: Mała Caryna i Gabi Gunia, Cztery Pory Miłowania, Orkiestra Prowincjonalna, 4 Razy w Roku, Byle Do Góry, Formacja, Grupa Bohema i KSW. Będzie też konkurs piosenki, rękodzieło i joga. Szczegóły na profilu Stowarzyszenia Drogowskazy w Kierunku Kultury: III Festiwal Drogowskazy – Poezja, Szanty, Blues
8 – 10 września, Łomnica: VII Łagodne Granie w Łomnicy
Tydzień po Drogowskazach – najbardziej kameralny festiwal w sezonie. Łagodne Granie w Łomnicy – mimo że to jego siódma edycja – pozostaje festiwalem organizowanym towarzysko. Finansowany jest społecznościowo, m.in. przez licytacje ręcznie robionych rarytasów (także tych smacznych), ale także przez zrzutkę. Kto wystąpi na tegorocznym Łagodnym Graniu – jeszcze nie wiadomo, ale na pewno można dorzucić się do organizacji, przekazać coś fajnego na licytację, a także śledzić bieżącą działalność: Łagodne Granie w Łomnicy 2023
Na koniec zwyczajowa prośba. Jeżeli w którymś z czterech powiatów Północnej Wielkopolski (złotowski, pilski, czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski) albo wałeckim (lub gdzieś przy samej granicy któregoś z nich) organizujesz imprezę, którą można opisać jako festiwal, koniecznie daj znać na marcin@magazyn67.pl. Pomyśl też o dobrym patronacie – patronat Magazynu67 gwarantuje m.in. ekspozycję logotypów sponsorów i posługiwanie się pełną nazwą imprezy (także z nazwą sponsora – jeżeli występuje). Szczegóły propozycji znajdziesz na stronie Patronaty.
Zajrzyj też na profil Magazynu67: https://www.facebook.com/Magazyn67 i na magazynowego Youtube’a: www.youtube.com/@Magazyn67.
Najnowsze komentarze