O tym, że kiedy w domu nie ma dzieci, rodzice mogą być niegrzeczni, wiadomo nie od dziś. Dzieci kochamy całymi sercami, ale tydzień tylko dla dorosłych to czas, który robi dobrze każdej rodzinie. Choć… Rodzice dzieci, które wyjechały na obozy organizowane przez Obozową Przygodę, sami przyznają, że chętnie zamieniliby tydzień bez dzieci w domu na wakacje w środku lasu. Skąd ta jawna zazdrość?
Na obiad trzeba poczekać w kolejce, potem samodzielnie umyć naczynia, a czas z telefonem w ręce to raptem godzina dziennie – wystarczy, by zadzwonić do rodziców, sprawdzić wiadomości i chwilę pograć. Krótko? Gdybym nie zobaczył tego na własne oczy, nie uwierzyłbym: dzieciaki same oddają telefony do depozytu… przed wyznaczonym czasem. I lecą do swoich zajęć – nie ma czasu na świat wirtualny, kiedy towarzystwo w realnym jest ciekawsze i wciąga bardziej niż przewijanie Rolek, Relacji i TikToków. Wakacyjne obozy Obozowej Przygody wyciągają z dzieci i młodzieży pokłady kreatywności i własnej inicjatywy, a przy tym – pokłady energii. Tak, wieczorem padają zmęczeni, ale zadowoleni, by kolejnego dnia cały cykl się powtórzył. Choć nie ma dwóch takich samych dni.
Na początku była Słoneczna
Nazwa Obozowa Przygoda może wydać się znajoma i… słusznie. To część dobrze znanej Grupy Turystycznej Słoneczna Przygoda, wyspecjalizowana w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Słoneczna Przygoda powstała w 2007 i w tym czasie wysłała 30 tysięcy klientów na wakacje, wycieczki, wyjazdy firmowe, incentive tours, obozy… To masa doświadczenia, wypracowane dobre praktyki, a przy tym ciągle słoneczne nastawienie do życia i zaangażowanie w organizację udanego wypoczynku – zarówno tego w Kołobrzegu, jak i w Tajlandii.
Właściwie od początku ważną częścią oferty słonecznego teamu były wycieczki szkolne, organizowane na zamówienie zielone szkoły i inne wyjazdy młodzieżowe. Od 2015 Słoneczna Przygoda organizuje Dobrą Przygodę – wakacyjne obozy dla dzieci z grup defaworyzowanych. W 2018 w ramach tej akcji charytatywnej zorganizowanej z okazji dekady działalności, na tygodniowy obóz w Zakopanem i Krakowie pojechało około czterdzieścioro dzieci i młodzieży.
Również w 2018 pojawiła się marka Obozowa Przygoda. Na terenie stanicy harcerskiej w Podgajach – nad Zalewem Grudniańskim – stanęły harcerskie namioty i… Okazało się, że dzieciaki od smartfonów wolą wypoczynek bez współczesnych wygód – mniej więcej taki, jak rodzice, kiedy byli w ich wieku.
Trochę jak rodzice – harcerze: FunCamp Podgaje i FunCamp Kuźnica
I właśnie na tym, jak w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wypoczywali rodzice, oparty jest koncept obozów w Podgajach w Północnej Wielkopolsce i w Kuźnicy Brzeźnickiej – 20 km na północ od Częstochowy (tuż przy granicy województw Łódzkiego i Śląskiego).
FunCamp to wypoczynek w harcerskim stylu. Obydwie stanice położone są na terenie leśnych kompleksów. Uczestnicy podzieleni są na dwa podobozy: młodszy (8 – 12 lat) i starszy (13 – 16 lat). Zarówno w Podgajach, jak i w Kuźnicy kwaterowani są w mieszczących 5 – 6 osób harcerskich namiotach z łóżkami polowymi. Choć w Kuźnicy jest mały wyjątek: młodsi uczestnicy mieszkają w drewnianych domkach.
Zobacz jak wygląda obozowe życie (kliknij na wybranym zdjęciu i nawiguj prawo/lewo):
Cały fun tkwi w skautowym stylu obozu. Poranna kontrola stanu namiotów sprawia, że po tygodniu nie ma obozowicza, który nie potrafiłby posłać swojego łóżka. Nie ma jednak powodów do zmartwień: wszyscy uczestnicy (ze szczególną uwagą na najmłodszych) zawsze mogą liczyć na pomoc wychowawców. Wszystkie posiłki odbywają się w dużej jadalni, ale najpierw trzeba poczekać na swoją kolej w kolejce do „wydawki”, a po posiłku umyć naczynia. Podpowiedź: obiady najlepiej smakują z menażki. Te prawdziwe, metalowe, bywają obiektem zainteresowania koleżanek i kolegów, i prawdziwym obozowym skarbem. Poszukajcie swoich…
Bez wątpienia na smak posiłków wpływa też całodzienna aktywność, a na brak zajęć jeszcze nikt nie narzekał… Te najbardziej kojarzone ze skautingiem, to obozowa pionierka i survival. Uczestnicy zdobywają nowe umiejętności: zarówno te związane z budową podstawowych elementów z żerdzi i innych dostępnych materiałów, czy organizowaniem i ozdabianiem własnej przestrzeni, jak i te, pozwalające radzić sobie w trudnych warunkach: począwszy od korzystania z kompasu, przez wiedzę na temat zastosowania roślin, rozpalania ognia bez użycia zapałek, po uzdatnienie do picia deszczówki.
Są też elementy artystyczne (teatralia), sportowe (olimpiada) czy wyzwalające przedsiębiorczość (targi drużyn – kreatywności w tworzeniu usług i produktów mogą uczyć się dorośli przedsiębiorcy). W ramach aktywności ruchowych przewidziane są: spływ kajakowy, paintball laserowy i wycieczki rowerowe a także gry zespołowe. Rowerów nie trzeba zabierać ze sobą – na obozowiczów czeka 30 nowych rowerów górskich w różnych rozmiarach.
Zobacz jak wyglądają obozowe aktywności na FunCampie (kliknij na wybranym zdjęciu i nawiguj prawo/lewo):
W czasie wolnym dzieci otrzymują telefony (to czas na telefon do domu), ale chętnie korzystają także z gier zespołowych (na terenie obu obozów są boiska oraz sprzęt sportowy: piłki, siatki, badminton…). Popołudniowa i wieczorna integracja to m.in. gry terenowe (podchody z masą zadań wymagających kreatywnych rozwiązań), dyskoteki, wieczory filmowe i wspólne ogniska z harcerskimi piosenkami.
I kto z dorosłych nie chciałby pojechać na Fun Camp? – Sama formuła obozu w dzisiejszych czasach jest bardzo oryginalna – mówi Marta Ganske, mama Kaliny. – Dla nas, rodziców, to powrót do wakacji naszego dzieciństwa, jakie w praktyce możemy zafundować naszym pociechom. Praca zespołowa, wspólne rozwiązywanie zadań, elementy zdrowej rywalizacji, poleganie na sobie nawzajem powodują, że młodzi odkrywają swoje mocne strony, które wzmacniają ich pewność siebie. Córka już nie może doczekać się kolejnego wyjazdu.
Niestety, obozów dla rodziców, którzy chcieliby poczuć się jak 20 – 30 lat temu, posiedzieć przy ognisku i spać pod namiotami w środku lasu, jeszcze nie ma w ofercie. Przynajmniej tej oficjalnej… ;)
Wracając do dzieci: obozy FunCamp, choć mają zbliżać młodych ludzi do natury, spełniają wszelkie współczesne standardy w zakresie zapewnienia higieny i bezpieczeństwa. Sieciowa energia elektryczna jest dostępna na bieżąco. W razie potrzeby na terenie obozowiska znajduje się murowana stołówka zapewniająca bezpieczeństwo np. w czasie silnego wiatru. Komendant obozu dwa razy dziennie raportuje lokalnej straży pożarnej stan uczestników i samego obozu. Oczywiście obydwa obozowiska są zgłoszone w kuratorium oświaty oraz na bieżąco kontrolowane przez uprawnione organy.
Szczegółowe oferty obozów FunCamp, dostępne terminy i formularz rezerwacji znajdziesz na stronie Obozowa Przygoda – obozy dla młodzieży.
A jeżeli nie las, to może…
Górska Przygoda w Tatrach…
Tatry zachwycają o każdej porze roku, a lato to doskonały czas, by doświadczyć ich po raz pierwszy w życiu – w wieku kilku – kilkunastu lat. I tak właśnie zostały pomyślane: Górska Przygoda i Adventure Camp.
Górskie przygody zaczynają się w sercu Podhala. Młodsi uczestnicy Górskiej Przygody (8 – 12 lat) zakwaterowani są w Ośrodku Wypoczynkowym u Gruloka w centrum Poronina. Do dyspozycji mają pokoje (z łazienkami) w stylu góralskim, duży teren rekreacyjny z basenem i boiskiem sportowym oraz bacówkę i świetlicę z kominkiem, piłkarzykami i stołem do ping-ponga. Miejsce wypadowe starszej grupy Górskiej Przygody (13 – 16 lat) to Villa Kasprowy na granicy Zakopanego i Poronina. Oferuje kilkuosobowe pokoje w stylu góralskim z widokiem na góry oraz podwórko z terenem zielonym do gier i zabaw.
Górska Przygoda to przede wszystkim poznawanie Zakopanego i Tatr. W programie przewidziano m.in. górskie wędrówki i spacery pod okiem wykwalifikowanego przewodnika. Uczestnicy zobaczą Morskie Oko, Dolinę Chochołowską i Dolinę Kościeliską. Poszerzą także wiedzę na temat Tatr, bo każda wyprawa to nie tylko widoki, ale także opowieści i wiedza praktyczna. Poznają także najbardziej charakterystyczne miejsca Zakopanego. Do domu wrócą bogatsi o wiedzę, jak zrobić oscypek – częścią Górskiej Przygody są również warsztaty kultury i kuchni góralskiej, w czasie których przygotują te właśnie, kojarzone z Zakopanem, sery. Rekreację zapewni wizyta w basenach termalnych.
Zobacz jak wygląda Górska Przygoda (kliknij na wybranym zdjęciu i nawiguj prawo/lewo):
W programie także aktywności budujące zespół i uczące pracy w grupie: gry zespołowe, gry terenowe, olimpiada sportowa czy teatralia. Wieczorny odpoczynek to dyskoteki, wieczory filmowe i coś, bez czego nie byłoby TEGO klimatu: śpiewanie i pląsy przy regionalnym ognisku.
Górska Przygoda, to impreza ze zorganizowanym dojazdem. Organizator zapewnia dwie trasy autokarowe. Pierwsza wiedzie z Piły przez Poznań, Leszno, Wrocław, Opole, Katowice i Kraków. Druga: z Warszawy przez Radom, Kielce i Kraków. Uczestnicy mogą wsiąść do autokaru na dowolnym przystanku na trasie.
Dokładną ofertę Górskiej Przygody, dostępne terminy i formularz rezerwacyjny znajdziesz na stronie Obozowa Przygoda – kolonie dla dzieci.
… lub Adventure Camp – także w górach
Zdecydowanie innych charakter ma Adventure Camp. To obóz przeznaczony dla młodzieży w wieku 13 – 16 lat. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w kilkuosobowych pokojach w obiekcie Villa Baja na granicy Zakopanego i Poronina. Zobaczą oczywiście Zakopane, ale…
Będzie dużo więcej elementów przygodowych. Przede wszystkim zajęcia terenowe pod okiem instruktora, w trakcie których nauczą się prowadzić obserwacje przyrodnicze, rozpoznawać rośliny i podglądać zwierzęta, wyznaczać trasę w terenie, posługiwać się mapą i kompasem… W programie także wizyta w parku linowym i wycieczka samochodami terenowymi. Poza tym – także – wizyta w termach, gry zespołowe, gry terenowe, wieczorne dyskoteki, filmy i ogniska.
Dojazd na Adventure Camp – podobnie jak na Górską Przygodę – zapewnia organizator. Trasy autokarowe przebiegają dokładnie tak samo.
Adventure Camp poznasz bliżej, sprawdzisz terminy i zarezerwujesz na stronie obozy dla młodzieży.
Nastolatków greckie wakacje
Grecję bardzo polubiliśmy – po trosze za klimat, za plaże, za jedzenie, za kulturę, za… W ubiegłym roku biura podróży wysłały tam aż pół miliona turystów z Polski. Czy letni obóz daleko od domu będzie tegorocznym hitem wśród nastolatków?
Teens Camp Grecja pojawił się w ofercie Obozowej Przygody po raz pierwszy. Obóz przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. To impreza z transportem lotniczym – z wylotem z Warszawy i lądowaniem w Atenach. Bazą będzie trzygwiazdkowy hotel w nadmorskim kurorcie Tolo. W hotelu uczestnicy znajdą klimatyzowane pokoje dla 2, 3 lub 4 osób – wszystkie z balkonem. Przez cały czas do dyspozycji grupy będzie odkryty basen.
Młodzież cały tydzień spędzi na poznawaniu greckiej kultury. Od Aten z obowiązkowym Akropolem, zmianą warty przed parlamentem, Tryptykiem Ateńskim, przez Kanał Koryncki, Nafplio – pierwszą stolicę niepodległej Grecji, aż po Mykeny, gdzie poznają historię Agamemnona – jednego z najpotężniejszych władców w historii Europy. Będą też warsztaty kuchni greckiej (po powrocie koniecznie poproście o sałatkę grecką) i warsztaty języka greckiego. Kalimera!
Nie będzie za to leniuchowania. Poranny rozruch na Teens Camp Grecja zostanie zastąpiony joggingiem na pobliskiej plaży. Oczywiście nie zabraknie morskich kąpieli – plaża oddalona jest zaledwie 200 metrów od hotelu. Będą też teatralia, wieczory filmowe, dyskotek i animacje. Trudno będzie o nudę.
Wielkie greckie wakacje swojego nastolatka poznasz bliżej i zarezerwujesz na stronie: obozy dla młodzieży – Obozowa Przygoda.
Spokojne wakacje… rodziców
Wyjazdom dzieci – szczególnie tych, które na obóz wyjeżdżają po raz pierwszy – towarzyszy lekki niepokój rodziców. To zdrowy objaw, ale Obozowa Przygoda dba o to, by stres był możliwie najmniejszy. O to „czy sobie poradzi” dbają wykwalifikowani opiekunowie – szczególną uwagę zwracając na najmłodszych. Oprócz opiekunów zajęcia prowadzą instruktorzy z doświadczeniem i niezbędnymi uprawnieniami. Na kąpielisku w czasie obecności obozowiczów zawsze znajduje się ratownik wodny, a w obozowisku – przez całą dobę – pielęgniarka. Dzieci wymagające regularnego przyjmowania leków mają zapewnioną również taką opiekę.
Przez dwa lata pandemii COVID-19 organizator wypracował także własne standardy bezpieczeństwa sanitarnego uczestników obozów. Okazały się skuteczne: w 2020 i 2021 odbyły się wszystkie zaplanowane edycje FunCamp i Górskiej Przygody.
Słoneczna Przygoda – właściciel marki Obozowa Przygoda – posiada wszelkie niezbędne zabezpieczenia finansowe: gwarancję finansową i polisę ubezpieczeniową organizatora turystyki. W zakresie bezpieczeństwa związanego z finansami rodziców ma także dodatkową ofertę: za niewielką opłatą można wykupić dodatkową gwarancję umożliwiającą rezygnację bez podania przyczyny nawet na 24 godziny przed rozpoczęciem obozu i zwrot całości wpłaconych środków.
Tak, są zniżki :)
Grupa Słoneczna Przygoda nagradza lojalnych klientów. Na sporą zniżkę mogą liczyć ci, którzy byli na którymś z poprzednich obozów.
To pierwszy obóz twojego dziecka? Nic straconego. Zbierzcie grupę trzech osób, które wyjadą na tegoroczny obóz – każdy otrzyma zniżkę w wysokości 50 złotych. Na zniżkę w wysokości 30 złotych na osobę może liczyć rodzeństwo – nawet jeżeli wybierają się na różne obozy.
Jak zarezerwować? Oczywiście łatwo i szybko!
Rezerwacje zostały uproszczone do minimum. Można ich dokonać na stronie https://obozowaprzygoda.pl/obozy-i-kolonie/. Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata 30% wartości. Resztę należy opłacić na 30 dni przed rozpoczęciem obozu. Wszystkie szczegóły kolejnych kroków i potwierdzenie rezerwacji znajdziesz w mailu wysyłanym automatycznie po wypełnieniu i zatwierdzeniu prostego formularza rezerwacyjnego.
Wszystkie szczegóły przez całą dobę – także dostępność poszczególnych obozów w konkretnych terminach – sprawdzisz na stronie Obozowa Przygoda. Jeżeli wolisz kontakt z żywym człowiekiem, możesz zadzwonić, napisać e-mail lub skorzystać z czatu dostępnego w prawym dolnym rogu strony www.obozowaprzygoda.pl – w sezonie wakacyjnym konsultanci czekają na Twoją wiadomość w dni powszednie do 20.00, więc wszystko zdążysz załatwić po pracy. Po sezonie – do 16.00. Jeżeli zostawisz wiadomość, na pewno otrzymasz odpowiedź.
Tak jak team stojący za Obozową Przygodą, uważamy, że wysokiej jakości wakacyjny wypoczynek jest ważny dla naszych dzieci, dlatego ten artykuł przygotowaliśmy z przyjemnością we współpracy i na zlecenie Grupy Słoneczna Przygoda.
ul. Kilińskiego 6/1
64-920 Piła
www.obozowaprzygoda.pl
Najnowsze komentarze