Pamiętny pożar w Puszczy Noteckiej w sierpniu 1992 roku właśnie spadł na trzecie miejsce niechlubnego rankingu największych pożarów we współczesnej Polsce. Co pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym mówi nam o Dolinie Noteci?
Posłuchaj:
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wstrząsnął każdym, kto choć trochę interesuje się wpływem zmian klimatycznych na naszą codzienność. Razem z dr Pawłem Owsiannym z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile próbujemy przełożyć to zdarzenie na nasze regionalne realia. Bo Biebrza i Noteć mają kilka cech wspólnych. Choćby torfowiska, które nad Biebrzą za wszelką cenę starano się ochronić przed ogniem. Tyle że nadnoteckie torfowiska… również się utleniają, tyle że bez płomieni. Co to oznacza dla Doliny Noteci?
Pamiętacie wielki pożar w Puszczy Noteckiej w sierpniu 1992 roku? Przez prawie 28 lat był drugim pod względem powierzchni pożarem we współczesnej Polsce (ostateczny bilans: spłonęło 5.130 ha). Jeżeli wstępne szacunki dotyczące pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym (5.300 – 6.500 ha) potwierdzą się, to właśnie spadł na trzecie miejsce tego niechlubnego rankingu. I – niestety – w obydwu przypadkach czynnik ludzki (choć o różnym charakterze) odegrał kluczową rolę w powstaniu zarzewi ognia.
Zatem co wspólnego mają Biebrza i Noteć? I czego z pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym możemy dowiedzieć się na temat Noteci? Posłuchajcie Podcastu Klimatycznego Magazynu67.
Partnerem merytorycznym Podcastu Klimatycznego jest Nadnotecki Instytut UAM w Pile, kształcący na kierunku Gospodarka Wodna.
Podcast Klimatyczny możesz także pobrać w formacie mp3 i słuchać na dowolnym urządzeniu:
W podcaście możesz usłyszeć utwory z bazy Epidemic Sound. Jeżeli jesteś twórcą video lub podcastów – polecam Epidemic Sound. Możesz skorzystać z mojego linku referencyjnego: https://www.epidemicsound.com/referral/d4bi8p/. W pierwszym miesiącu możesz wykorzystywać utwory bezpłatnie. Jeżeli założysz konto i skorzystasz co najmniej z bezpłatnego pierwszego miesiąca, ja również dostanę bezpłatny miesiąc korzystania z serwisu. A to bardzo ułatwi mi tworzenie kolejnych podcastów. Dziękuję! :)
A jeżeli podoba ci się Magazyn67, może go polubisz na Facebooku?
[efb_likebox fanpage_url=”Magazyn67″ box_width=”700″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]
Najnowsze komentarze