Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Podkast Klimatyczny tym razem m.in. o wodzie w Jeziorze Płocie. Fot. Marcin Maziarz
Podkast Klimatyczny tym razem m.in. o wodzie w Jeziorze Płocie. Fot. Marcin Maziarz
Podkast KlimatycznyPodkasty

Podkast Klimatyczny #3: Jak podnieść poziom wody w Płotkach?

I dlaczego latem woda w Bałtyku (w Zatoce Fińskiej) miała 27 stopni Celsjusza? I co to oznacza dla jezior Pojezierza Wałeckiego, Krajeńskiego i Chodzieskiego?

Jeżeli nie chcesz czytać, posłuchaj Podkastu Klimatycznego #2 od razu:

Albo najpierw przeczytaj:

Jeszcze raz w Podkaście Klimatycznym wracamy do lata. 14 lipca boja pomiarowa umieszczona w Zatoce Fińskiej odnotowała temperaturę wody 26,6°C. Kilka dni później było jeszcze więcej: w okolicach 28°C – w Zatokach: Fińskiej, Kurońskiej i Ryskiej. To temperatury wody typowe dla lipca w Adriatyku. Typowa lipcowa temperatura wody we wschodnich zatokach Bałtyku to 17 – 18°C. Zatem co zaszło w Morzu Bałtyckim ostatniego lata i jak to się przekłada na stan wody w miejscach, które nadal najchętniej wybieramy na letni wypoczynek?

Partnerem merytorycznym Podkastu Klimatycznego jest Nadnotecki Instytut UAM w Pile

Z doktorem Pawłem Owsiannym z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile odnieśliśmy to zdarzenie także do lokalnych warunków. Najwyższa temperatura wody w jeziorze, którą odnotował w czasie swoich badań to 27°C. Co to oznacza dla naszych – w gruncie rzeczy – dość płytkich jezior? I dla nas – chętnie korzystających z uroków jezior Pojezierzy: Wałeckiego, Krajeńskiego i Chodzieskiego. W końcu jak celebrować lato bez zanurzenia przynajmniej stóp w lazurowej wodzie na Płotkach?

A propos Płotek: wraca pomysł, by największe kąpielisko w regionie zasilać wodą z Gwdy. Oczywiście nie bezpośrednio – to byłaby katastrofa na własne życzenie – a korzystając z naturalnych filtrów dostępnych w rejonie kąpieliska. Jak to wpłynie na jezioro? Czy wystarczy na zatrzymanie opadania poziomu wody? Czy może pozwoli nawet podnieść jej poziom? I jak w ogóle doprowadzić wodę z Gwdy? O tym także rozmawialiśmy z dr Pawłem Owsiannym. O tym wszystkim – o tym jak rosnące temperatury wód w Bałtyku i w naszych lokalnych jeziorach, a także jak zatrzymać opadanie wody w Płotkach – usłyszycie w tym odcinku Podkastu Klimatycznego.

Zimowy zachód słońca nad Płotkami. Fot. Marcin Maziarz
Zimowy zachód słońca nad Płotkami. Fot. Marcin Maziarz

Nadnotecki Instytut UAM w Pile jest partnerem merytorycznym Podkastu Klimatycznego. Wiedzę m.in. o zmianach klimatu i ich wpływie na naszą rzeczywistość (głównie tą dotyczącą wody), przekazuje studentom na kierunku Gospodarka Wodna. Prowadzi także badania wpływu zmian klimatycznych na środowiska wodne (m.in. w stacji monitorowania zmian klimatycznych na Płotkach).

Ten odcinek Podkastu Klimatycznego (podobnie jak poprzedni) nieco przeleżał – został nagrany 27 lipca 2021 r. Niestety, nie stracił na aktualności.

Podkast Klimatyczny możesz także pobrać bezpłatnie w formacie mp3 i słuchać na dowolnym urządzeniu:

W podkaście możesz usłyszeć utwór „Home Sweet Home” autorstwa Rexa Bannera, dostępny w bazie Artlist.io. Jeżeli jesteś twórcą video lub podkastów – polecam Artlist.io. Możesz skorzystać z mojego linku referencyjnego: https://artlist.io/Marcin-1105240. Jeżeli założysz konto, ja dostanę dwa dodatkowe miesiące korzystania z serwisu. A to bardzo ułatwi mi tworzenie kolejnych podkastów i materiałów video. Dziękuję! :)

Posłuchaj też poprzedniego odcinka:

Podkast Klimatyczny #2

A jeżeli podoba ci się Magazyn67, może polubisz go na Facebooku?

[efb_likebox fanpage_url=”Magazyn67″ box_width=”700″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]