Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Festiwalowe lato nad Gwdą i Notecią już w styczniu zapowiada się bardzo przyjemnie. Fot. Envato Elements
Festiwalowe lato nad Gwdą i Notecią już w styczniu zapowiada się bardzo przyjemnie. Fot. Envato Elements
Czas wolny i przyjemnościWydarzenia

Rezerwuj terminy. Pierwsze informacje o letnich festiwalach w regionie w 2024

Dziś „byle do wiosny”, ale lato jest tą porą roku, na którą duża część z nas czeka najbardziej. Letnie festiwale w tym roku pozwolą ponownie celebrować najcieplejszą porę roku. O części z nich wiemy już całkiem sporo. Gdzie i kiedy będziemy bawić się tego lata nad Gwdą i Notecią?

Pamiętacie jeszcze jak wygląda lato? Choć zima w tym roku przyniosła nawet odrobinę śniegu, to na nadmiar słońca i błękitu nie możemy narzekać. Szarości nie nastrajają szczególnie optymistycznie i tylko dzień dłuższy od najkrótszego w roku o całe pół godziny (to już) jest niewielką pociechą.

Być może pomoże ten „przed-przewodnik” po letnich festiwalach i próba zaplanowania gdzie w regionie spotkamy się tego lata. To nie jest docelowy Przewodnik po Letnich Festiwalach Nad Gwdą i Notecią na 2024 – ten ukaże się gdzieś na przełomie wiosny i lata. Ale myśląc o nim już teraz, spróbowałem zebrać to co już wiemy o festiwalowym lecie w regionie – zarówno bezpośrednio u źródeł, jak i w internecie – i okazuje się, że wiemy już całkiem sporo.

Na tyle sporo, że da się już planować wizyty na imprezach, które lubicie najbardziej. A jeżeli jeszcze nie lubicie, w tym roku Magazyn67.pl spróbuje przekonać Was, byście dali im szansę. Bo letnie festiwale w regionie to może być duża rzecz – jestem o tym przekonany. Jeszcze nie całkiem przekonaliśmy się do nich, traktując to co miejscowe nie do końca poważnie. Okazuje się jednak, że mamy na miejscu wydarzenia festiwalowe dla miłośników całkiem sporych wydarzeń muzycznych z dużą sceną (trzcianecki Heartbeat i zakrzewski Blues Express), i „festiwali kompleksowych” czy „festiwali nie tylko muzycznych” (FRUŃ – w tym roku w nowym miejscu), jak i festiwali kameralnych (Drogowskazy w Krzyżu Wielkopolskim, Łagodne Granie w Łomnicy czy Etno Tuczno Festiwal). Mamy w końcu absolutnie fenomenalny, jeżeli chodzi o treści i gości, festiwal podróżniczy Siedem Stron Świata w Łowiczu Wałeckim. Tylko zamiast z góry zakładać, że to co lokalne nie jest warte uwagi i zaczniecie się rozglądać za wydarzeniami gdzieś dalej, dajcie im szansę. Przejrzyjcie line-upy, sprawdźcie relacje z ubiegłych lat, zobaczcie na własne oczy. Może okazać się, że to co lokalne, jest co najmniej tak samo interesujące, jak wydarzenia na drugim końcu Polski.

Zatem co wiemy o tegorocznych letnich festiwalach w środku zimy?

22 czerwca 2024, Zakrzewo: Ogólnopolski Zlot Samochodów Pożarniczych i Zabytkowych w Zakrzewie

W tym roku nie zabraknie parady ze Złotowa do Zakrzewa. Z pewnością wezmą w niej udział nie tylko samochody strażackie, ale także zabytkowe. Organizatorzy rozważają w tym roku rezygnację z zapisów. W części koncertowej mają zagrać dwa zespoły „o różnorodnych brzmieniach”. Organizatorzy na Facebooku zapowiadają także „prawdziwą bombę”. Szczegóły pozostają na razie tajemnicą.

27 – 30 czerwca 2024, Połajewice: FRUŃ Freedom Universe Festival 2024

Po ubiegłorocznej przygodzie z Wałczem (festiwal odbył się na Półwyspie Strączno) FRUŃ znalazł swoje nowe miejsce w Osadzie w Połajewicach w gminie Ryczywół. Miejmy nadzieję, że na stałe. FRUŃ to festiwal Ziemi, energii i muzyki. Znany jest z ogromnej liczby koncertów wykonawców z kręgu folk, etno, tribal, psychodelic rock, new age, world music, organic house, downtempo. Poza tym masa warsztatów, spotkań, sztuka, rękodzieło. Na tę chwilę line-up tego jednego z największych festiwali w regionie nie jest jeszcze znany – organizatorzy zapraszają wykonawców, a także prowadzących warsztaty czy rękodzielników do zgłaszania się.

28 – 30 czerwca 2024, Łowicz Wałecki: Festiwal Siedem Stron Świata – Spotkania o Podróżach, 4. edycja

W tym roku Siedem Stron Świata odbędzie się tydzień wcześniej niż w 2023 – taką datę potwierdza organizator. Co roku ten arcyciekawy festiwal podróżniczy był miejscem bardziej i mniej formalnych spotkań z podróżnikami, dziennikarzami, podkasterami i innymi osobami, które mają coś do (o)powiedzenia o świecie. W ubiegłym roku byli to m.in. Dariusz Rosiak (Raport o stanie świata), Przemysław Kossakowski czy Paweł Drozd (Brzmienie Świata z lotu Drozda). Nie inaczej będzie w tym roku, bo – to cytat z wiadomości od organizatora – „niemalże pewne jest to, że pojawi się ktoś z polskiej czołówki himalaizmu, kilku autorów książek, reporterów i podróżników na pełny etat”. Rezerwujcie czas. Z niecierpliwością czekamy na szczegóły!

Festiwal Siedem Stron Świata – Spotkania o Podróżach odbędzie się w tym roku od 28 do 30 czerwca. Fot. Materiały organizatora
Festiwal Siedem Stron Świata – Spotkania o Podróżach odbędzie się w tym roku od 28 do 30 czerwca. Fot. Materiały organizatora

5 – 7 lipca 2024, Lubasz: V Zlot Fiata 126p w Lubaszu

Dwa tygodnie po zlocie w Zakrzewie, kolejny festiwal motoryzacyjny. Posiadacze i miłośnicy Maluchów po raz piąty spotkają się w Lubaszu. Wydarzenie tradycyjnie będzie miało wątek charytatywny. Na razie brak szczegółów.

6 lipca 2024, Tuczno: Etno Tuczno Festiwal 2024

Etno Tuczno Festiwal będzie w tym roku obchodzić mały jubileusz – to piąta edycja folkowego festiwalu na dziedzińcu tuczyńskiego zamku. Na pewno na stałe do programu wszedł cieszący się popularnością Jarmark Białej Damy, czyli rękodzieło, lokalne pyszności i sztuka regionu. Będą też warsztaty dla dzieci i dorosłych, w tym warsztaty z Nadleśnictwem Tuczno, Cuda Wianki i Warsztaty Bębniarskie z Bogdanem Kulikiem (cytat z maila: „w zeszłym roku było tylu chętnych, że robimy raz jeszcze”). Będą też koncerty, choć tu na razie jest tajemniczo. W mailu znalazła się jednak podpowiedź: „na pewno wystąpi jedna kapela z naszego regionu, na której powrót na scenę czekaliśmy 5 lat”. Macie pomysły?

Ubiegłoroczny Tuczno Etno Festiwal zgromadził na dziedzińcu zamku w Tucznie sporą publiczność. Fot. Kasia Bzdel
Ubiegłoroczny Tuczno Etno Festiwal zgromadził na dziedzińcu zamku w Tucznie sporą publiczność. Fot. Kasia Bzdel

12 – 13 lipca 2024, Zakrzewo, Piła, Poznań i stacje po drodze: Blues Express Festival

Dwudniową, a właściwie trzydniową (licząc powrót po północy) formułę tegorocznego Blues Expressu potwierdził Henryk Szopiński (od 15 października poseł). 12 lipca na Płotkach w Pile (w Dwóch Bratach) odbędzie się Blues Express Poczekalnia. Dzień później to na co czekają wszyscy sympatycy festiwalu: najbardziej bluesowy pociąg na świecie odjedzie z Poznania w kierunku Zakrzewa, po drodze zatrzymując się w Rogoźnie, Chodzieży, Pile, Krajence i Złotowie. Na wszystkich stacjach (także w Poznaniu i Zakrzewie) na pasażerów czekają koncerty. Finał oczywiście na scenie nad Jeziorem Proboszczowskim. Line-up nie jest jeszcze znany, ale Henryk Szopiński zdradził, że „jest duża szansa, że skład wagonów pociągnie parowóz Pt47-65 z Parowozowni Wolsztyn”.

14 sierpnia 2024, Lubasz: Summer Revolution VII

Na tę chwilę to jedyne wydarzenie, które potwierdza ekipa Summer Revolution Festivals. Siódma edycja jej flagowego projektu odbędzie się tradycyjnie w amfiteatrze nad Jeziorem Dużym w Lubaszu. Jak zapowiadają, na scenie zagra ośmiu DJów, w tym gwiazda europejskiego formatu. A poza tym dobrze znane otoczenie: duża strefa gastro, pirotechnika sceniczna, laser show, wyrzutnie CO2 i oprawa świetlna sceny. Czekamy na szczegóły, jak i na potwierdzenie kolejnych wydarzeń organizowanych przez lubaską ekipę.

16 – 18 sierpnia 2024, Trzcianka: Trzciamajka Festival 2024 – X edycja

To – poza terminem i miejscem (plaża nad Jeziorem Logo) potwierdzonym w wydarzeniu na Facebooku – na razie wielka tajemnica. Organizatorzy zapowiadają dwa dni koncertów i niedzielny after z milionem atrakcji. Niebawem ma rozpocząć się sprzedaż „karnetów w ciemno” – na każdego kto zdecyduje się na zakup jeszcze przed ogłoszeniem line-upu, będzie czekać specjalna cena, jednak liczba karnetów sprzedawanych w tej formie będzie bardzo ograniczona. Czekamy na szczegóły.

6 – 7 września 2024, Krzyż Wielkopolski: IV Festiwal Drogowskazy – Poezja, Szanty, Blues

Poezja, szanty i blues zabrzmią w tym roku w pierwszy powakacyjny weekend na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Świderek nad Jeziorem Królewskim w Krzyżu Wielkopolskim. „Czekam na ostateczne uzgodnienia z ostatnim zespołem i w sumie wszystko już wiemy. Odbędzie się oczywiście konkurs piosenki, a rękodzielnicy zaprezentują swoje prace. Będzie cudnie” – napisała Agata Bućkowska z organizującego wydarzenie krzyskiego Stowarzyszenia Drogowskazy w Kierunku Kultury. Czekamy zatem na drogowskazowe szczegóły, a w oczekiwaniu sympatycy Drogowskazów spotykają się regularnie na koncertach i Drogowskazowych Śpiewograniach w Krzyżu. Warto śledzić.

6 – 8 września 2024, Łomnica: VIII Łagodne Granie w Łomnicy

Ten „najbardziej sąsiedzki” festiwal w regionie (a być może i w Polsce) odbędzie się po raz ósmy w Łomnicy. Szczegółów – poza terminem – na razie brak, ale warto śledzić, bo dzięki formule to jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Na pewno będzie łagodnie.

Lista z całą pewnością nie jest kompletna. Brakuje choćby festiwali organizowanych przez samorządy (Festiwal Żubra w Mirosławcu, Festiwal Dwóch Jezior w Wałczu. Bukowińskie Spotkania w Jastrowiu i Pile czy Arena Festiwal w Jastrowiu). Z nieoficjalnej rozmowy z osobą zajmującą kierownicze stanowisko w instytucji kultury jednego z regionalnych samorządów „to jeszcze nie ten czas”. Imprezy są dopiero planowane, umowy z artystami i organizatorami nie są jeszcze podpisane – wydarzenia będą ogłaszane dopiero, kiedy dopięte będą kluczowe elementy.

W ubiegłym roku naliczyłem aż 24 letnie festiwale w regionie (łącznie z Poliż Folk, który nie zdążył pojawić się w festiwalowym przewodniku). Ile z nich wróci w tym roku? Czekam z niecierpliwością, bo lokalne festiwale to naprawdę interesujące zjawisko.

Niestety, już teraz widać kilka niepożądanych zjawisk. Widać już, że – tak jak w poprzednich latach – w pierwsze dwa – trzy weekendy wakacji następuje kumulacja wydarzeń, co z jednej strony sprawia, że trzeba wybierać swój ulubiony festiwal, a z drugiej prawdopodobnie – również tak jak w poprzednich latach – zdarzą się „puste” weekendy. Wielka szkoda też, że zazębiają się naprawdę ciekawe imprezy: na początku sezonu FRUŃ odbywać się będzie w tym samym czasie co Siedem Stron Świata, a pierwszego weekendu po wakacjach w dużej części o tę samą publiczność będą konkurować Drogowskazy w Krzyżu i Łagodne Granie w Łomnicy (w ubiegłym roku odbywały się tydzień po tygodniu).

Jeżeli organizujesz letni festiwal, który nie pojawił się do tej pory w przewodniku Magazynu67 (bo po prostu informacja o nim nie dotarła), albo organizujesz letni festiwal w regionie po raz pierwszy – daj o nim znać na marcin@magazyn67.pl. Chętnie dołączę go do przewodnika, który co roku jest jednym z najczęściej czytanych artykułów na www.magazyn67.pl, a zarazem najstarszym i najobszerniejszym takim zestawieniem w regionalnych mediach. Pojawienie się w nim jest oczywiście bezpłatne.

Magazyn67.pl to także medium dbające o jakościowe patronaty medialne. Porozmawiajmy o szczegółach na marcin@magazyn67.pl.