Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Las sosnowy w okolicy jeziora Krąpsko-Radlino. Fot. Marcin Maziarz
Las sosnowy w okolicy jeziora Krąpsko-Radlino. Fot. Marcin Maziarz
Bliskie podróżeCzas wolny i przyjemnościOutdoor

Sosna w płucach

Znasz to. Upalny, letni dzień. Słońce naprawdę przyjemnie głaszcze po plecach. Polna droga. Taka z pasem trawy pośrodku. A po obu jej stronach las. Sosnowy. Sielskie obrazki przewijają się w głowie w slow motion i przenoszą do dobrych chwil beztroski. Znowu nic nie musisz.

Las sosnowy w okolicy jeziora Krąpsko-Radlino. Fot. Marcin Maziarz
Las sosnowy w okolicy jeziora Krąpsko-Radlino. Fot. Marcin Maziarz

Wciągasz powietrze i w najgłębszych zakamarkach płuc czujesz przyjemne ciepło. Zamykasz oczy, żeby być sam na sam z tą chwilą. W nozdrzach masz zapach, którego nie da się pomylić z czymkolwiek innym. Tak pachnie sosna. Królowa, bo to najczęściej występujące drzewo w naszym regionie.

Ale nie tylko pięknie pachnie. Jeden hektar lasu sosnowego w ciągu roku produkuje pięć kilogramów fitoncydów. To unoszące się w powietrzu związki bakteriobójcze. W promieniu trzech metrów od pnia dorosłej sosny w zasadzie nie ma bakterii. Ten sam hektar lasu sosnowego produkuje rocznie ponad siedem ton tlenu i wchłania dwutlenek węgla wydychany przez dwustu ludzi.
Znasz ten zapach, pamiętasz go z tych lepszych czasów, kiedy życie było wolniejsze. Kiedy sobie o nim przypominasz, dobrze się kojarzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś poczuł go jeszcze dziś. Wsiadaj w samochód, na rower, hulajnogę, cokolwiek, i ruszaj w stronę najbliższego lasu. Do Królowej Sosny. I wdychaj.

Tekst ukazał się w 5 numerze Magazynu67 (15 czerwca – 14 sierpnia 2019).

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.