Jeżeli studia kojarzą ci się z godzinami siedzenia w sali wykładowej, to… W Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile zrobią wszystko, żeby zaprzeczyć temu stereotypowi. Będziesz nawet pływać kajakiem.
Aż 70 procent zajęć na kierunku Gospodarka Wodna w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile to ćwiczenia. Nie tylko te laboratoryjne, ale i zajęcia w terenie. Bo trudno wyobrazić sobie naukę o wodzie, mając kontakt jedynie z tą w kranie. Piła to idealne miejsce do studiowania Gospodarki Wodnej. Zaledwie trzy kilometry w linii prostej dzielą nowoczesny, acz kameralny kampus uniwersytecki od rezerwatu Kuźnik z jego jeziorami. A to dopiero początek Rynny Jezior Kuźnickich. Zresztą nie tylko, bo Piła to także świetny punkt wypadowy na pojezierza Pomorza (Wałeckie, Szczecineckie, Krajeńskie, Drawskie czy Dobiegniewskie).
Ale Nadnotecki Instytut UAM jest znany nie tylko z badań nad lokalnymi wodami. Naukowcy w nim pracujący badają m.in. Morskie Oko, jeziora mazurskie, a w tym roku – po raz pierwszy – prowadzili badania wód na Spitsbergenie. W próbach pobranych w Tatrach dr Paweł Owsianny z pilskiego instytutu UAM odkrył trzy nowe gatunki bruzdnic oraz dwie nieznane dotąd odmiany. W czasie tegorocznej wyprawy na Spitsbergen zespół Instytutu pobrał próby w dziesiątkach miejsc – kto wie, co przyniesie ich badanie.
Ale także „zwykłe” ćwiczenia w czasie studiów oznaczają wyprawy – nie tylko piesze, ale także np. kajakowe. – Ważne, by dotykać tego, o czym uczy się w sali wykładowej – mówi dr Paweł Owsianny, zastępca Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. – Teoria oczywiście jest ważna, ale to umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy daje absolwentom przewagę na rynku pracy. Właśnie dlatego aż siedemdziesiąt procent zajęć na Gospodarce Wodnej to ćwiczenia.
Na co mogą liczyć absolwenci? Zasoby dobrej jakości wody w Polsce – wbrew temu co powszechnie się sądzi – wcale nie są duże. W 2006 r. na jednego mieszkańca przypadało 1600 metrów sześciennych tzw. dyspozycyjnych zasobów wodnych. W rzeczywistości oznacza to, że w przyszłości grozi nam deficyt wody i wszystko wskazuje na to, że specjaliści zarówno w zakresie jej ochrony, jak i gospodarowania jej zasobami, będą coraz bardziej poszukiwani.
Studia licencjackie trwają sześć semestrów. Po trzecim wybiera się specjalizację: Turystykę Wodną, Leśną i Lotniczą, Zarządzanie Zasobami Komunalnymi, Ochronę i Zarządzanie Środowiskiem lub Wody Mineralne i Balneologię. Rekrutacja trwa do 21 września. Szczegóły można znaleźć w serwisie internetowym Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile: pila.amu.edu.pl.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem: Nadnotecki Instytut UAM w Pile.
Najnowsze komentarze