Wydawałoby się, że w dziedzinie oświetlenia wymyślono już wszystko. Bo przecież sztuczne światło powinno świecić, kiedy jest ciemno. Nic bardziej mylnego. Oświetlenie spełnia znacznie większą rolę niż może się wydawać. Jest kluczowe dla naszego zdrowia, komfortu czy produktywności, a w ostatnich dekadach również wpływa na estetykę przestrzeni, w których przebywamy. Wiele najnowocześniejszych rozwiązań oświetleniowych stosowanych na całym świecie powstaje w Pile, w zakładach Signify.
Chyba nie ma w Pile osoby, która nie miałaby w rodzinie lub nie znała kogoś, kto pracuje w jednym z zakładów Signify. W powszechnej świadomości fabryki przy ul. Kossaka i ul. Przemysłowej kojarzą się z tradycyjnymi źródłami światła: żarówkami, świetlówkami i rewolucyjnymi w swoim czasie świetlówkami kompaktowymi. Postęp technologiczny i rozwój firmy sprawiły, że w 2022 roku to już zupełnie inne zakłady, dostarczające innowacyjne produkty i rozwiązania systemowe dystrybuowane na cały świat.
Światło obudzi jak wschodzące słońce
Każdy, kto choć raz musiał zmierzyć się z dźwiękiem budzika w środku głębokiego snu, wie że to doświadczenie nie ma nic wspólnego z przyjemnym rozpoczęciem dnia. Umówmy się: w tej grupie zapewne jest każdy z nas. Z rozwiązaniem przychodzi Philips Hue – inteligentny system zarządzania oświetleniem. Jedną z jego ciekawszych funkcji jest symulacja wchodu słońca. System imituje barwę i natężenie światła na wzór promieni słonecznych o poranku. Taki „świetlny budzik”, który pomaga powitać nowy dzień w naturalny sposób. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy codziennie przeżywają szok związany z nagłym przebudzeniem. Jest to użyteczne szczególnie jesienią i zimą, kiedy mamy ograniczoną ilość światła słonecznego i późno robi się jasno.
Ale Philips Hue ma zdecydowanie więcej zastosowań, także związanych z rozrywką. Można na przykład zsynchronizować go z telewizorem. Dzięki temu dostosuje oświetlenie w pomieszczeniu do barw oglądanego filmu, czy do rytmu muzyki. Można poczuć się jak w kinie albo na imprezie. No i daje „efekt spokojnej głowy”. Bo ile razy zdarzyło ci się pomyśleć „czy na pewno wyłączyłem światło”? Philips Hue pozwala sterować oświetleniem z poziomu smartfona z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do internetu.
Cały system Philips Hue wpisuje się w nurt smart home. To cała gama produktów określanych mianem inteligentnego oświetlenia. Oprócz walorów użytkowych związanych ze zdrowiem, dobrostanem, komfortem czy produktywnością, mają jeszcze jedną zaletę: są energooszczędne, co szczególnie ważne w dobie gwałtownie rosnących rachunków za energię elektryczną. Elementy systemu Philips Hue – żarówki, oprawy, taśmy LED – powstają w Pile, w zakładzie Signify Hue. Z Piły trafiają do domów na całym świecie.
Światłem w wirusy
Rozwiązania oparte o technologię UV, które okazały się szczególnie ważne w czasie pandemii, także powstają w Pile. Światło UV-A stosowane jest m.in. do utwardzania klejów i żywic, w poligrafii a także w… pułapkach na owady. UV-B wykorzystywane jest w dermatologii. Z kolei światło UV-C jest używane do dezynfekowania wody, powietrza i powierzchni. Dezaktywuje też wirus SARS-CoV-2, co zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Bostońskim. Dlatego w 2020 roku Signify jeszcze bardziej skupiła się na wytwarzaniu urządzeń wykorzystujących tę technologię. Nie tylko zwiększono produkcję promienników, ale także w krótkim czasie wprowadzono na rynek gotowe urządzenia do dezynfekcji biur, sklepów, pomieszczeń szpitalnych czy budynków użyteczności publicznej.
W przypadku użytkowania produktów opartych na tej technologii, wyzwaniem była zawsze szkodliwość bezpośredniego promieniowania ultrafioletowego dla ludzi. Dlatego niektóre urządzenia dezynfekujące, wykorzystujące światło UV stosowane są dopiero po zamknięciu obiektu lub w czasie przerw na dezynfekcję. Natomiast dostępne są również urządzenia wyposażone w czujniki i systemy sterujące, które gwarantują, że działają one tylko, gdy nie ma w pobliżu ludzi ani zwierząt. Inżynierowie Signify poszli o krok dalej projektując oprawy UV-C Upper Air do dezynfekcji pomieszczeń. Funkcjonują one w oparciu o konwekcyjny ruch powietrza, dzięki temu mogą być używane w obecności ludzi i zwierząt. Urządzenia UV-C od Signify są w stanie zdezynfekować powietrze i powierzchnie – w tym 99,99% wirusa SARS-CoV2 – w ciągu zaledwie kilku sekund.
W duchu eko
Jednym ze sposobów walki z globalnym ociepleniem jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co gwarantują źródła światła m.in. marki Philips produkowane w zakładach Signify w Pile. Co więcej, te produkty są przyjazne dla środowiska nie tylko ze względu na energooszczędność, ale także dlatego, że ich opakowania zostały pozbawione tworzyw sztucznych. Signify nie tylko ograniczyła ich użycie, ale – co za tym idzie – także produkcję. W pilskich zakładach Signify stosowana jest innowacyjna koncepcja pakowania, nazwana „Rib”, która pozwala ograniczyć zużycie plastiku w opakowaniu aż o około 85%. Tworzywa sztuczne zostały zastąpione m.in. papierem pochodzącym w 80% z recyklingu czy surowcami z certyfikowanych źródeł odnawialnych. Mniej plastiku w opakowaniach, to także mniejsza jego ilość do zutylizowania, a także mniej energii i surowców potrzebnych do jego wytworzenia. Wybierając Signify stawiamy na ochronę środowiska.
Do Piły, by… zobaczyć światło
To jak światło wpływa na otoczenie – jego wygląd, komfort pracy, produktywność, samopoczucie – wcale nie jest tak oczywiste, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Pomysł, by „zobaczyć światło” może wydawać się kuriozalny, dopóki nie wejdziemy do Centrum Zastosowań Światła Signify Piła. Dopiero tutaj widać różnice jak światło może wspierać produktywność w pomieszczeniach biurowych, wpływać na wygląd ekspozycji sklepowej i wybory konsumenckie, wspierać odpoczynek w pokoju hotelowym, dawać komfort w mieszkaniu czy zapewniać bezpieczeństwo na ulicy. Działające w Pile Centrum Zastosowań Światła to unikalna przestrzeń w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej. Odbywają się w nim szkolenia, wykłady i spotkania z partnerami biznesowymi firmy z całej Europy.
Bezpieczeństwo i Kaizen
Jednak innowacje w pilskich zakładach Signify dotyczą nie tylko produktów. Autorskie rozwiązania stosowane są także w obszarze bezpieczeństwa pracy. Na przykład program REAGUJ. U jego podstaw leży obserwacja, że pracownik nie jest w stanie wychwycić wszystkich swoich zachowań, które potencjalnie mogą powodować niebezpieczeństwa w czasie pracy. Stąd pomysł na obserwację „jeden do jednego” według karty kontrolnej i listy zachowań. Chodzi o to, by współpracownik wskazał zauważone potencjalnie niebezpieczne zdarzenia, które łatwo wyeliminować.
W zakładach Signify Electronics organizowane są również różnego rodzaju inicjatywy m.in. „Tydzień Bezpieczeństwa Signify”. W 2021 r. podczas wydarzenia wykorzystano nowe podejście nazwane „S.T.A.R.” (Stop – Think – Act – Reflect), które miało zwrócić uwagę pracowników na działania prewencyjne i podnoszenie świadomości w obszarze zapobiegania sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym.
Słowo „Kaizen” zna chyba każdy pracownik Signify. Organizacja przyjęła koncepcję ciągłego doskonalenia dzięki zaangażowaniu pracowników wszystkich szczebli. Brzmi bardzo oficjalnie, a w rzeczywistości chodzi o to, że każdy kto ma pomysł na rozwiązanie występującego problemu czy zapobieganiu jego powtórzeniu się w przyszłości, czy – po prostu – na udoskonalenie procesu, może zgłosić go przełożonemu. Najlepsze pomysły zostają wdrożone, a pracownicy są nagradzani za proaktywne podejście.
Signify jest największym pracodawcą w Pile. Nieustannie rekrutuje pracowników na stanowiska produkcyjne, managerskie, administracyjne, w IT i innych działach. Pełną listę aktualnie prowadzonych rekrutacji znajdziesz:
- w serwisie rekrutacyjnym Signify: https://www.careers.signify.com/jobs/?filter%5Bcountries%5D%5B0%5D=Poland
- na LinkedIn: https://www.linkedin.com/jobs/search/?f_C=11700676%2C10845983&f_CR=105072130&geoId=92000000&sortBy=R
- oraz w Randstad: https://www.randstad.pl/signify-pila/.
Partnerem materiału jest Signify oddział w Pile, na którego zlecenie został on przygotowany.
Najnowsze komentarze