Stereotypowo młodość i nauka niechętnie idą w parze. Ze stereotypami jest jednak tak, że zawsze znajdzie się ktoś, kto je łamie. Poznajcie Zuzię, która badanie naukowe prowadzi na strychu, a niedawno została stypendystką The Al Worden „Endeavour” Scholarship. Wkrótce poleci na „kosmiczne” szkolenie w Stanach Zjednoczonych.
Zuzanna Kassner mieszka w Pile, ma 17 lat i uczy się w LO przy Pola. W przedszkolu budowała rakietę z papieru. Dziś w kosmos się nie wybiera, ale przed sobą ma szkolenie w U.S. Space & Rocket Center w Huntsville w Stanach Zjednoczonych. To nagroda w konkursie promującym młodych naukowców, a do nich Zuza – wraz z trojgiem pozostałych nagrodzonych – z pewnością się zalicza.
Nagroda w The Al Worden „Endeavour” Scholarship, w którym młodzi naukowcy z Polski uczestniczyli po raz pierwszy, to tylko niewielka część jej osiągnięć nie tylko w zakresie nauki, ale także promocji nauki. Jesienią ubiegłego roku współorganizowała MyCas9 – konferencję naukową dla uczniów szkół średnich, na której można było wysłuchać naprawdę zaskakujących prezentacji badań naukowych prowadzonych przez nastolatków. Sama także bada wpływ nanocząstek chitozanu na rozwój roślin w trudnych warunkach – konkretnie przy ograniczonych zasobach wody. Badanie prowadzi na strychu, a jego wynik może zostać wykorzystany zarówno w czasie przyszłych misji kosmicznych, jak i na Ziemi – przy postępujących zmianach klimatycznych.
To nie wszystko. Z rozmowy z Zuzią dowiesz się między innymi:
- jakie zadanie musiał wykonać zbudowany w 45 minut konkursowego zadania lądownik ze… śmieci
- jak będzie wyglądał tydzień młodych naukowców w U.S. Space & Rocket Center
- kiedy Zuza zaczęła interesować się nauką i jak budowała rakietę z papieru
- co młodzież fascynuje w nauce
- jak radzą sobie młodzi naukowcy – licealiści – prowadząc badania naukowe bez profesjonalnego zaplecza
- kiedy zaczynają się naukowe zainteresowania dzieci i jak nie podcinać skrzydeł pięciolatkom
Zobacz całą rozmowę:
Podziękowania dla Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile za użyczenie miejsca do nagrania. Rozmowa została nagrana 20 stycznia 2024 r.
Zobacz też poprzednią rozmowę z serii „Magazyn o ludziach”:
Najnowsze komentarze