Gładyszewo. Najbardziej anonimowe osiedle w Pile?
To na pewno najmniejsze – zarówno liczebnie jak i powierzchniowo – osiedle w Pile, ale nie będzie chyba przesady w stwierdzeniu, że i najsłabiej znane w mieście. Naszą wędrówkę po pilskich osiedlach kończymy na Gładyszewie.
Niegdyś kojarzyło się z PGRem i schroniskiem dla bezdomnych zwierząt, dziś to po prostu cicha sypialnia Piły niezauważalnie przechodząca w sąsiednią Zawadę. Co masz przed oczami, kiedy słyszysz o Gładyszewie? To ostatni odcinek cyklu #PilskieOsiedla, który realizujemy wspólnie z Biurem Pośrednictwa Nieruchomości KZ Nieruchomości.
Gładyszewo w liczbach
Niespełna dwa kilometry kwadratowe (mniej niż Śródmieście) i mniej niż 500 mieszkańców stanowią, że Gładyszewo to pod każdym względem najmniejsze osiedle w Pile. Jego powierzchnia to dokładnie 1,76 km² – na koniec 2022 roku mieszkały tu 564 osoby, co daje średnią 320 osób na kilometr kwadratowy. To mniej niż na sąsiednim Górnym (789 osób na km²), ale więcej niż na Podlasiu (152 osoby na km²) i Motylewie (74 osoby na km²). Trzeba jednak pamiętać, że dwa ostatnie osiedla to w zdecydowanej większości tereny leśne (Podlasie) lub rolnicze (Motylewo).
Gładyszewo graniczy z zaledwie dwoma jednostkami administracyjnymi. Na wschodzie jego granicę stanowią tory kolejowe w stronę Szczecinka, a na południu – Aleja Wojska Polskiego – tu sąsiaduje z Osiedlem Górnym. Pozostałe granice – zachodnia i północna – to granica Piły z Gminą Szydłowo.
Długa prosta: gdzie kończy się Gładyszewo, zaczyna się Zawada
„Kręgosłupem” Gładyszewa jest ulica Kamienna. Długa (prawie) prosta, od której odchodzą boczne ulice (zdecydowana większość po zachodniej stronie – Kamienna biegnie wzdłuż wschodniej granicy osiedla).
Wszystkie ulice na Gładyszewie mają „kamienne” i „mineralne” nazwy. Łatwo wymienić je wszystkie, bo oprócz Kamiennej na osiedlu jest zaledwie dziesięć nazwanych ulic. Znajdziemy tu Bazaltową, Kwarcową, Marmurową, Ametystową, Granitową, Rubinową, Szafirową, Koralową, Turkusową i Agatową.
Kiedy jedzie się Kamienną, nic – poza tablicą z nazwą miejscowości – nie wskazuje, że przekraczamy granicę Piły i wjeżdżamy do Gminy Szydłowo. Zaraz za dawnym schroniskiem mniej niż dekadę temu zaczęły wyrastać kolejne domy, które mogłyby być następnymi zabudowaniami Gładyszewa. W ten sposób powstała cała nowa wieś nazywana „Nową Zawadą”. To nazwa „półoficjalna”, bo „Nowa Zawada” znajduje się w granicach sołectwa Zawada i mimo dzielących obydwie Zawady kilometrów (około trzech i pół), w opracowaniach statystycznych są traktowane jako jedna jednostka administracyjna. To właśnie Zawada – dzięki Nowej Zawadzie – urosła w ciągu dekady o 70%. W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 roku sołectwo liczyło 457 mieszkańców. W 2021 – 779. Procentowo to drugi najlepszy wynik w regionie (bardziej urosły tylko Wąsoszki w Gminie Krajenka – o 78%). Więcej na ten temat przeczytacie w blogu KZ Nieruchomości: https://kznieruchomosci.pl/blog/blog/szydlowo-wygralo.
Od zachodu Gładyszewo graniczy z sołectwem Dolaszewo, choć tu granica jest wyraźniejsza – sąsiadująca z pilskim osiedlem wieś jest położona trochę bajkowo: za górami, za lasami, a dokładniej za wzgórzami, lasem polami dawnego PGR Gładyszewo i ogrodami działkowymi Zalesie.
Wracając do Gładyszewa…
(Byłe) schronisko
To z nim przez lata kojarzyło się osiedle. Warunki dla zwierząt były jednak dalekie od oczekiwań – schronisko było przepełnione, a jego sąsiedztwo było uciążliwe dla mieszkańców, którzy skarżyli się na całodobowy hałas i nieprzyjemny zapach. W chwili rozpoczęcia przeprowadzki w 2012 roku w schronisku na Gładyszewie mieszkało około 400 psów (nie przyjmowało kotów). Dziś po schronisku zostało tylko wspomnienie oraz hałdy ziemi i gruzu, które wyrosły w jego miejscu.
Jak wyglądało schronisko w lipcu 2013 roku możecie przypomnieć sobie dzięki panoramie Google Street View:
(Były) PGR
Rolniczy charakter dużej części osiedla to „spadek” po Państwowym Gospodarstwie Rolnym Gładyszewo. Osiedle przez dekady było właśnie PGR-em powstałym na bazie największego zbudowanego przed wojną folwarku. Co ciekawe, należące do PGR-u grunty rozciągały się także po drugiej stronie torów – na terenie dzisiejszego Górnego. To właśnie na nich w 1982 roku powstały Rodzinne Ogrody Działkowe imienia 40-Lecia (wówczas – przyp. aut.) Ludowego Wojska Polskiego. Jak można przeczytać na stronie https://rod40leciawp.pila.pl/o-nas/, początkowo było to 65 hektarów, na których wyznaczono 1.750 działek do zagospodarowania. Dziś na powierzchni 20 hektarów zagospodarowanych jest ponad 350 ogródków. Tereny poPGRowskie w samym Gładyszewie widać doskonale po zachodniej stronie ulicy Kamiennej.
Między działkami
Skoro o ogrodach działkowych mowa, w powszechnej świadomości Gładyszewo może kojarzyć się z popularnymi RODOS-ami, jednak w granicach osiedla nie ma ani jednego ogrodu działkowego. Wspomniane ROD im. 40-Lecia Wojska Polskiego znajdują się w granicach Górnego. Z kolei choć dojazd do północnej części Zalesia prowadzi przez Gładyszewo (wjazd w leśną drogę zaraz za wolnym (jeszcze) terenem pod zabudowę jednorodzinną), to całe ROD Zalesie leżą w granicach Gminy Szydłowo (sołectwo Dolaszewo).
Rynek nieruchomości
Rozmiar Gładyszewa widać także w bazach pośredników nieruchomości. – W zasadzie nie znajdziemy tutaj ofert mieszkań – mówi Marcin Zamojda, wspólnik KZ Nieruchomości. – Jest jedynie kilka niewielkich, jednopiętrowych bloków po dawnym PGR, ale nie pamiętam, by oferta sprzedaży mieszkania w nich pojawiła się na rynku w ostatnich latach.
Nieco lepiej wygląda sytuacja w zabudowie jednorodzinnej. – Dominuje zabudowa jednorodzinna wolnostojąca i bliźniacza – mówi Magdalena Kittel-Zamojda, wspólniczka KZ Nieruchomości. – Domy w tak zwanej starej części wzdłuż ulicy Rubinowej z reguły stoją na sporych działkach i mają „dojrzałe” nasadzenia, które często stanowią naprawdę dużą wartość dla nabywców. Co ciekawe, w „starej” części Gładyszewa mamy do czynienia z budynkami zbudowanymi w latach dziewięćdziesiątych i na początku dwutysięcznych, więc tak naprawdę są to stosunkowo nowe zabudowania.
Zupełnie nowe osiedle, przez część pilan nazywane „Bogdanowem” powstaje po lewej stronie ulicy Kamiennej zaraz za pierwszym laskiem. – To zabudowa w stu procentach jednorodzinna, i tu też pojawiają się w tej chwili oferty deweloperskie – mówi Marcin Zamojda. – Nowa oferta sprawdzonego dewelopera Cubra Budownictwo wkrótce będzie dostępna na stronie www.kznieruchomosci.pl, ale wizualizacje możemy pokazać już teraz.
Zobacz inwestycję Cubra Budownictwo przy Bazaltowej:
Wizualizacje dzięki uprzejmości Cubra Budownictwo.
Na „Bogdanowie” dostępne są także działki budowlane pod zabudowę jednorodzinną.
Działki komercyjne znajdziemy w południowej części Gładyszewa – w pobliżu Alei Wojska Polskiego. – Niestety, dostępność nieruchomości komercyjnych na tym osiedlu jest niewielka – tłumaczy Magdalena Kittel-Zamojda. – Prawie wszystkie są zabudowane i wykorzystywane w bieżącej działalności firm mających tam siedziby. Ale jest też ciekawostka. Sporą nieruchomość komercyjną wystawiła niedawno na sprzedaż Gmina Piła.
Dwie działki o łącznej powierzchni 1,65 ha są położone naprzeciwko dawnej żwirowni. Cena wywoławcza to 2.497.000 złotych. Przetarg odbędzie się 26 maja i wiele wskazuje, że będzie to ostatnia działka komercyjna na Gładyszewie dostępna w przewidywalnej przyszłości. Ofertę można znaleźć pod linkiem: https://bip.pila.pl/1677-prezydent-miasta-pily-oglasza-pierwszy-przetarg-ustny-nieograniczony-na-sprzedaz-prawa-wlasnosc.html
Komunikacja
Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką liczbę mieszkańców, Gładyszewo jest dość dobrze skomunikowane z resztą miasta. Główna ulica Kamienna krzyżuje się z Aleją Wojska Polskiego pozwalającą dojechać prosto do centrum Piły lub do Szydłowa i dalej w stronę Gorzowa Wielkopolskiego.
Miejski Zakład Komunikacji obsługuje Gładyszewo linią nr 1 prowadzącą przez Górne, Śródmieście i Zamoście na Podlasie. Jedynka to jedna z trzech najpopularniejszych linii autobusowych w Pile – z Gładyszewa w dni powszednie autobusy odjeżdżają 29 razy (pierwszy o 5.19, ostatni o 22.57). Na osiedlu wzdłuż ulicy Kamiennej zlokalizowano cztery pary przystanków autobusowych. Od niedawna jedynka dojeżdża także sześć razy w ciągu dnia (tylko w dni powszednie) do Nowej Zawady.
Do ulicy Kamiennej można także dojechać drogą rowerową wzdłuż Alei Wojska Polskiego. Niestety, w stronę zabudowy mieszkaniowej Gładyszewa i Nowej Zawady jest już gorzej. Wzdłuż Kamiennej na pewnym odcinku biegnie jeszcze ścieżka rowerowa z szutrową nawierzchnią, jednak dalej trzeba zjechać już na jezdnię lub poruszać się szutrowym poboczem.
Infrastruktura
Ta na Gładyszewie jest stosunkowo słabo rozwinięta, ale wystarczająca do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Na osiedlu zbudowano kompleks rekreacyjny. Znajdziemy tu m.in. ogrodzone boisko i plac zabaw. Zakupy można zrobić w jedynym na całym osiedlu sklepie przy skrzyżowaniu Kamiennej i Rubinowej, ale jeżeli myślimy o większych zakupach – trzeba wybrać się „do miasta” (najbliżej położony supermarket to Lidl przy Koszalińskiej). Nie ma natomiast problemu z zatankowaniem samochodu – przy skrzyżowaniu Kamiennej i Alej Wojska Polskiego znajduje się stacja Orlen. Na Gładyszewie brak placówek oświatowych.
Praca i biznes
Ze względu na typowo „mieszkalny” charakter Gładyszewa, trudno tu o duże zakłady pracy. Trzy największe znajdziemy w rejonie skrzyżowania Alei Wojska Polskiego z Kamienną. Ulokowały się tu dwie firmy z duńskim kapitałem: produkująca obuwie Sanita Footwear oraz producent specjalistycznych plandek i okryć przemysłowych Hans Aa. Po drugiej stronie Kamiennej, w halach należących niegdyś do szwedzkiego SCA Packaging działa dziś lokalny producent konstrukcji stalowych i urządzeń dla przemysłu Ekopil – sto procent pilskiego kapitału.
W dużej części domów jednorodzinnych siedziby mają małe firmy – głównie freelancerzy i niewielkie przedsiębiorstwa rodzinne. Natomiast zdecydowana większość mieszkańców Gładyszewa dojeżdża do pracy w Pile i okolicznych miejscowościach.
Miejsca chillu
Mogłoby się wydawać, że Gładyszewo w zasadzie nie daje szans na chill, ale całe Gładyszewo, to w zasadzie jedno wielkie miejsce chillu. Naprawdę spokojnie tutaj. Do tego piękne wzgórza, szumiący sosnowy las i cisza, którą przerywa jedynie klangor żurawi. Są gdzieś blisko – to słychać.
Sponsorem serii #PilskieOsiedla, z którym z nieskrywaną przyjemnością ją przygotowujemy (bo Piła to nasza wspólna pasja), jest:
ul. Kilińskiego 8
64-920 Piła
tel. 884 089 777
www.facebook.com/KittelZamojda
www.kznieruchomosci.pl
Najnowsze komentarze