Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

24 czerwca Centrum Ksero Studio K2 wraca na Plac Konstytucji 3 Maja. Fot. Marcin Maziarz
24 czerwca Centrum Ksero Studio K2 wraca na Plac Konstytucji 3 Maja. Fot. Marcin Maziarz
BiznesMateriał sponsorowanyPartnerzy

Wielki powrót Centrum Ksero

Pierwszego dnia „świat dawał znaki”, że nic z tego nie wyjdzie. 21 lat później Centrum Ksero Studio K2 to dla wielu osób w Pile nie tylko synonim „ksero”, ale przede wszystkim nowoczesny print shop, w którym wydrukujesz prawie wszystko i nadrukujesz na prawie wszystkim. Teraz wraca w okolicę, z którą był kojarzony przez lata – na Plac Konstytucji 3 Maja.

„Powrót na stare śmieci” – można powiedzieć kolokwialnie o tej przeprowadzce. Przez lata Centrum Ksero Studio K2 było kojarzone z Placem Konstytucji 3 Maja w Pile, i 27 czerwca ponownie otworzy się pod tym adresem. Choć w nowym miejscu: w kameralnej kamieniczce, przez lata znanej jako „Bajka” lub „Tele-Bajka”, w lokalu, który do ubiegłego roku zajmował bank. Miejsce w Pile dobrze znane – przy największym w mieście skrzyżowaniu, i przy „placu z fontannami”, czy – jak podobno mówi młodzież – „Placu Kalifa”. Nowy adres to także więcej miejsca i nowe usługi. Choć…

Ekipa Centrum Ksero Studio K2. Od lewej: Beata, Iza, Honorata. Fot. Marcin Maziarz
Ekipa Centrum Ksero Studio K2. Od lewej: Beata, Iza, Honorata. Fot. Marcin Maziarz

Początek nie wróżył sukcesu

Centrum Ksero Studio K2 zostało otwarte przez Honoratę i Krzysztofa Rauhutów 21 lat temu. Pierwszy dzień działalności zamknął się przychodem w wysokości… 23 groszy. Klient, który je zostawił, przyszedł skopiować pismo z informacją dla Urzędu Skarbowego o zamknięciu działalności gospodarczej. Jeżeli trafiłoby na osoby wierzące w to, że „świat daje znaki”, chyba nie mogłoby być wyraźniejszych do podjęcia decyzji o szybkim zamknięciu.

Nie trafiło. 21 lat później K2 to cała grupa przedsiębiorstw. Krzysztof kieruje tymi, których klientami jest przede wszystkim biznes: agencją reklamową Studio K2 i drukarnią internetową K2Print.pl. W Centrum Ksero Studio K2, od którego się zaczęło, niepodzielnie rządzi Honorata. W 2022 to już nie tylko „ksero”, do którego idziemy skopiować dokumenty, a nowoczesny i największy w regionie print shop. Można tu wydrukować prawie wszystko i nadrukować na prawie wszystkim. – Najpopularniejszą usługą jest nadal ksero – mówi Honorata Rauhut. – Ale bardzo ważne dla nas są także wydruki techniczne. Rysunki techniczne drukujemy od początku i choć powszechnie jesteśmy kojarzeni z usługą kopiowania, to w rzeczywistości one dawały i dają nam dużą część pracy. Ich składanie w ściśle określony sposób to cała sztuka, ale nauczyć się jej pomógł nam tata Krzysztofa – z zawodu inżynier elektryk. Zdarzało się, że jechaliśmy do domu na kolację, a potem wracaliśmy do firmy drukować i rodzinnie składać wydruki techniczne. I tak do późnej nocy.

Honorata Rauhut. Fot. Marcin Maziarz
Honorata Rauhut. Fot. Marcin Maziarz

Wydruki w rytmie dnia

Teraz praca do późnej nocy właściwie już się nie zdarza. Zdarza się jednak, że klientów dziwi, że Centrum Ksero jest otwarte już od 7.30. Nie bez przyczyny – wcześniej niż niejedno biuro. – Jest to związane właśnie z pracą innych biur – tłumaczy Honorata. – Wielu klientów zamawia wydruki poprzedniego dnia, by odebrać je w drodze do biura następnego ranka. To właśnie z samego rana najczęściej zdarzają się kolejki. Oprócz tych, którzy jadą do pracy, w tym samym czasie przychodzą też uczniowie w drodze do szkoły. Kiedyś było ich więcej, w tej chwili wiele materiałów dostępnych jest elektronicznie, ale nadal potrzebują wydruków i kopii.

Po 8.30 nieco się uspokaja, ale ruch trwa przez cały dzień. Mimo, że komunikacja elektroniczna pozwala załatwić już prawie wszystko, to nadal w wielu sprawach potrzebujemy „twardej kopii”.

Centrum Ksero Studio K2 to print shop, w którym można wydrukować (prawie) wszystko i nadrukować na prawie wszystkim. Fot. Marcin Maziarz
Centrum Ksero Studio K2 to nowoczesny print shop, w którym można wydrukować (prawie) wszystko i nadrukować na prawie wszystkim. Fot. Marcin Maziarz

Wydruki nie tak niskonakładowe i zlecenia niespełnialne

Materiały do wydruku w Centrum Ksero Studio K2 można dostarczyć na kilka sposobów. Można najbardziej tradycyjnie: zamówić kopię z papierowego nośnika. Można też przynieść materiały do druku na nośniku sprzętowym: karcie pamięci, pendrive’ie, płycie CD lub DVD. Można również… nie przynosić. Dla klientów dostępne jest stanowisko z komputerem, na którym można zalogować się do poczty lub dysku w chmurze i stamtąd ściągnąć potrzebne pliki. Można też samodzielnie wydrukować zdjęcia – jest do tego specjalna maszyna, którą klient może obsłużyć samodzielnie lub skorzystać z pomocy obsługi. Można nawet… nie przychodzić. Pandemia przyspieszyła ten proces i coraz więcej klientów po prostu przysyła pliki e-mailem na adres k2@centrumksero.pl. Nie trzeba nawet dzwonić, wystarczy tylko poczekać na zwrotny mail z informacją „gotowe do odbioru” i… już. Wystarczy wybrać się po gotowe materiały.

A te mogą mieć bardzo różny nakład. Od jednostkowego, przez dziesięć wizytówek czy pięćdziesiąt ulotek, które zostaną wydrukowane na poczekaniu, po znacznie większe zamówienia. – Kilka dni temu klientka zleciła druk prawie 27 tysięcy stron – opowiada Honorata. – Była godzina trzynasta. Następnego dnia rano zawiozłyśmy gotowe wydruki.

24 czerwca Centrum Ksero Studio K2 wraca na Plac Konstytucji 3 Maja. Fot. Marcin Maziarz
24 czerwca Centrum Ksero Studio K2 wraca na Plac Konstytucji 3 Maja. Fot. Marcin Maziarz

Takie realizacje możliwe są dzięki różnorodnemu parkowi sprzętowemu, drukującemu różne nakłady i różne formaty.

Zdarzają się też zlecenia niespełnialne… – Na przykład takie, gdzie ktoś chce, by z dwóch świadectw szkolnych zrobić jedno: stronę z imieniem i nazwiskiem z własnego, a tę z ocenami – z „pożyczonego”. Takich zleceń oczywiście nie realizujemy, ale zdarza się, że usilną próbę przekonywania trzeba jakoś specyfikować – na przykład tak, że świadectwo, na którym czerwony pasek jest tylko na jednej stronie, od razu będzie podejrzane.

Prób drukowania pieniędzy nie było…

Prezent na dzień babci, worek na kapcie i zdjęcie na trwałą pamiątkę

Ale nie tylko na papierze drukuje Centrum Ksero. Można tu znaleźć prezent właściwie na każdą okazję: kubek z nadrukiem, puzzle z rodzinnym zdjęciem, koszulkę z indywidualnym napisem. To prezenty cieszące się szczególnym powodzeniem z okazji dni „rodzinnych”: babci, dziadka, mamy, taty, ale także dnia nauczyciela czy jako żartobliwy prezent dla przyjaciela.

Kubki z nadrukiem to jeden z najpopularniejszych gadżetów. Fot. Marcin Maziarz
Kubki z nadrukiem to jeden z najpopularniejszych gadżetów. Fot. Marcin Maziarz

Można też wykonać gadżety o bardziej użytkowym charakterze. – W tej chwili zaczynamy czas worków – tych trochę podobnych do plecaka, zarzucanych na plecy – opowiada Honorata. – To akcesorium szczególnie lubiane przez dzieci i młodzież. Mniejsze i lżejsze niż plecak, a wystarczające do wrzucenia portfela, bidonu z wodą i innych podręcznych drobiazgów. Te zamawiane u nas mają zazwyczaj dowcipne napisy i kolorowe rysunki. Z kolei moja córka jest fanką słoików ze słomką – takich w jakich podaje się zazwyczaj lemoniadę. Co jakiś czas muszę do domu przynieść nowy, z nowym nadrukiem.

I takich produktów, które przydają się na co dzień, a które można właściwie dowolnie personalizować, jest zdecydowanie więcej: fartuchy kuchenne, ręczniki, torby na zakupy, deski do krojenia, śliniaki dla dzieci…

Są też gadżety o charakterze pamiątkowym, które o ważnych zdarzeniach będą przypominać przez lata. Najpopularniejsze, to nadruki na kamieniu. – Klienci upamiętniają w ten sposób na przykład narodziny dzieci. Kamienna płytka ze zdjęciem i datą narodzin, często bywa prezentem na przykład dla dziadków. Zdarzają się też nadruki fotografii portretowych albo podziękowania dla sponsorów czy nauczycieli.

Nadruk na kamieniu jest trwałą pamiątką np. dla babci i dziadka czy chrzestnych. Fot. Marcin Maziarz
Nadruk na kamieniu jest trwałą pamiątką np. dla lub od babci i dziadka czy chrzestnych. Fot. Marcin Maziarz

Duży format teraz szybciej

Przeprowadzka Centrum Ksero Studio K2, to okazja do zmian. Jedną z nich będzie zakup nowej maszyny do druku lateksowego. Do tej pory takie druki były wykonywane w Studio K2 na Wawelskiej, musiały dojechać do Centrum Ksero… Już wkrótce druk lateksowy będzie wykonywany także w nowej siedzibie przy Placu Konstytucji 3 Maja, a to oznacza, że skróci się czas oczekiwania na wydruki obrazów czy zdjęć w dużych formatach.

Na tym nie koniec zmian dla klientów, bo nowe miejsce, to także zmiana na lepsze dla klientów. – Przede wszystkim będziemy mieć więcej miejsca na wszystko – mówi Honorata. – Zarówno na ustawienie maszyn, jak i dla klientów. Wróci też stolik w strefie klientów. W tej chwili naprawdę nie mamy go gdzie ustawić, a klienci przypominają, że był w poprzednim miejscu, i bardzo się przydawał. Więc wróci.

Nowe miejsce jest zlokalizowane przy największym skrzyżowaniu w mieście, tuż przy największym węźle komunikacji miejskiej w Pile, gdzie krzyżuje się aż dwanaście linii autobusowych. Tuż przed wejściem znajduje się też parking, na którym w ciągu dnia – wbrew temu co może się wydawać – najczęściej można znaleźć wolne miejsce. Zdecydowanie bardziej po drodze będzie wszystkim, którzy zmierzają z lub na dworzec kolejowy lub autobusowy. – No i tuż obok mamy pyszne lody w zaprzyjaźnionej lodziarni, co też nie jest bez znaczenia. Dla nas, oprócz większej powierzchni, ważna jest też możliwość otwierania okien, czego nie mamy w tej chwili. Klimatyzacja to nie wszystko.

Ekipa Centrum Ksero Studio K2. Od lewej: Beata, Iza, Honorata. Fot. Marcin Maziarz
Ekipa Centrum Ksero Studio K2. Od lewej: Beata, Iza, Honorata. Fot. Marcin Maziarz

Przeprowadzka i weekend otwarcia

Przeprowadzka będzie sporym przedsięwzięciem logistycznym, w związku z tym Centrum Ksero będzie nieczynne w piątek 24 czerwca. Przesłane zlecenia będą zrealizowane w możliwie najszybszym terminie. Niewykluczone, że będzie to piątek. – Godzina do dwóch to czas, jakiego potrzebuje inżynier na zabezpieczenie urządzeń, firma transportowa na spakowanie, umieszczenie na samochodzie, przewiezienie i rozpakowanie w nowym miejscu, i – ponownie inżynier – na ich zainstalowanie – tłumaczy Honorata. – Do przeniesienia jest kilkanaście mniejszych i większych urządzeń. Najcięższe waży około sześćset kilogramów. Wybraliśmy firmę wyspecjalizowaną w takich przeprowadzkach, której lata doświadczeń pozwalają na sprawne przeprowadzenie takiej operacji. W międzyczasie my będziemy rozpakowywać wszystko co nie wymaga specjalistycznego transportu. Dzień wcześniej planujemy rozkręcić i przewieźć lady. Jeszcze tego samego dnia – w piątek – planujemy wrócić do obsługi klientów przy Placu Konstytucji 3 Maja 7.

Honorata Rauhut. Fot. Marcin Maziarz
Honorata Rauhut. Fot. Marcin Maziarz

Pierwszym „pełnym” dniem pracy będzie 27 czerwca, a w kolejny weekend – 1 i 2 lipca – odbędzie się weekend otwarcia. W programie m.in. słodkości, konkursy i loteria paragonowa z nagrodami. Możecie spodziewać się pytań wymagających kreatywnego podejścia do szukania rozwiązań.

67. Magazyn Nad Gwdą i Notecią bardzo ceni lokalny biznes i kibicuje rozwojowi każdego z nich, dlatego ten artykuł przygotowaliśmy z przyjemnością we współpracy i na zlecenie Centrum Ksero Studio K2.

Centrum Ksero Studio K2

Plac Konstytucji 3 Maja 7
64-920 Piła
tel. 67 215 32 33
tel. 606 793 192
k2@centrumksero.pl
www.centrumksero.pl
facebook.com/centrumksero.eu

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.