Wakacje bez smartfona? Letnie obozy dla dzieci i młodzieży to nie tylko wypoczynek, ale także nauka samodzielności
[ Materiał powstał w ramach płatnej współpracy z marką Obozowa Przygoda należącą do Grupy Słoneczna Przygoda ]
Rzucane żartem pytanie „kiedy obóz dla rodziców?” w biurze Obozowej Przygody pojawia się co najmniej raz w miesiącu. To „absolutne minimum”, bo od kwietnia do końca wakacji pada niemal dziennie. To czas, w którym rodzice wspólnie z dziećmi wybierają wakacyjne obozy i kolonie. W tym roku mają jeszcze większy wybór, bo oferta organizatora z grupy Słoneczna Przygoda powiększyła się o nowe propozycje zagraniczne i jedną krajową. W porównaniu z ubiegłym rokiem przygotowano także więcej miejsc.
Rodzice trochę z sentymentem patrzą na obozowe oferty letniego wypoczynku dla dzieci i stąd właśnie bierze się często zadawane żartem pytanie o obozy dla dorosłych. Pojawia się tym częściej, im mniej czasu zostało do wakacji, a ruch na stronie www.obozowaprzygoda.pl zwiększa się nawet stukrotnie.
Obozów dla rodziców nie ma w ofercie, ale dzieci i młodzież świetnie bawią się na obozach i koloniach organizowanych „w starym stylu”, wzorowanych w dużej części na harcerskich wakacjach rodziców dzisiejszych nastolatków. To od nich w 2019 zaczęła się Obozowa Przygoda. Na pierwszym i jedynym tamtego lata obozie w stanicy harcerskiej w Podgajach przebywało trzydzieścioro dzieci. Spały w harcerskich namiotach, brały udział w zbiórkach i jadły z menażek. Prawdziwie polowe warunki rok później przyciągnęły ponad setkę dzieci i młodzieży, a rok temu podobne wakacje Obozowa Przygoda zorganizowała już w trzech ośrodkach: w stanicy harcerskiej w Podgajach, w Smerzynie na Pałukach oraz w stanicy w Kuźnicy na pograniczu województw Śląskiego i Łódzkiego. Liczba młodych ludzi, którzy jednego tylko roku spędzają tydzień wakacji pod namiotami, dawno osiągnęła wynik czterocyfrowy.
Całą ofertę obozów i kolonii znajdziesz tutaj:
https://obozowaprzygoda.pl/obozy-letnie/
W tym roku będzie… jeszcze więcej obozów przygodowych
Skąd bierze się ten fenomen? Bo możemy już chyba o nim mówić: spanie w namiotach, samodzielne zmywanie naczyń (często menażek) po każdym posiłku, zbiórki, w ramach aktywności: pobliskie jezioro lub rzeka (to w Kuźnicy), kajaki, rowery, zajęcia ruchowe, ale także śpiew i pląsy przy ognisku, pieczenie podpłomyków, budowa schronienia w lesie czy… makrama. Jest naprawdę prosto, a mimo to liczba uczestników rośnie z roku na rok. – To trend związany z tym, że dla dużej części młodzieży wszelkie „wyszukane” formy spędzania wolnego czasu stały się codziennością – tłumaczy Krzysztof Kassner, właściciel Grupy Słoneczna Przygoda, której marką jest Obozowa Przygoda. – Poszukują nowości i – czasem sami, a czasem z pomocą rodziców – trafiają na naszą ofertę obozów przygodowych. Takie proste warunki bytowe w połączeniu z zajęciami z zakresu szeroko rozumianego survivalu są dla nich nowością, bywają wyzwaniem albo widzą w nich możliwość spróbowania i sprawdzenia się w tym, co pokazują influencerzy związani z przetrwaniem, bushcraftem, czasem też ze sportami ekstremalnymi, a nawet wszelkim „zrób to sam”.
W tym roku przygodowa propozycja Obozowej Przygody to trzy obozy: „klasyczny” Fun Camp, survivalowo-paintballowy Wild Camp i – tegoroczna nowość – Military Camp z elementami „wojskowości”.
Nawet w programie nastawionego na zabawę i rekreację Fun Campu znalazły się „trochę inne” rozrywki, takie jak pionierka obozowa (trzeba wziąć do ręki młotek i piłę), wyprawa do lasu z instruktorem survivalu, gry terenowe, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, laserowy paintball. Ale są też teatralia, targi drużyn, olimpiada sportowa, zajęcia plastyczne czy gry i zabawy intregracyjne.
Szczegóły obozów i kolonii przygodowych znajdziesz pod adresem:
https://obozowaprzygoda.pl/obozy-i-kolonie-przygodowe-rekreacyjne/
Wild Camp to już prawdziwa przygoda z survivalem: terenoznawstwo z kompasem i mapą w ręce, poszukiwanie skarbów z wykrywaczem metali, nauka rozpalania ognia, budowa filtra wody, nauka pierwszej pomocy, bardziej zaawansowana pionierka (budowa bramy, schronień, ogrodzeń), gotowanie na ognisku, posługiwanie się narzędziami, nocne manewry…
Z obozami survivalowymi i paintballowymi zapoznasz się tutaj:
https://obozowaprzygoda.pl/obozy-survivalowe-i-paintballowe/
Military Camp ma wiele wspólnego z obozem survivalowym, ale są też elementy typowo wojskowe jak przejażdżka czołgiem na poligonie w Bornem Sulinowie czy strzelnica.
Szczegóły Military Camp:
https://obozowaprzygoda.pl/oboz-militarny-w-podgajach-military-camp-2024/
Obozy zagraniczne
Najwięcej nowości Obozowa Przygoda ma w tym roku w segmencie obozów zagranicznych. – Po bardzo dobrych doświadczeniach z obozami w Hiszpanii i Grecji postanowiliśmy w tym roku dołożyć dwa nowe kierunki – mówi Artur Natoniewski, kierownik działu obozów i kolonii w Grupie Słoneczna Przygoda. – Po raz pierwszy zabierzemy młodzież do Włoch i do Gruzji. Szczególnie ten drugi kierunek zapowiada się wyjątkowo przygodowo.
Wszystkie obozy zagraniczne zobaczysz tutaj:
https://obozowaprzygoda.pl/obozy-za-granica/
We Włoszech bazą wypadową obozu Italy Camp będzie turystyczna miejscowość Martinsicuro w Abruzji nad Adriatykiem, położona przy samej granicy z regionem Marche. Młodzież zostanie zakwaterowana w trzygwiazdkowym hotelu zaledwie 200 metrów od plaży. Oprócz plażowania, gier i zabaw na plaży, zajęć integracyjnych i wieczorków tematycznych, w programie są m.in. zwiedzanie Rzymu i Watykanu, rezerwat przyrody Sentina oraz wizyta w aquaparku.
Italy Camp w szczegółach:
https://obozowaprzygoda.pl/zagraniczny-oboz-wlochy-dla-mlodziezy-samolotem-italy-camp-2024-2/
Szczególnie ciekawie wygląda program obozu Gruzja Adventure, już w nazwie zapowiadającego przygodę. To pierwsza w ofercie Obozowej Przygody objazdówka. Młodzież spędzi łącznie 8 nocy w trzech hotelach: w Kutaisi (tu rozpoczyna się podróż), górskiej Mestii i Kobuleti nad Morzem Czarnym. W programie są między innymi: Jaskinia Prometeusza, kanion Martvili, Mestia, podejście pod lodowiec Chalaadi, trekking w górach, konna wyprawa, zapora wodna Inguri, zwiedzanie Batumi (m.in. delfinarium) i kąpiel w Morzu Czarnym w Kobuleti.
Program Gruzja Adventure:
https://obozowaprzygoda.pl/nowosc-zagraniczny-oboz-gruzja-dla-mlodziezy-samolotem-gruzja-express-2024/
Obozowa Przygoda oferuje obozy zagraniczne wyłącznie z transportem samolotowym. – Zależy nam na tym, by proponować produkt premium – tłumaczy Krzysztof Kassner. – Na obozach z dojazdem autokarem pierwszy i ostatni dzień praktycznie odpadają, bo są to przejazdy z i do Polski. W przypadku transportu lotniczego oferujemy w praktyce osiem pełnych dni obozu rozpoczętych i zakończonych lotami.
Tradycyjne kierunki: morze i góry
Wielu rodziców i dzieci preferuje jednak bardziej „klasyczne” kierunki i formy spędzania czasu wakacji. – Stąd oferta obozów i kolonii nad morzem i w górach – wyjaśnia Artur Natoniewski. – Wszystkie nastawione są na relaks i rozrywkę, ale mamy tu także propozycje tematyczne.
Nad morzem Obozowa Przygoda proponuje wakacje w Łebie i Pogorzelicy. To dwa ośrodki wypoczynkowe sprawdzone już w latach ubiegłych. Programy każdego z obozów i kolonii przewidują wiele zajęć na świeżym powietrzu, plażowanie i kąpiele morskie, wizyty w aquaparku, i parku rozrywki, gry i zabawy. Oprócz „klasycznego” Sea Campu dostępne są także artystyczno-rekreacyjny Art Camp (zajęcia aktorskie, dubbingowe wyzwania, ćwiczenia sceniczne, prace przestrzenne, talent show) i językowy Anglo Camp. Ten ostatni to m.in. zajęcia z lektorami języka angielskiego w małych grupach i zajęcia językowe w praktyce w czasie wycieczek, zwiedzania i zabaw.
Wszystkie kolonie i obozy nad morzem:
https://obozowaprzygoda.pl/kolonie-nad-morzem/
Obozy i kolonie w górach to także wiele zajęć na świeżym powietrzu, poznawanie Zakopanego i okolic z takimi „punktami obowiązkowymi” jak Gubałówka, Krupówki, Wielka Krokiew, warsztaty, gry i zabawy, a także górskie wycieczki i rekreacja w Termach Chochołowskich. Oferta w górach to rekreacyjna kolonia Tatry Camp, kolonia przygodowa Adventure Camp, kolonia artystyczno-rekreacyjna Art Camp i Anglo Camp – obóz z elementami języka angielskiego.
Wszystkie kolonie i obozy w górach:
https://obozowaprzygoda.pl/kolonie-w-gorach/
Kurs na usamodzielnianie, czyli oferta dla najmłodszych
Kiedy jest dobry moment na pierwszy samodzielny wyjazd dziecka? – Dla niektórych dzieci przychodzi wcześniej, dla innych później – tłumaczy właściciel Słonecznej Przygody, który także jest tatą czwórki dzieci. – Jednym z elementów szkolenia naszej kadry jest przygotowanie na trudne momenty związane z pierwszą tak długą rozłąką z rodzicami. Jeżeli dobrze pamiętam, nie było w ubiegłym roku turnusu młodszych grup wiekowych, z którego nie wyjechało jedno – dwoje dzieci, dla których było jeszcze za wcześnie. Nie ma w tym nic złego, bo dzieci są bardzo różne, a szacunek dla indywidualnych potrzeb emocjonalnych jest w naszym DNA. Wychowawcy i kierownicy obozów są przygotowani na takie sytuacje, a wszystko odbywa się w przyjaznej atmosferze.
Oferta kolonii i obozów dla dzieci:
https://obozowaprzygoda.pl/kolonie-dla-dzieci/
Większość obozów i kolonii jest dostępna od 7 – 8 roku życia (duża część jest podzielona na grupy młodsze i starsze, zakwaterowane osobno, dla których zajęcia są nieco zróżnicowane – dostosowane do wieku. Jest jednak jedna kolonia dostępna już od szóstego roku życia. – To Kids Camp – kolonia dla malucha w Smerzynie – mówi Artur Natoniewski. – Najstarsze dzieci mają dziesięć lat. Dzieci są zakwaterowane w domkach. W ciągu siedmiu dni mają między innymi zajęcia aktorskie, tworzą swoją bazę obozową, prace przestrzenne, mają talent show, pokaz mody i wiele gier i zabaw na świeżym powietrzu, dostosowanych do możliwości tej grupy wiekowej.
Wszystko o Kids Camp – kolonii dla malucha:
https://obozowaprzygoda.pl/kolonia-dla-malucha-w-smerzynie-kids-camp-2024/
Najważniejszy jednak jest…
… detoks od ekranów
Bo nie tylko smartfon, ale ekrany w ogóle stają się coraz większą bańką, w której zamykają się dzieci i młodzież. – Detoks od ekranów jest naszą obietnicą od pierwszego obozu, który zorganizowaliśmy pięć lat temu – wyjaśnia Krzysztof Kassner. – Programy układamy tak, żeby dzieciaki w ogóle nie myślały o telefonie, i to się udaje. Telefony są przechowywane u wychowawców, a kiedy codziennie przychodzi czas na telefon do rodziców, często są to dosłownie trzy zdania na potwierdzenie, że wszystko jest w porządku i dzieciaki biegną do kolejnych zabaw, bo interakcje z rówieśnikami okazują się atrakcyjniejsze.
Bezpieczeństwo dzieci, spokój rodziców
Jak co roku, Obozowa Przygoda potwierdza, że wszystkie jej obozy mają nadzór lokalnego kuratorium oświaty i sanepidu, a kierownicy obozów dwa razy w ciągu dnia będą raportować do lokalnej jednostki Państwowej Straży Pożarnej stan osobowy obozu lub kolonii i bezpieczeństwo obiektów. Wszystkie obozy, których uczestnicy śpią pod namiotami, mają także murowane obiekty, w których mogą się schronić w razie potrzeby.
Zobacz ofertę obozów tematycznych:
https://obozowaprzygoda.pl/obozy-tematyczne/
Jednak to kadra jest najważniejszym elementem obozowej układanki. – To od ludzi zależy jakość wypoczynku i bezpieczeństwo – tłumaczy Krzysztof Kassner. – Dlatego co roku inwestujemy w szkolenia – przede wszystkim nowych wychowawców i instruktorów. Tak jak w ubiegłym roku, w maju zorganizowaliśmy dla nich trzydniowe szkolenie w należącej do naszej Grupy Sielskiej Osadzie na Pojezierzu Drawskim. Były to szkolenia z animacji, gier i zabaw, organizacji spływu kajakowego i rajdu rowerowego, zasad bezpieczeństwa, elementów ratownictwa wodnego – wszystko poparte zajęciami praktycznymi, łącznie z wywracaniem kajaka i wydostawaniem się z niego. Były też warsztaty z psychologiem, obejmujące rozwiązywanie konfliktów i budowanie relacji. Oczywiście rekrutujemy osoby legitymujące się doświadczeniem, ale – po pierwsze – mamy potrzebę budowania i przekazywania własnych, wysokich standardów, a po drugie – przypominania i ćwiczenia zasad bezpieczeństwa i pracy w grupie nigdy dość.
Organizator dba także o spokój rodziców, których dzieci poprzestają na zdawkowym potwierdzeniu obecności i dobrej zabawy: codziennie do zamkniętych grup trafiają bieżące zdjęcia z zajęć.
Rodzice mają łatwiej
I o ile obozów dla rodziców nadal nie ma w ofercie, a ekipa Obozowej Przygody kolejny rok puszcza do nich oko, twierdząc, że „prace trwają” i „być może w przyszłym roku”, o tyle proces rezerwacji, za który odpowiadają dorośli, został uproszczony do maksimum.
Zobacz wszystkie kolonie i obozy letnie:
https://obozowaprzygoda.pl/obozy-letnie/
Nie trzeba udawać się do biura organizatora. Wystarczy wejść na www.obozowaprzygoda.pl, by w spokoju domowego zacisza – wspólnie z dziećmi – przejrzeć programy dostępnych obozów i kolonii i wybrać ten jeden, najlepiej odpowiadający oczekiwaniom młodszej części rodziny. Reszta należy do rodziców. Rezerwacja to kliknięcie przycisku przy wybranym terminie i wypełnienie formularza rejestracyjnego. Zwykle nie zajmuje pięciu minut. Rezerwacji można dokonać także telefonicznie pod numerem 799 399 054 lub mailowo – rezerwacje@obozowaprzygoda.pl. Od maja do końca sprzedaży biuro obsługi Obozowej Przygody pracuje w wydłużonym czasie – do wieczora.
Co roku pada pytanie: „czy będzie rabat?”, i co roku odpowiedź jest taka sama: „będzie!”. Na największy mogą liczyć osoby, które już były na którymś z wcześniejszych obozów – propozycja dla nich to cena o 100 złotych niższa. Jeżeli namówicie na rezerwację dwoje przyjaciół – cała wasza trójka otrzyma po 50 złotych zniżki. Dla rodzeństwa przewidziano rabat po 30 zł od osoby niezależnie od terminu i miejsca wyjazdu (każde z was może jechać na inny obóz).
Organizator wypoczynku z 17-letnim doświadczeniem
I nowym biurem. Niedawno wszystkie działy Grupy Słoneczna Przygoda przeprowadziły się do nowego biura przy Alei Piastów 18 w Pile. Wśród nich Obozowa Przygoda wraz ze swoim call center.
Obozowa Przygoda jest częścią działającej od 17. lat Grupy Słoneczna Przygoda. Należą do niej także: biuro podróży i multibrandowy salon sprzedaży agencyjnej czołowych touroperatorów Słoneczna Przygoda oraz salony franczyzowe Coral Travel Poland i Rainbow Tours, organizator wycieczek szkolnych Szkolna Przygoda, organizator turystyki i wydarzeń dla biznesu – Biznesowa Przygoda oraz Sielska Osada – agroturystyka premium na Pojezierzu Drawskim. Kolejna specjalistyczna marka dołączy do grupy już wkrótce.
Al. Piastów 18
64-920 Piła
www.obozowaprzygoda.pl
tel. 799 399 054
Obozowa Przygoda jest częścią grupy
[ Materiał powstał w ramach płatnej współpracy z marką Obozowa Przygoda należącą do Grupy Słoneczna Przygoda ]
Najnowsze komentarze