Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Bilard Extreme – Pilski Klub Bilardowy. Fot. Marcin Maziarz
Bilard Extreme – Pilski Klub Bilardowy. Fot. Marcin Maziarz
Czas wolny i przyjemnościMateriał sponsorowanyPartnerzy

Znowu dzieje się na Warsztatowej. Bilard Extreme – największy klub bilardowy w regionie – otwarty

Co myślisz, kiedy słyszysz o klubie bilardowym? Staromodny angielski lokal, ciężkie, drewniane meble, szklanki z grubego, szlifowanego szkła, gentlemani w skupieniu mierzący w białą bilę… Do tej listy można by dodać jeszcze pamiętne „Panie prezesie, już napalone” z Kariery Nikosia Dyzmy. Ale nic z tego. Na mapie Piły pojawiło się nowe miejsce: Bilard Extreme, w którym klimat tradycyjnego klubu bilardowego łączy się z nowoczesnym do niego podejściem.

Inna myśl, która może przyjść do głowy na wspomnienie o bilardzie – przynajmniej w Pile – to oczywiście memiczne „kiedyś to było!”. W latach dziewięćdziesiątych i w pierwszej dekadzie tego wieku, stół do bilarda był tym, co przyciągało do pubu, a hasło „Hades” do dziś wywołuje sentymentalne wspomnienia. – Hades to było kultowe miejsce w Pile, w którym można było wtedy pograć. Tworzyliśmy fajną ekipę – mówi Jarosław Bużantowicz, który stoi za kolejnym projektem z „Extreme” w nazwie. Do Gokart Extreme i Jump Extreme przy Warsztatowej dołącza Bilard Extreme – klub bilardowy z prawdziwego zdarzenia. – Mam nadzieję, że ekipa sprzed ponad dwudziestu lat wróci – część chłopaków już się odezwała.

Billard Extreme – Pilski Klub Bilardowy. Fot. Marcin Maziarz
Bilard Extreme – Pilski Klub Bilardowy. Fot. Marcin Maziarz

Bilard Extreme to nie jest miejsce, w którym stół stanął „przy okazji”. – Wielu ludzi – niestety – tak rozumie bilard – mówi. – Jest stół, czasem oblany piwem, „więc sobie zagrajmy”. Tak do końca to nie jest bilard – to tak, jak jesteśmy w parku i mówimy „jest kawałek trawy, więc zagrajmy w piłkę”. Bilard Extreme ma mieć charakter typowo sportowy, dlatego jakość była tu najważniejsza od początku.

Bilard Extreme to ponad 200 metrów kwadratowych przestrzeni w stu procentach dla bilardu. To co najważniejsze, to cztery stoły do poola, jeden do snookera i jeden – mały – dla dzieci. Wszystkie z najwyższej półki – projektowane w Polsce i uznane na świecie Maestato. – Chcemy, żeby ludzie przyszli tutaj nie przy okazji, ale właśnie dla stołu, dla detali, dla tego jak traktujemy to miejsce.

Tak wygląda Bilard Extreme – Pilski Klub Bilardowy. Zobacz galerię:

« z 2 »

Dobrej jakości stół do bilarda musi być ciężki. Ten do snookera ma dziesięć stóp długości (dwunastostopowy – niestety – nie zmieściłby się) i waży… prawie tysiąc kilogramów. Stoły do poola mają po dziewięć stóp i są lżejsze – ważą „jedynie” pół tony. Masa wynika z materiałów konstrukcyjnych: litego drewna bukowego i kamiennej płyty – litego łupka włoskiego, pochodzącego z… Brazylii. Poziomowanie stołu trwa zwykle kilka godzin, ale od tego zależy jakość gry, podobnie jak od jakości sukna. Na stole snookerowym to produkt marki Strachan – sukno używane w oficjalnych turniejach, transmitowanych w telewizji. – Jest dla nas wymagające – opowiada Jarek. – Musimy je regularnie wyczesywać i dbać o nie, ale musi tak być, jeżeli chcemy zachować jakość.

Sukno na stołach do poola to Speedball Pro. Ma „szybką” charakterystykę, dzięki czemu gra jest dynamiczna i wymaga większej precyzji. Na wszystkich czterech stołach ma kolor niebieski – dziś to standard. Na stole do snookera jest tradycyjnie zielone.

Bile są także takie, jakich używają zawodowcy – belgijskie Aramith. Są czyszczone maszynowo – urządzenie do ich polerowania zajmuje poczesne miejsce na barze. Właśnie przy barze odbieramy bile i rozliczamy się po zakończeniu gry.

Billard Extreme – Pilski Klub Bilardowy. Fot. Marcin Maziarz
Bilard Extreme – Pilski Klub Bilardowy. Fot. Marcin Maziarz

Ważne jest także oświetlenie. Stół do snookera jest oświetlony dziesięcioma panelami LEDowymi o łącznej mocy 200 watów. – Chodzi o idealne, równomierne doświetlenie – mówi Jarek. – Na pewnym etapie wtajemniczenia są już takie niuanse przy uderzaniu w bilę, że trzeba idealnie widzieć miejsce uderzenia. Nad każdym stołem do poola są trzy lampy o łącznej mocy 180 watów. Kluczowe jest doświetlenie każdej części stołu.

Bilard Extreme jest klubem bilardowym. – Będą szkółki dla dzieci – mówi Jarosław Bużantowicz. – Mamy mały stół, sześciostopowy – typowy dla dzieci. Można na nim grać i w poola i w snookera. Bilard nie wybacza błędów, uczy precyzji, wymaga skupienia, czyli wyrabia wszystko to, z czym dzieciaki mają dziś problem.

Będą także rozgrywki ligowe, a z czasem być może wyłoni się również klubowa drużyna. – Przy czym ma to być klub traktowany jako miejsce – tłumaczy właściciel. – Dlatego też nie wprowadzamy członkostwa, żeby nikomu nie ograniczać możliwości korzystania. Chcemy, żeby to było także miejsce spotkań, bo przy bilardzie świetnie się rozmawia.

Billard Extreme – Pilski Klub Bilardowy. Fot. Marcin Maziarz
Bilard Extreme – Pilski Klub Bilardowy. Fot. Marcin Maziarz

W cenniku znajdziemy trzy stawki: 20 złotych za godzinę gry przy małym stole (dla dzieci), 30 zł – przy stole poolowym i 40 zł przy stole snookerowym. Dostępne są także karnety: dziesięciogodzinny to 10% rabatu, dwudziestogodzinny – 20%, a trzydziestogodzinny – zgadłeś – 30%. Co istotne: jest to opłata za czas wynajęcia stołu, niezależna od tego ile partii w tym czasie rozegramy, i czy prowadzimy rozgrywkę z przeciwnikiem, czy solo trenujemy precyzję uderzeń. Czas jest rozliczany z dokładnością do minuty. Karnety są ważne trzy miesiące.

Na razie klub opiera działalność tylko na rozgrywkach sportowych – ale stylowy bar czeka na zniesienie obostrzeń i uruchomienie. Styl baru także przywodzi na myśl klimat angielskiego pubu: ciemne drewno, wysoki połysk, rzeźbienia… Choć w sumie to trochę dwa światy. Przy barze duch old fashion, ale część rozgrywkowa jest całkiem współczesna: miękkie sofy, wykładziny, nowoczesne oświetlenie.

Jeżeli nie masz doświadczenia z klasycznym bilardem, albo nie wiesz jak zacząć przygodę ze snookerem, klub to także świetne miejsce, by spróbować – pomocą w poznaniu podstaw służy ekipa Bilard Extreme. A później już tylko miesiące i lata treningu uczynią z ciebie mistrza precyzyjnych uderzeń i zaskakujących zagrań – czy to w klasycznym poolu, czy w opartym na taktyce snookerze.

Bilard Extreme znajdziecie w Pile na Warsztatowej 8 – tuż obok Gokart Extreme (mają wspólne wejście). Klub jest czynny w dni powszednie od 15.00 do 22.00, w weekendy – od 12.00 do 22.00.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem:

Bilard Extreme – Pilski Klub Bilardowy

Bilard Extreme – Pilski Klub Bilardowy
ul. Warsztatowa 8
64-920 Piła
tel. 67 307 04 04
www.bilardextreme.pl
https://www.facebook.com/Bilard-Extreme-Pilski-Klub-Bilardowy-106115651256128

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.