Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Zajęcia z praktycznym wykorzystaniem dronów to część programu studiów geoinformatyki na UAM w PIle. Fot. Chroma Stock
Zajęcia z praktycznym wykorzystaniem dronów to część programu studiów geoinformatyki na UAM w PIle. Fot. Chroma Stock
InsiderMateriał sponsorowanyPartnerzy

Geoinformatyka: studia nie tylko dla cyfrowych nomadów

Zamknij oczy. Widzisz siebie piszącego kolejne linie kodu. Komputer trzymasz na kolanach. Tuż przed tobą rozpościera się widok na rajską plażę… Wracaj. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by łączyć pracę programisty z turystyką. W Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile powstaje być może najciekawszy kierunek studiów informatycznych w regionie. W programie: nowe technologie w służbie – nie tylko – podróżników. W perspektywie: może jednak przygoda życia?

Materiał przygotowany wspólnie z partnerem (Nadnotecki Instytut UAM w Pile) ukazał się w drugim numerze Magazynu67 (kwiecień – maj 2018).

Zajęcia z praktycznym wykorzystaniem dronów to część programu studiów geoinformatyki na UAM w PIle. Fot. Chroma Stock
Zajęcia z praktycznym wykorzystaniem dronów to część programu studiów geoinformatyki na UAM w PIle. Fot. Chroma Stock

Studia na których pilotowanie drona to zajęcia obowiązkowe, a tworzenie rozwiązań dla podróżników to codzienność. Geoinformatyka brzmi jak sen cyfrowego nomady. Dlaczego? Taki styl życia stosunkowo często wybierają programiści. Kodować można przecież w dowolnym miejscu na świecie, w którym jest prąd i dostęp do Internetu, a to otwiera nowe możliwości. Na przykład mieszkanie gdzieś w pobliżu białych plaż Tajlandii – chyba najczęściej wybieranej przez polskich cyfrowych nomadów.

Nie trzeba jednak wyjeżdżać, bo w Polsce już jest dużo pracy dla osób, które potrafią programować rozwiązania dedykowane produktom związanym z geografią. – Dzisiaj każdy ma nawigację w smartfonie – mówi dr Paweł Owsianny, zastępca dyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. – Programy mapowe, aplikacje informujące o atrakcjach w naszej okolicy czy fotoradarach, a nawet gry opierają się na GIS – geograficznych systemach informacyjnych. Z jednej strony na pozycjonowaniu danej jednostki w przestrzeni za pomocą GPS, a z drugiej – na wykorzystaniu różnych aplikacji mobilnych i programów komputerowych. Każda decyzja administracyjna, ale także wszelkie opracowania drogowe, inwestycyjne, czy związane z zagospodarowaniem terenu – są lokowane w przestrzeni. Na studiach z gospodarki wodnej uczymy wykorzystania powszechnie dostępnego oprogramowania GIS w ochronie i zarządzaniu zasobami wodnymi – w puli przedmiotów jest duży pakiet praktycznej wiedzy z zakresu GIS-u. Natomiast na geoinformatyce będziemy kształcić inżynierów informatyków, którzy będą tworzyć nowe rozwiązania m.in. w tym zakresie.

Piła z lotu motoparalotni. Fot. Marcin Maziarz
Piła z lotu motoparalotni. Fot. Marcin Maziarz

A te nowe rozwiązania będą związane na przykład z turystyką lotniczą czy planowaniem przestrzennym. Ale absolwenci specjalności geoinformatyka będą także informatykami w klasycznym rozumieniu, bo studiować będą inżynierski kierunek Technologie Informatyczne.

Specjalizacja ma pozwolić im łatwiej dogadywać się z ekspertami od geografii czy ochrony środowiska, i lepiej rozumieć ich potrzeby. – Do tej pory przy stole musiały usiąść co najmniej dwie osoby: informatyk, który nie do końca rozumie przestrzeń i po co to ma zrobić, a z drugiej strony nie tylko geograf, ale człowiek, który będzie trochę rozumiał informatykę – tłumaczy dr Paweł Owsianny. – Jesteśmy w stanie wykształcić informatyka, który dodatkowo będzie dobrze rozumiał przestrzeń geograficzną.

UAM śledzi losy swoich studentów. Okazuje się, że najwięcej absolwentów ochrony środowiska i gospodarki wodnej znalazło pracę w działach przyrodniczych, w szczególności związanych z GIS-em. Specjalistów z takimi umiejętnościami nadal brakuje na rynku. – Mamy świadomość, że wchodzimy w zupełnie nową erę zarządzania przestrzenią – mówi dr Paweł Owsianny. – Będą potrzebni specjaliści zarówno do obsługi programów, tworzenia map i zobrazowań powierzchni Ziemi. Z drugiej strony mamy twórców nowych aplikacji mobilnych i nowych rozwiązań informatycznych – to właśnie będą geoinformatycy.

Geoinformatykę na UAM będzie można studiować tylko w Pile na kierunku Technologie Informatyczne. Po trzecim semestrze dokonuje się wyboru specjalności: informatyka lub geoinformatyka. Rekrutacja ruszy 1 czerwca.

Kontakt z partnerem:
Nadnotecki Instytut UAM w Pile
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ul. Kołobrzeska 15
64-920 Piła
www.pila.amu.edu.pl

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.