Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Lot tandemowy paralotnią. Fot. Chroma Stock
Lot tandemowy paralotnią. Fot. Chroma Stock
Bliskie podróżeCzas wolny i przyjemnościMateriał sponsorowanyOutdoorPartnerzy

Region spod skrzydła

Kiedy przed oczami masz sielskie krajobrazy pogranicza Wielkopolski i Pomorza, możesz mieć wrażenie, że widziałeś tu już wszystko. O tym, jak bardzo się mylisz, przekonasz się, kiedy dasz się zabrać w chmury. Spod skrzydła (moto)paralotni region wygląda zupełnie inaczej. Urzeka jeszcze bardziej.

Tekst przygotowany wspólnie z partnerem. Ukazał się w trzecim numerze Magazynu67 (czerwiec – lipiec 2018).

Lot tandemowy paralotnią. Fot. Chroma Stock
Lot tandemowy paralotnią. Fot. Chroma Stock

Zaczyna się od całej otoczki: przygotowanie sprzętu, przypinanie pasami lub zakładanie uprzęży, kasku. Gdzieś w tle toczy się komunikacja przez radio. Lotnisko żyje swoim życiem, a ty stajesz się jego częścią. Wszystko to już na ziemi daje powiew wolności, zapowiada coś, co stanie się za chwilę, a na myśl o czym już teraz czujesz przyjemny dreszczyk.

W końcu start. Ziemia oddala się, a na horyzoncie pojawiają się coraz to nowe widoki. Od dobrze znanych, po okolice, których – ku swemu zdziwieniu – nigdy nie widziałeś. Bo z góry wszystko wygląda inaczej. Jeziora zawsze są gładkie i we wszystkich odcieniach niebieskiego, koryta rzek czasem zaskakują liczbą zakrętów, a domki i samochody w dole wyglądają jak w komputerowej symulacji. Wtedy wszystko, co martwiło na dole, znika. Cieszysz się tym, że jesteś tu i teraz.

Możliwości masz dwie: lot paralotnią (swobodny) lub motoparalotnią (z silnikiem). Obydwa zaczynają się i kończą na lotnisku w Pile. Różnica to czas i to jak daleko polecisz. Lot paralotnią odbywa się nad lotniskiem. Wyciągarka holuje pilota i pasażera na wysokość kilkuset metrów i po wyczepieniu, w locie swobodnym można podziwiać m.in. Piłę i wschodnią część gminy Szydłowo. Wrażenie robi odbijający niebo Zalew Koszycki, miasto wyglądające jak makieta czy bezkresne pola ciągnące się aż po Szydłowo. Swobodny lot w tandemie trwa około 10 minut.

Kiedy wybierzesz motoparalotnię, możesz decydować dokąd polecicie. Z wysokości zachwycają meandry Gwdy – coś czego nie zobaczysz z brzegu. Doskonale widać, że obok Piaszczystego jeszcze nie tak dawno było drugie jezioro, po którym została wyschnięta niecka. Przy odpowiednich warunkach można też dotknąć chmur. Dosłownie. Standardowy lot trwa 15 minut, ale można go przedłużyć.

Można też wybrać dalsze miejsca, które chce się obejrzeć z góry. Podziwianie z powietrza rodzinnej miejscowości to opcja wybierana dość często jako prezent. Bo loty widokowe paralotnią lub motoparalotnią, to prezent niemal idealny. Łączy przeżycie (lot, wiatr na twarzy) z krajobrazami, jakich obdarowany nigdy nie zobaczy stojąc na ziemi i wrażeniami o których długo będzie opowiadać znajomym. Sprawdza się w każdym wieku – to sympatyczny pomysł zarówno na osiemnastkę, jak i na czterdzieste, a nawet sześćdziesiąte urodziny.

Można też polecieć, ot tak, dla własnej przyjemności, zupełnie bez okazji. Na przykład na wschód albo zachód słońca.

Żeby zobaczyć region z góry, wystarczy zadzwonić pod 508 266 120 i zarezerwować lot.


Kontakt
Loty Tandemowe Paralotnią i Motoparalotnią
Bogdan Jasiński
tel. 508 266 120

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.