Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Fot. Chroma Stock
Fot. Chroma Stock
BiznesMateriał sponsorowanyPartnerzy

Firma przyjazna środowisku (zanim przyjdzie kontrola)

Małym przedsiębiorcom wśród obowiązków związanych z księgowością i BHP, najczęściej umykają te związane z ochroną środowiska. I tu najłatwiej popaść w kłopoty, ponieważ ze środowiska korzysta niemal każda firma. Wystarczy, że wytwarzasz odpady, wprowadzasz na rynek produkty w opakowaniach lub jeździsz do klientów samochodem – powinieneś prowadzić dokumentację. Z pomocą przychodzi rodzinna, pilska firma wyspecjalizowana w obsłudze biznesu na styku ochrony środowiska i administracji.

Materiał przygotowany wspólnie z partnerem (AB-Eco) ukazał się w trzecim numerze Magazynu67 (czerwiec – lipiec 2018).

Fot. Chroma Stock
Fot. Chroma Stock

Kiedy otwierasz działalność gospodarczą, twoim pierwszym kontrahentem prawdopodobnie jest biuro rachunkowe. To oczywistość. W gąszczu przepisów łatwo się zgubić i taniej powierzyć rozliczenia komuś, kto się na tym zna, a przy tym jest ubezpieczony od odpowiedzialności zawodowej.

Z czasem – kiedy zatrudniasz pracowników – oczywista staje się opieka BHP-owca. Ale czy wiesz, że masz też do spełnienia obowiązki związane z ochroną środowiska?

Prawo jest bezlitosne: jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, prawdopodobnie wytwarzasz odpady, emitujesz spaliny z samochodu, którym jeździsz do klientów, czy podczas sprzedaży wprowadzasz produkty w opakowaniach na rynek krajowy. I tu zaskoczenie: trzeba prowadzić ewidencję wytwarzanych odpadów, raportować o korzystaniu ze środowiska, a na niektóre rodzaje działalności także posiadać pozwolenia środowiskowe. Dotyczy to także małego biznesu.

– Głównym aktem prawnym regulującym obowiązki przedsiębiorców jest Ustawa Prawo ochrony środowiska – tłumaczy Anna Babij z pilskiej firmy AB-Eco. – Stanowi ona bazę dla wielu szczegółowych przepisów dotyczących między innymi gospodarki odpadami, emisji czy gospodarki wodno-ściekowej.

O ile duże przedsiębiorstwa – korporacje – doskonale radzą sobie z obowiązkami wynikającymi z przepisów dotyczących ochrony środowiska, o tyle mikro, małe i średnie firmy często mają z tym problem. Wynika to głównie z braku wiedzy, jakie obowiązki ich dotyczą. Nie bez znaczenia są także koszty. Zatrudnienie na etat specjalisty lub przeszkolenie pracownika wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów.

Z pomocą przychodzi AB-Eco. Rodzinna, pilska firma specjalizuje się w działaniach na styku ochrony środowiska i administracji. Pomaga uzyskać pozwolenia i decyzje administracyjne, prowadzi wymaganą przez prawo dokumentację, szkoli i doradza, a także reprezentuje przedsiębiorcę w czasie kontroli związanych z ochroną środowiska. Jej rolę można porównać do biura rachunkowego czy kancelarii prawnej, tyle że we wszystkich aspektach związanych ze stykiem biznesu i ochrony środowiska.

I – tak jak w przypadku biura rachunkowego – lepiej powierzyć opiekę nad biznesem specjalistom. Koszty związane z prowadzeniem dokumentacji będą niższe niż kary jakie może ponieść przedsiębiorca w przypadku niespodziewanej kontroli. Bo kiedy przychodzi kontrola, najczęściej jest już za późno. – Wtedy głównie uzupełniamy dokumentację, choć najczęściej trzeba zaprowadzić ją od początku – mówi Anna Babij. – Reprezentujemy też przedsiębiorcę przed organami kontroli, co pozwala zredukować stres, zaoszczędzić czas, a co za tym idzie – również wydatki.

Ale prawo to nie wszystko. Pozostaje jeszcze faktyczna odpowiedzialność za środowisko. W końcu wszyscy chcielibyśmy żyć tam gdzie jest czysto, powietrzem da się oddychać, a czysta woda jest zawsze w zasięgu ręki. Zwiększenie świadomości oraz przestrzeganie obowiązków prawnych pozwala nie tylko uniknąć kar ale również prowadzić firmę zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Minimalizacja negatywnego wpływu działalności na środowisko, to nie tylko aspekt ekonomiczny ale również pozytywny wizerunek nowoczesnej i proekologicznej firmy.

AB-Eco
AB-Eco

Kontakt z partnerem:
AB-Eco Usługi konsultingowe
Ochrona środowiska, ADR, BHP
ul. Kossaka 112, 64-920 Piła
tel. 506 159 397
e-mail: kontakt@ab-eco.pl

Naszym atutem jest doświadczenie, rzetelność a przede wszystkim szeroko pojęta pasja i zaangażowanie w dbałość o środowisko i bezpieczeństwo pracy. Doradzamy, szkolimy, pomagamy w zagospodarowaniu odpadów, uzyskaniu pozwoleń środowiskowych i sporządzaniu raportów. Współpracujemy z akredytowanymi laboratoriami wykonującymi badania z zakresu: higieny pracy, wody, ścieków i hałasu.

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.