Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Fot. Mateusz Gutowski
Fot. Mateusz Gutowski
InsiderMateriał sponsorowanyPartnerzy

Licencjat z podróżowania

Ręka w górę, kto nie marzył o bliższych lub dalszych podróżach. A gdyby jeszcze w ten sposób zarabiać na życie? Uwaga: takie życie jest w twoim zasięgu, a na początek wystarczy świadectwo maturalne. Nadnotecki Instytut Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zaprasza: zrób pierwszy krok, by zmienić życie w wielką przygodę. W październiku w Pile ruszają studia (nie tylko) dla podróżników.

Materiał przygotowany wspólnie z partnerem (Nadnotecki Instytut UAM w Pile) ukazał się w trzecim numerze Magazynu67 (czerwiec – lipiec 2018).

Fot. Mateusz Gutowski
Fot. Mateusz Gutowski

Nazwa nowej specjalizacji mówi wszystko. Turystyka Wodna, Leśna i Lotnicza to studia w ramach kierunku Gospodarka Wodna. Specjalizację „turystyczną” można wybrać po trzecim semestrze, a cały tok nauki trwa trzy lata.

Choć turystyka wiąże się nieodłącznie z podróżami, to także specjalizacja dla tych, którzy chcieliby związać się zawodowo z regionem Północnej Wielkopolski, Krajny czy Pojezierza Wałeckiego. – To miejsce z ogromnym potencjałem turystycznym – mówi dr Paweł Owsianny, zastępca dyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. – Na razie to potencjał bardzo słabo wykorzystany, ale region pełen jest miejsc, w których można znaleźć wytchnienie od codziennego zgiełku. Właśnie tego coraz częściej świadomie szukają osoby zmęczone życiem w mieście i codzienną gonitwą.

A skoro nie znajdują tego na zatłoczonych nadmorskich plażach ani wśród tłumów na górskich szlakach, lasy, rzeki i jeziora leżące daleko od wielkich miast wydają się miejscem idealnym. Od kilku lat obserwujemy turystyczną modę na Podlasie, dokąd z każdym rokiem przyjeżdża coraz więcej turystów. Szukają tego, czego jeszcze dekadę czy dwie temu szukali w Bieszczadach: sielskich obrazków, nienaruszonej natury, i przestrzeni do wyciszenia.

Podobne walory proponuje nasz region. Prowadzone przez samorządy – zarówno te lokalne jak i wojewódzki – programy, wspomagają tworzenie rynku turystyki przyjazdowej. Choćby ze sztandarowym wielkopolskim programem – Wielką Pętlą Wielkopolski, której północnym odcinkiem jest Noteć z nowoczesnymi marinami w Drawsku i Czarnkowie oraz kameralną bindugą w Ujściu. Rosną też prywatne firmy wynajmujące kajaki, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje i hotele lokowane na obszarach wiejskich. Przybywa także atrakcji takich jak białośliwska wąskotorówka czy zagroda z żubrami i rysiami w Jabłonowie.

Właśnie turystyka na obszarach niezurbanizowanych będzie stanowić jeden z priorytetów na specjalizacji turystycznej w pilskim instytucie UAM. To nie tylko szansa na ciekawą pracę na rosnącym rynku, ale także realna możliwość wpłynięcia na rozwój regionu. – Absolwenci wyjdą z uczelni z wiedzą na temat funkcjonowania rynku usług turystycznych, będą w stanie planować nowe przedsięwzięcia i zarządzać nimi – mówi dr Paweł Owsianny. – Przyszłość w tym obszarze w naszym regionie jest pełna wyzwań, ale to kierunek dla ludzi odważnych, pełnych energii i pomysłów na rozwój zarówno osobisty, jak i miejsca w którym żyją.

Fot. Marcin Maziarz
Fot. Marcin Maziarz

Turystyka lotnicza to także dynamicznie rosnący rynek. Obydwaj najwięksi producenci samolotów – Airbus i Boeing – prognozują, że w ciągu dwudziestu lat popyt na nowe samoloty sięgnie 30 – 40 tysięcy maszyn. Przewoźnicy – zarówno regularni, jak i czarterowi – coraz chętniej latają bezpośrednio do i z regionalnych portów lotniczych, a podróże samolotem już dawno stały się czymś niemal powszednim (choć chyba każdy czuje ten przyjemny dreszczyk, kiedy wie, że najdalej za trzy – cztery godziny zamoczy nogi w ciepłym morzu).
W czasie studiów duży nacisk zostanie położony na zdobywanie umiejętności miękkich – tych, które przydadzą się np. do zapanowania nad dużą grupą turystów.

Przy wszystkich przyjemnościach płynących ze studiowania tego kierunku, nie można zapominać o odpowiedzialności. Wbrew temu, co może się wydawać, Polska jest stosunkowo uboga w wodę. W 2006 r. na jednego mieszkańca przypadało 1600 m3 tzw. dyspozycyjnych zasobów wodnych. W rzeczywistości oznacza to, że w przyszłości grozi nam deficyt wody. Dlatego ważne jest odpowiedzialne gospodarowanie tym zasobem, bez którego nikt z nas nie może się obejść. Także w turystyce.

Studia na kierunku Gospodarka Wodna to w aż siedemdziesięciu procentach ćwiczenia. Ten sposób zdobywania wiedzy pozwala lepiej zrozumieć praktyczną stronę przyszłego zawodu. Zajęcia prowadzone są w budynku Nadnoteckiego Instytutu UAM przy ulicy Kołobrzeskiej w Pile – to najnowocześniejszy tego rodzaju obiekt w regionie.

A jeżeli student w trakcie studiów rozmyśli się co do swojej przyszłości w turystyce, do dyspozycji na tym samym kierunku ma jeszcze trzy inne ścieżki rozwoju: Zarządzanie Zasobami Komunalnymi, Ochronę i Zarządzanie Środowiskiem oraz Wody Mineralne i Balneologię.

Zapisy na kierunek kończą się 10 lipca. Dokumenty można składać od 13 do 18 lipca od 9.00 do 15.00 w dziekanacie przy Kołobrzeskiej w Pile (pierwsze piętro, pokój 1.23). Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć pod adresem pila.amu.edu.pl.

Kontakt z partnerem:
Nadnotecki Instytut UAM w Pile
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ul. Kołobrzeska 15
64-920 Piła
www.pila.amu.edu.pl

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.