Wracamy. Znowu opowiadamy o tym, co zmiany klimatyczne na świecie oznaczają dla naszych miast, miasteczek i wsi – dla nas wszystkich, którzy mieszkamy w umownym regionie nad Gwdą i Notecią. Podkast Klimatyczny przygotowujemy wspólnie z Nadnoteckim Instytutem UAM w Pile.
Jeżeli nie chcesz czytać, posłuchaj Podkastu Klimatycznego #2 od razu:
Albo najpierw przeczytaj:
Pamiętacie tegoroczne, letnie powodzie i lokalne podtopienia? W lipcu media zalały obrazy z Austrii, Niemiec, Belgii, Francji, Luksemburga… Praktycznie nie było kraju w Europie Środkowej, Południowej, Zachodniej, w którym błyskawiczna powódź nie zabrałaby nie tylko samochodów, domów, całych wsi i miasteczek, ale także ludzkich żyć. Najbardziej ucierpiały Niemcy, gdzie życie straciło 196. ludzi.
Nagłe powodzie i podtopienia miały miejsce także w Polsce. Także te miejskie, które doskonale wskazują jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani na zmiany klimatyczne. I właśnie o tym – o powodziach błyskawicznych, ich przyczynach klimatycznych i infrastrukturalnych – rozmawialiśmy z doktorem Pawłem Owsiannym z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Nie zabrakło oczywiście wątku lokalnego: czy powodzie błyskawiczne grożą nam w Pile, Wałczu, Złotowie czy Chodzieży – generalnie w regionie nad Gwdą i Notecią, bo w Podkaście Klimatycznym staramy się opowiadać o tym, co zmiany klimatyczne na świecie oznaczają dla naszej lokalnej społeczności.
Zaskakujące jest jednak to, że powodzie zdarzyły się w roku – tak naprawdę – suchym. Jak zaznacza dr Paweł Owsianny, na Złotowszczyźnie w tym roku do tej pory spadło zaledwie 75 procent ubiegłorocznych opadów.
Nadnotecki Instytut UAM w Pile jest partnerem merytorycznym Podkastu Klimatycznego. Wiedzę m.in. o zmianach klimatu i ich wpływie na naszą rzeczywistość (głównie tą dotyczącą wody), przekazuje studentom na kierunku Gospodarka Wodna. Prowadzi także badania wpływu zmian klimatycznych na środowiska wodne (m.in. w stacji monitorowania zmian klimatycznych na Płotkach).
Ten odcinek Podkastu Klimatycznego nieco przeleżał – został nagrany 27 lipca 2021 r. Niestety, nie stracił na aktualności.
Podkast Klimatyczny możesz także pobrać bezpłatnie w formacie mp3 i słuchać na dowolnym urządzeniu:
W podkaście możesz usłyszeć utwór „Self Love” autorstwa Stevena Beddalla, dostępny w bazie Artlist.io. Jeżeli jesteś twórcą video lub podkastów – polecam Artlist.io. Możesz skorzystać z mojego linku referencyjnego: https://artlist.io/Marcin-1105240. Jeżeli założysz konto, ja dostanę dwa dodatkowe miesiące korzystania z serwisu. A to bardzo ułatwi mi tworzenie kolejnych podkastów. Dziękuję! :)
A jeżeli podoba ci się Magazyn67, może polubisz go na Facebooku?
[efb_likebox fanpage_url=”Magazyn67″ box_width=”700″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]
Najnowsze komentarze