Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Posłuchaj Podkastu Klimatycznego o powodziach błyskawicznych. Fot. Chroma Stock
Posłuchaj Podkastu Klimatycznego o powodziach błyskawicznych. Fot. Chroma Stock
Podkast KlimatycznyPodkasty

Podkast Klimatyczny #2

Wracamy. Znowu opowiadamy o tym, co zmiany klimatyczne na świecie oznaczają dla naszych miast, miasteczek i wsi – dla nas wszystkich, którzy mieszkamy w umownym regionie nad Gwdą i Notecią. Podkast Klimatyczny przygotowujemy wspólnie z Nadnoteckim Instytutem UAM w Pile.

Jeżeli nie chcesz czytać, posłuchaj Podkastu Klimatycznego #2 od razu:

Albo najpierw przeczytaj:

Pamiętacie tegoroczne, letnie powodzie i lokalne podtopienia? W lipcu media zalały obrazy z Austrii, Niemiec, Belgii, Francji, Luksemburga… Praktycznie nie było kraju w Europie Środkowej, Południowej, Zachodniej, w którym błyskawiczna powódź nie zabrałaby nie tylko samochodów, domów, całych wsi i miasteczek, ale także ludzkich żyć. Najbardziej ucierpiały Niemcy, gdzie życie straciło 196. ludzi.

Nagłe powodzie i podtopienia miały miejsce także w Polsce. Także te miejskie, które doskonale wskazują jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani na zmiany klimatyczne. I właśnie o tym – o powodziach błyskawicznych, ich przyczynach klimatycznych i infrastrukturalnych – rozmawialiśmy z doktorem Pawłem Owsiannym z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Nie zabrakło oczywiście wątku lokalnego: czy powodzie błyskawiczne grożą nam w Pile, Wałczu, Złotowie czy Chodzieży – generalnie w regionie nad Gwdą i Notecią, bo w Podkaście Klimatycznym staramy się opowiadać o tym, co zmiany klimatyczne na świecie oznaczają dla naszej lokalnej społeczności.

Partnerem merytorycznym Podkastu Klimatycznego jest Nadnotecki Instytut UAM w Pile

Zaskakujące jest jednak to, że powodzie zdarzyły się w roku – tak naprawdę – suchym. Jak zaznacza dr Paweł Owsianny, na Złotowszczyźnie w tym roku do tej pory spadło zaledwie 75 procent ubiegłorocznych opadów.

Nadnotecki Instytut UAM w Pile jest partnerem merytorycznym Podkastu Klimatycznego. Wiedzę m.in. o zmianach klimatu i ich wpływie na naszą rzeczywistość (głównie tą dotyczącą wody), przekazuje studentom na kierunku Gospodarka Wodna. Prowadzi także badania wpływu zmian klimatycznych na środowiska wodne (m.in. w stacji monitorowania zmian klimatycznych na Płotkach).

Czy w regionie także grożą nam powodzie błyskawiczne? Fot. Chroma Stock
Czy w regionie także grożą nam powodzie błyskawiczne? Fot. Chroma Stock

Ten odcinek Podkastu Klimatycznego nieco przeleżał – został nagrany 27 lipca 2021 r. Niestety, nie stracił na aktualności.

Podkast Klimatyczny możesz także pobrać bezpłatnie w formacie mp3 i słuchać na dowolnym urządzeniu:

W podkaście możesz usłyszeć utwór „Self Love” autorstwa Stevena Beddalla, dostępny w bazie Artlist.io. Jeżeli jesteś twórcą video lub podkastów – polecam Artlist.io. Możesz skorzystać z mojego linku referencyjnego: https://artlist.io/Marcin-1105240. Jeżeli założysz konto, ja dostanę dwa dodatkowe miesiące korzystania z serwisu. A to bardzo ułatwi mi tworzenie kolejnych podkastów. Dziękuję! :)

A jeżeli podoba ci się Magazyn67, może polubisz go na Facebooku?

[efb_likebox fanpage_url=”Magazyn67″ box_width=”700″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.