Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Nadnotecki Instytut Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Fot. Marcin Maziarz
Nadnotecki Instytut Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Fot. Marcin Maziarz
360°IdeeNieruchomości

Uniwersytecki antytrawnik

Tylko pomyśl: idziesz do parku, w którym możesz usiąść na łące wśród traw i kwiatów żywcem wyjętych z wiejskiego krajobrazu. Kładziesz się pod drzewem i wpatrujesz w chmury. Tak po prostu. W „antytrawniku” – miejskim parku będącym zaprzeczeniem tego, jak do tej pory rozumiemy park: bez wypielęgnowanych trawników, wyznaczonych rabat i przyciętych żywopłotów. Taki park powstanie w tym roku w Pile, przy Kołobrzeskiej, na terenie Nadnoteckiego Ośrodka UAM.

Tekst ukazał się w ósmym numerze Magazynu67 (marzec – kwiecień 2020).

Nadnotecki Instytut Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Fot. Marcin Maziarz
Nadnotecki Instytut Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Fot. Marcin Maziarz

Natura wraca do miast. Trend wyrósł w Europie Zachodniej, ale nieśmiało dociera i do nas. Łąki kwietne w centrach miast stają się normalnością. Teraz pora na parki i ogrody. Bo czy nie jest przyjemnie zatopić się w naturze nietkniętej ręką ogrodnika?

No, prawie nietkniętej, bo o ile natura ma być główną siłą rządzącą Ogrodem Naturowym w Nadnoteckim Instytucie UAM, to jednak człowiek odrobinę jej pomoże. – Z jednej strony ogród ma komponować się z otaczającym krajobrazem – wyjaśnia dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. – Z drugiej – będą w nim gatunki typowo ogrodowe, które kwitną, są miododajne, ładnie wyglądają. Przy czym myślimy tutaj o gatunkach, które mają swój urok w całym cyklu życiowym – od narodzin do śmierci. Żeby struktura, faktura, wygląd tej rośliny były interesujące przez cały rok – nie tylko kiedy kwitnie.

I właśnie dlatego Ogród Naturowy ma być atrakcyjny przez cały rok – nie tylko wiosną i latem, ale także w okresie jesienno – zimowym. Roślinność, która się w nim pojawi ma być dostosowana do warunków siedliskowych: gleby, nasłonecznienia czy nawodnienia. To ostatnie ma być jak najbardziej naturalne – sztuczne nawadnianie będzie ograniczone do minimum. – Dziesięć lat temu każdy chciał mieć wypielęgnowany trawnik – mów dr Owsianny. – Dziś już niekoniecznie. Zobaczyliśmy, że wymaga pracy – nie chce nam się go kosić i pielęgnować. A poza tym, przy zachodzących zmianach klimatycznych, wymaga coraz mocniejszego nawadniania.

Nadnotecki Instytut Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Fot. Marcin Maziarz
Nadnotecki Instytut Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Fot. Marcin Maziarz

Co więcej: rośliny z otoczenia Ogrodu mają być jego elementem. Oznacza to, że będą w nim rosnąć także rośliny, które w zwykłych ogrodach zaliczane są do chwastów. Owszem, będą usuwane, ale w ograniczonym zakresie – na tyle, by nie zdominowały roślin będących zasadniczą „treścią” Ogrodu. Niektóre z nich zostaną nawet wprowadzone do ekosystemu, ale ma on zachować charakter kwiatowo – trawiasty.

Ogród Naturowy przy UAM na Kołobrzeskiej będzie miejscem dostępnym dla wszystkich. Będzie można się z nim także związać osobiście, zostawiając po sobie ślad dla przyszłych pokoleń. I tu do projektu dołączyło biuro pośrednictwa nieruchomości KZ Nieruchomości, które – wspólnie z partnerem projektu – Centrum Ogrodniczym Prima – zasadzi kilkadziesiąt młodych drzew. Każde z nich to efekt zobowiązania KZ Nieruchomości, które złożyło swoim klientom obietnicę zasadzenia drzewa za każdą przeprowadzoną transakcję kupna lub sprzedaży nieruchomości. – Działając w Pile, czujemy się zobowiązani do uczestniczenia w życiu miasta – mówi Marcin Zamojda, partner w KZ Nieruchomości. – Zależy nam na jakości wspólnej przestrzeni. Piła to naprawdę ładne, zielone miasto. Byłoby idealnie, gdyby takim pozostało.

W Ogrodzie przy Kołobrzeskiej pojawią się drzewa długowieczne: odmiany modrzewia, brzozy, grabu, lipy i klonu. Ich sadzenie będzie miało charakter ogólnodostępnej akcji. Ci, którzy otrzymają „swoje” drzewa, będą mogli nadać im imiona, zasadzić je dla upamiętnienia specjalnej okazji lub szczególnego człowieka – np. przodka czy narodzin dzieci.

Dosadzenie nowych gatunków będzie także okazją do zwiększenia różnorodności gatunkowej w otoczeniu UAM – dziś w tym miejscu dominują sosny.

Nadnotecki Instytut Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Fot. Marcin Maziarz
Nadnotecki Instytut Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Fot. Marcin Maziarz

Ogród Naturowy powstanie w rejonie tzw. „Zakopanego” – części lotniska, w której znajdują się dawne strzelnice, zarządzanej przez UAM. – Teren ma mieć również charakter edukacyjny – mówi dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM. – Ogród będzie otwarty, dostępny dla mieszkańców, ale oczywiście ma służyć także studentom. Chciałbym, żeby jego funkcja edukacyjna zwiększała się z każdym rokiem – szczególnie ta związana ze zmianami klimatycznymi. A skoro chcemy oszczędzać wodę, będziemy promować gatunki odporne na suszę.

Nadnotecki Instytut UAM już dziś zagospodarowuje deszczówkę. Budynek dydaktyczny został wyposażony w podziemne zbiorniki, do których trafia woda opadowa z dachu i z placu. Deszczówka wykorzystywana jest do podlewania roślin, a w razie potrzeby może być także wykorzystana do gaszenia pożaru.

Prace nad Ogrodem Naturowym rozpoczną się wiosną, od terenu najbliżej budynku Nadnoteckiego Instytutu.

W projekt wpisuje się także Pasieka Społeczno-Biznesowa planowana przez Fundację Pszczoła. Pszczoły, a także motyle, mają zresztą odgrywać w Ogrodzie znaczącą rolę.

I choć prace dopiero ruszą, plany idą dalej. – Planujemy jeszcze staw kąpielowy – mówi dr Paweł Owsianny. – Choć dziś to raczej jeszcze marzenia. Plany na kolejne lata to także infrastruktura edukacyjna służąca najmłodszym.

Jeżeli podoba ci się Magazyn67, może go polubisz na Facebooku?

Cały ósmy numer Magazynu67 możesz przeczytać tutaj:

Kliknij na czytniku – na górze i na dole wysuną się belki nawigacyjne. Strony możesz powiększać i pomniejszać (podwójne kliknięcie lub +/-), czytnik możesz otworzyć na pełnym ekranie.

Czytnik w wersji pełnoekranowej możesz też otworzyć klikając w link: https://www.yumpu.com/xx/document/read/63149045/magazyn67-nr-8-marzec-kwiecien-2020.

Możesz też pobrać cały magazyn w formacie PDF (88,5 MB):

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens. Do tej listy rodzina dodałaby jeszcze „weź, nie rób już tylu zdjęć”. Od czasu do czasu pokazuje się w TV Asta. Prywatnie tata dwóch synów i niemąż jednej nieżony.