Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Góry to zawsze atrakcyjny kierunek szkolnej wycieczki. Fot. Słoneczna Przygoda
Góry to zawsze atrakcyjny kierunek szkolnej wycieczki. Fot. Słoneczna Przygoda
Materiał sponsorowanyPartnerzyPodróże

Szkolna Przygoda. Szkolne wyjazdy grupowe też mogą być słoneczne

Toruń, Kraków (koniecznie z Energylandią w pakiecie), Trójmiasto i Warszawa – te kierunki były wybierane najczęściej w poprzednim sezonie wyjazdów szkolnych. Kolejny – trwa. Razem ze Słoneczną Przygodą – specjalistami od Szkolnej Przygody – podpowiadamy jaki kierunek warto obrać w tym roku szkolnym i jak wygląda recepta na udaną szkolną wycieczkę.

Tekst ukazał się w szóstym numerze Magazynu67 (wrzesień – październik 2019).

Góry to zawsze atrakcyjny kierunek szkolnej wycieczki. Fot. Słoneczna Przygoda
Góry to zawsze atrakcyjny kierunek szkolnej wycieczki. Fot. Słoneczna Przygoda

Sezon wycieczek szkolnych to przede wszystkim wiosna, choć coraz częściej wyjazdy, zaplanowane jeszcze przed wakacjami, odbywają się także jesienią. Jednak decyzje o tym kiedy i dokąd jechać, zapadają najczęściej właśnie teraz – na początku roku szkolnego. To bardzo dobra praktyka, bo chodzi nie tylko o czas na zorganizowanie wyjazdu i zebranie funduszy, ale także o rezerwację terminów z dużym wyprzedzeniem. Bo kiedy noclegi i atrakcje są już potwierdzone, resztę można organizować w spokoju.

A „reszta” z każdym rokiem bywa coraz bardziej rozbudowana i ciekawa. – Zdarzają się tradycyjne wycieczki, chociażby do Poznania, żeby obejrzeć koziołki – mówi Ewelina Majcher, kierownik Działu Wyjazdów Grupowych Biura Podróży Słoneczna Przygoda. – Największą popularnością cieszą się jednak programy interaktywne, gdzie biuro angażuje uczestników wycieczki w różnego rodzaju autorskie warsztaty i gry miejskie. Podczas wycieczek młodzież uwielbia odwiedzać interaktywne centra nauki i nowoczesne muzea, jak Hydropolis, Laboratorium Wyobraźni czy Centrum Nauki Kopernik. Oczywiście nie rezygnują z tradycyjnego zwiedzania miasta z przewodnikiem, a wówczas Słoneczny Team wybiera tylko sprawdzonych, tych z charyzmą i świetnym podejściem do grupy.

– Bardzo lubimy też nietypowe życzenia. Realizowaliśmy już noclegi w komnatach zamku, nocne zwiedzanie z pochodniami, terenowe laboratoria, czy zajęcia kryminalistyczno-detektywistyczne. Hotele i ośrodki dobieramy tak, by były nie tylko komfortowe, ale także stwarzały możliwości organizacji zajęć animacyjnych, sportowych i integracyjnych – olimpiad, ognisk czy dyskotek. A to wszystko pod okiem naszych pilotów – animatorów, tak aby dzień wypełnić w 101 procentach, a opiekunom dać chwilę wytchnienia – tłumaczy Ewelina Majcher.

I o ile szkoły podstawowe najczęściej wybierają najbardziej znane miasta Polski oraz góry: Karkonosze, Kotlinę Kłodzką i Tatry, o tyle licealiści uwielbiają podróże zagraniczne. Dla nich Słoneczna Przygoda bardzo często realizuje kilkudniowe wycieczki do Berlina, Pragi, Paryża czy Budapesztu. Absolutnym hitem, łączącym wyjazd edukacyjny i wakacje, są wielodniowe „zielone szkoły” organizowane we Włoszech, Hiszpanii czy Chorwacji. – Z radością obserwujemy relacje młodych ludzi na Facebooku czy Instagramie spod Coloseum w Rzymie czy La Rambla w Barcelonie. Cieszymy się, że możemy spełniać marzenia uczniów – mówi Natalia Kolasa, specjalista z Działu Wyjazdów Grupowych.

Niezwykłą popularnością wśród młodszych i starszych cieszą się parki rozrywki: Energylandia, Legoland czy Heide Park. Natomiast zimą ciekawym pomysłem jest wizyta na jarmarkach bożonarodzeniowych. Najpopularniejsze wśród uczniów z regionu odbywają się w Berlinie, Dreźnie, Wrocławiu i Gdańsku.

Nowością w sezonie 2020 będą edukacyjno-przygodowe biwaki i kolonie, gdzie w jednym miejscu zostaną połączone zajęcia przyrodnicze w lesie, kajaki, obozowa pionierka, terenoznawstwo i mnóstwo zaskakujących atrakcji.

Renomowany organizator turystyki nie może pozwolić sobie na korzystanie z niesprawdzonych rozwiązań. – Kontrahentów, takich jak hotele, najczęściej sprawdzamy osobiście – mówi Ewelina Majcher. – Bez względu na kierunek wyjazdu, kluczowy jest dobór odpowiednich i sprawdzonych podwykonawców, w tym przewoźnika. Znamy autokary, którymi jeżdżą nasze grupy. Wszystkie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa, klimatyzację i systemy DVD – nie korzystamy z innych. Współpracujemy z przewoźnikami, którzy mają nie tylko aktualne uprawnienia i licencje, ale także ogromne doświadczenie. Kontrola policji przed wyjazdem jest dla nas standardem, a jakość i stan techniczny floty musi być zawsze na najwyższym poziomie.

Dla komfortu i sprawnego przebiegu wycieczki czy zielonej szkoły, niezwykle ważny jest doświadczony, uśmiechnięty i dobrze zorganizowany pilot. – Nie rekrutujemy pilotów przypadkowo – zaznacza Krzysztof Kassner, twórca i właściciel Słonecznej Przygody. – Wszyscy nasi piloci to sprawdzone osoby, nie tylko z ogromną wiedzą krajoznawczą, ale także dobrą komunikacją z grupą. Kilka lat temu wdrożyliśmy system wewnętrznych szkoleń młodych talentów, które sami odkrywamy na naszych turystycznych szlakach.

Katalog wycieczek szkolnych na sezon 2019/2020 biura Słoneczna Przygoda po raz pierwszy został wydany pod nową marką dedykowaną imprezom szkolnym – Szkolna Przygoda. Fot. Słoneczna Przygoda
Katalog wycieczek szkolnych na sezon 2019/2020 biura Słoneczna Przygoda możesz zamówić wysyłkowo – wystarczy, że zadzwonisz lub napiszesz e-mail. Fot. Słoneczna Przygoda

Praca pilota to nie tylko organizacja zwiedzania i czuwanie nad realizacją planu imprezy, ale także umiejętność reagowania na sytuacje nietypowe i trudne. Wycieczka to żywy twór, pełen przeróżnych czynników i składowych, dlatego niezwykle ważna jest umiejętność przewidywania, planowania i szybkiego reagowania. Wszyscy piloci Słonecznej Przygody są przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy. Posiadają też „umiejętności miękkie” niezbędne do reagowania w sytuacjach kryzysowych. A takie mogą się zdarzyć w każdej grupie.

Bezpieczeństwo, to także ubezpieczenie. Wszyscy uczestnicy wyjazdów szkolnych organizowanych przez Słoneczną Przygodę są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia w standardzie – bez dopłat. Grupa Słoneczna Przygoda posiada łącznie najwyższą sumę gwarancji ubezpieczeniowej w regionie, obejmującą wszystkie imprezy.

Szkolna wycieczka to często pierwszy wyjazd dziecka bez rodziców, który może budzić ich obawy. – Zupełnie normalne jest to, że rodzice obawiają się o swoje pociechy i sądzą, że dziecko będzie tęsknić. Na naszych wycieczkach dzieje się jednak tak wiele, że nie ma czasu na tęsknotę i nudę – mówi Monika Chura-Quispe, specjalista ds. organizacji wyjazdów szkolnych, mama trojga dzieci. – Warto pamiętać, że opiekunami na wycieczkach szkolnych są nauczyciele doskonale znający swoich podopiecznych, a co za tym idzie, troszczący się o nich, jak o własne dzieci.

Na szkolnych wycieczkach zdarzają się także specjalne potrzeby związane ze zdrowiem dzieci, np. wyżywienia dla osób z cukrzycą, celiakią czy alergiami pokarmowymi. W wycieczkach mogą brać udział także dzieci z niepełnosprawnościami – biuro organizuje niezbędne udogodnienia, np. dla osób z dysfunkcjami ruchu.

Organizacja wycieczki dla grupy, w której każdy ma inne oczekiwania to nie lada wyzwanie. Dla każdego – zarówno rodzica, ucznia, jak i nauczyciela – szczególnie pierwsza wycieczka klasowa może być przedsięwzięciem stresującym. Bo skąd wiadomo na co zwrócić uwagę, czy hotel będzie czysty, czy zdążymy do muzeum, a potem na obiad, i „co się stanie, gdy…”? Wówczas z pomocą przychodzą specjaliści ze Słonecznej Przygody. Przez 12 lat z sukcesem zorganizowali wyjazdy grupowe dla ponad stu tysięcy osób – zarówno młodszych, jak i dorosłych.

Pięcioosobowy zespół doradców, dziesiątki pilotów i przewodników oraz blisko 200 obsłużonych grup rocznie, to najlepszy moment na wyodrębnienie z Grupy Słonecznej Przygody marki Szkolna Przygoda. – Robimy to po to, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby wybranych segmentów rynku turystycznego. Uczniowie i wycieczki szkolne wymagają odrębnego podejścia, szczególnej dokładności i zaangażowania w realizację ciekawych i aktywnych programów przez dedykowany tylko temu celowi zespół specjalistów – wyjaśnia Krzysztof Kassner. – Z marką Szkolna Przygoda chcemy dotrzeć poza region Północnej Wielkopolski, gdzie jesteśmy już świetnie rozpoznawalni i doceniani. Kolejną marką wyodrębnianą z Grupy, jest Firmowa Przygoda, zajmująca się wyjazdami dla grup dorosłych.

Trudno zbagatelizować takie doświadczenie. Słoneczny Team dzieli się nim chętnie i równie chętnie pomaga w organizacji wyjazdów – nie tylko szkolnych. Można zaprosić ich na spotkanie, można wpaść do biura przy Kilińskiego 8 w Pile, można też poprosić o przesłanie katalogu „Wycieczki Szkolne 2019/2020”. Najłatwiej skontaktować się telefonicznie: 67 350 30 30 lub wysłać e-mail na adres biuro@slonecznaprzygoda.pl.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem:

Szkolna Przygoda
Szkolna Przygoda

Biuro Podróży Słoneczna Przygoda
Dział Wyjazdów Grupowych – Szkolna Przygoda
ul. Kilińskiego 8
64-920 Piła
tel. 67 350 30 30
e-mail: biuro@slonecznaprzygoda.pl
www.szkolnaprzygoda.com
www.facebook.com/szkolnaprzygodawycieczki/

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.