Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

InsiderMagazyn o Ludziach

„Chłopi” namalowani. Robert Gulaczyk znów na dużym ekranie

Tym razem użyczy twarzy Antkowi Borynie.

Pochodzącemu z Trzcianki Robertowi Gulaczykowi rozpoznawalność dała tytułowa rola „Twoim Vincencie”. Choć może nie wprost, bo dużo bardziej znany jest jego malowany wizerunek, pochodzący z tego właśnie filmu zrealizowanego w technice animacji malarskiej. Ten „fotograficzny” mogliśmy oglądać choćby w zrealizowanym dla Netflixa serialu „1983”, czy filmach produkowanych przez Telewizję Asta: serii o Powstaniu Wielkopolskim i w „Echu” Tomasza Janczara.

Roberta Gulaczyka zobaczymy na dużym ekranie ponownie w malowanej wersji. Stojące za „Twoim Vincentem” studio BreakThru Films rozpoczęło ekranizację absolutnej klasyki – powieści „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta, za którą autor w 1924 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Robert Gulaczyk użyczy twarzy jednej z głównych postaci – Antkowi Borynie. W rolę Jagny wcieli się Kamila Urzędowska, postaci Macieja Boryny twarz da Mirosław Baka, Hance – Sonia Mietlica, Dominikowej – Ewa Kasprzyk, a Wójtowi – Andrzej Konopka.

– Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile – mówi Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka filmu. – To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

„Chłopi” – tak jak „Twój Vincent” – zostaną zrealizowani w wyjątkowo pracochłonnej technice animacji malarskiej. Produkcja obrazu rozpocznie się od realizowanych klasycznie zdjęć – producent przewiduje 36 dni zdjęciowych. Najbardziej czasochłonna część pracy to przeniesienie każdej pojedynczej klatki filmu do świata malowanych ręcznie obrazów olejnych. W ten sposób powstanie łącznie około 72 tysięcy klatek. Ponad 50. malarzy będzie pracować nad filmem w trzech studiach: głównym w Sopocie, oraz w Serbii i na Ukrainie. Noblowskie dzieło Reymonta znane jest m.in. z kwiecistych opisów przyrody. Malarze będą inspirować się malarstwem okresu Młodej Polski, m.in. Józefem Chełmońskim, Ferdynandem Ruszczycem czy Leonem Wyczółkowskim.

Muzykę do filmu skomponuje L.U.C. Kompozytor i producent w ramach Rebel Babel Film Orchestra tworzy kolektyw słowiańskich muzyków folkowych, którzy używając tradycyjnych instrumentów i śpiewów mają stworzyć magiczny, analogowy pejzaż dopełniający piękno obrazu.

Premiera „Chłopów” z Robertem Gulaczykiem w roli Antka Boryny, planowana jest na rok 2022. Współscenarzystą i producentem filmu jest Hugh Welchman (Oscar za „Piotruś i Wilk”), a producentem – Sean Bobbit (producent „Twojego Vincenta”).

BreakThru Films Studio udostępniło zwiastun koncepcyjny „Chłopów”, w którym rolę Jagny odtwarza Dominika Kryszczyńska. W trwającym nieco ponad minutę filmie można zobaczyć m.in. interpretację „Babiego Lata” Józefa Chełmońskiego. W napisach końcowych można dostrzec także nazwisko pochodzącej z Tuczna malarki Anny Kluzy, która pracowała również przy „Twoim Vincencie”.

Może zobaczysz też:

Echo

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.