Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Nad Gwdą i Notecią wracają letnie festiwale. Fot. Krists Luhaers/Unsplash
Nad Gwdą i Notecią wracają letnie festiwale. Fot. Krists Luhaers/Unsplash
Czas wolny i przyjemnościWydarzenia

Letnie festiwale 2021 w regionie. Tradycyjny przewodnik Magazynu67 na wakacje i trochę po…

W tym roku spotykamy się w plenerze, choć jeszcze nie wszystkie imprezy wracają. Nie przegap żadnego letniego festiwalu nad Gwdą i Notecią.

To już tradycja przerwana pandemią. W ubiegłym roku festiwalowego przewodnika Magazynu67 zabrakło, a raczej był pusty, bo organizatorzy po kolei byli zmuszeni odwołać letnie festiwale. Ale wcześniej co roku w pierwszym letnim numerze drukowanego Magazynu67 przewodnik po letnich festiwalach (nie tylko muzycznych) w regionie był pewnikiem otwierającym numer. 2021 to dobry rok, by do tej tradycji wrócić. Bo choć nie będzie to przewodnik drukowany, to organizatorzy letnich festiwali nad Gwdą i Notecią, na Krajnie i Pojezierzach: Wałeckim i Chodzieskim, nie zawiedli. Dlatego w tym roku festiwalowy przewodnik będzie dostępny z każdego miejsca o dowolnej porze: na www.magazyn67.pl – w telefonie, na komputerze, tablecie…

Jeszcze krótka uwaga na początek: starałem się zebrać publicznie dostępne informacje o wszystkich festiwalach w regionie, ale nie obiecuję, że to wszystkie festiwale jakie odbędą się w tego lata. Nie obiecuję też, że wszystkie się odbędą, a jeżeli się odbędą – że odbędą się w przedstawionej formie. Jeżeli jakiegoś brakuje, czem prędzej napisz mi o tym na marcin@magazyn67.pl, najlepiej podsyłając link do wydarzenia albo informację o nim.

4 – 11 lipca, Mirosławiec: Tydzień Kultury Żydowskiej

To pierwsze takie wydarzenie w Mirosławcu. W programie m.in. prelekcje, wystawy, porządkowanie cmentarza żydowskiego, spacer historyczny, koncert i coś dla podniebienia. Tydzień, w czasie którego będzie można bliżej poznać kulturę żydowską i dowiedzieć się czegoś o historii Żydów w Mirosławcu. Szczegóły i terminy: https://www.facebook.com/events/343630593942024.

9 – 11 lipca, Zakrzewo, Piła, Poznań: 29. Blues Express Festival

Tegoroczny Blues Express Festival będzie skromniejszy niż poprzednie edycje. Po pierwsze: pociąg ciągnięty przez parowóz zastąpi Szynoblues. Po drugie: pociąg powrotny w stronę Poznania ruszy już o 23.30. Ale nic to, bo po ubiegłorocznej posusze, w tym roku i tak będzie dużo bluesa. Zacznie się już w piątek w ogrodzie Domu Polskiego w Zakrzewie. W sobotę koncerty na peronach odbędą się w Poznaniu, Pile i Zakrzewie. Blues zabrzmi także w samym pociągu. W Zakrzewie znajdziemy dwie sceny: przy fontannie i na stadionie (w tym roku nie będzie sceny nad jeziorem). Bluesowy weekend zakończymy tym razem w niedzielny wieczór koncertem w ogrodzie Domu Polskiego w Zakrzewie. Szczegóły: https://www.facebook.com/bluesexpressfestiwal

9 – 11 lipca, Wałcz: 5. Festiwal Dwóch Jezior i 10. Bieg Filmowy

Po ubiegłorocznej przerwie wraca wałecki Festiwal Dwóch Jezior. Trzy dni skupione wokół wody i sportów wodnych, ale nie zabraknie też innych atrakcji dla młodszych i starszych: piknikowej atmosfery, koncertów, beach party, foodtrucków, wystaw i pokazów. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/120020260194528/.

16 – 18 lipca, Trzcianka: Wampiriada – XVIII Wakacyjny Przegląd Horrorów

Trzcianka, jak co roku, zachęca do tego, by się bać. Wieczorne seanse horrorów potrwają przez cały weekend w środku lipca. W programie – jak zwykle – pozycje współczesne, i takie sprzed pół wieku. W tym roku pod hasłem „Panie mają kłopoty. Zakonnica vs panna młoda”. W sobotę tradycyjna kolacja z kaszanką i czerwonym barszczem. Tradycyjna jest także zbiórka krwi. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Szczegóły na plakacie: https://www.facebook.com/GminaTrzcianka/photos/a.611397825552988/6456293891063323/.

17 lipca, Zakrzewo, Złotów: Ogólnopolski Zlot Samochodów Pożarniczych i Zabytkowych

Będzie głośno, i w dużej mierze (a być może nawet w przewadze) – czerwono. 17 lipca w Zakrzewie coś dla siebie znajdzie każdy miłośnik olidtimerów, youngtimerów i motoryzacji związanej z ratownictwem. Początek o 13.00 w Złotowie, a później przejazd do Zakrzewa. Tam impreza potrwa do godzin nocnych – muzyczną gwiazdą będzie Nowator. Więcej informacji znajdziecie na: https://www.facebook.com/Ogólnopolski-Zlot-Samochodów-Pożarniczych-i-Zabytkowych-Zakrzewo-773162693026429.

18 – 31 lipca, Chodzież: 51. Warsztaty Cho-Jazz 2021 w Chodzieży

Najstarsze muzyczne wydarzenie w regionie wkracza w drugie półwiecze. W tym roku wśród kadry, która swoją wiedzę będzie przekazywać studentom, wiele utytułowanych nazwisk, m.in. Krystyna Prońko, Dorota Miśkiewicz, Bogdan Hołownia, Maciej Sikała, Zbigniew Wrombel, Piotr Baron, Michał Kielak… Dyrektorem artystycznym edycji jest Janusz Szrom. Oprócz warsztatów zaplanowano także wieczorne koncerty i jam sessions. Wstęp na publiczną część wydarzenia jest bezpłatny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/131003105609935 i www.chojazz.com.

29 lipca – 1 sierpnia, Tuczno Drugie: FRUŃ Freedom Universe Festival

Niezwykły festiwal w niezwykłym miejscu. Niezwykle intensywne połączenie muzyki elektronicznej i muzyki źródeł, które uświadamia jak bardzo przenikają się te dwa z pozoru zupełnie różne światy. Pierwotności festiwalu dopełniają warsztaty – muzyczne, rękodzielnicze, artystyczne i nie tylko. Cztery dni blisko natury w otoczeniu lasu i jeziora, a na głównej scenie m.in. Gooral. Szczegóły i link do kasy biletowej: https://www.facebook.com/events/1089653741510496.

2 – 13 sierpnia, Kruszewo: Kruszewskie Lato Filmowe

To nowa impreza na festiwalowej mapie regionu i jeden z nielicznych festiwali filmowych, tym ciekawszy, że organizowany we wsi. Przez dwa tygodnie Wiejski Dom Kultury w Kruszewie będzie tętnić filmowym życiem: wieczornym kinem pod gwiazdami (wszystkie seanse zaczynają się o 21.00) i dziennymi warsztatami filmowymi „To jest nasz świat”, kierowanymi do dzieci i młodzieży. Gwiazdą festiwalu będzie aktor Teatru Narodowego, a także filmowy (pamiętany z „Placu Zbawiciela”) i serialowy („Złotopolscy”, „Stulecie Winnych”, „Leśniczówka”) Arkadiusz Janiczek. Za kruszewskim festiwalem oprócz miejscowego WDK stoi także Polska Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny” z Poznania. Szczegóły wydarzenia: http://www.kruszewo.eu/.

6 – 8 sierpnia, Trzcianka: Heartbeat Festival – 10th Anniversary

Trzcianeckie „Beach Party” przez lata przyciągało miłośników muzyki tanecznej. Jubileuszowa, dziesiąta edycja, odbędzie się pod zmienioną nazwą: Heartbeat Festival. Nie zmienia się miejsce: plaża nad Jeziorem Logo (Długim) w Trzciance. Ze sceny popłynie nieco szersze niż w poprzednich edycjach, spektrum dźwięków. Do tej pory organizatorzy ujawnili tylko część line-upu. Na scenie pojawią się m.in. Blastoyz, Moksi, Mike Williams i Headhunterz. Oczywiście Heartbeat Festival to także pole namiotowe, na którym toczyć się będzie festiwalowe życie. Informacje o festiwalu i linki do kasy biletowej znajdziecie na https://heartbeatfestival.pl i https://www.facebook.com/heartbeatfestivalpl.

14 sierpnia, Trzcianka: Trzciamajka Festiwal 2021 – VII edycja

Jeden dzień, dużo dobrej muzyki – można przeczytać o tegorocznej edycji festiwalu reggae w Trzciance. Zagrają: Tabu, Etna Kontrabande, Kwatera C2, Zmaza oraz Jah No Sleep Soundsystem. Dużo słońca, dużo pozytywnego bujania. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/346038142901174.

14 sierpnia, Tuczno: II EtnoTuczno Festiwal

Festiwal rękodzieła i tego co blisko natury po raz drugi organizuje Koło Gospodyń Wiejskich Ma-Lwa z Tuczna. Dziesiątki rękodzielników, warsztaty, koncerty, a wszystko prosto i bez zadęcia – to właśnie znajdziecie u stóp zamku w Tucznie 14 sierpnia. Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/245484590394802/.

21 sierpnia, Lubasz: Summer Park 2021

Jeżeli uważasz, że najlepsze imprezy były w Manieczkach, na pewno spodoba ci się Summer Park w Lubaszu. Organizatorzy (Summer Revolution Festivals) zapewniają, że na scenie staną największe gwiazdy muzyki elektronicznej tamtych czasów, jednak na razie line-up pozostaje tajemnicą. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/792785801431597.

21 – 29 sierpnia, Piła: Piła Festival & Academy

Co roku od ponad dekady młodzi smyczkowcy z całego świata ściągają do Piły, by uczyć się od najlepszych. To także okazja do obcowania z muzyką klasyczną i rozrywkową na najwyższym poziomie. Program tegorocznego festiwalu nie jest jeszcze znany, ale można już rezerwować terminy. Szczegóły: https://www.facebook.com/pilafestival.

28 – 29 sierpnia, Piła: Pilkon 2021

Jedyny w regionie konwent fantastyki, gier i technologii wraca po rocznej przerwie. Jubileuszowa, piąta, edycja odbędzie się w ostatni weekend wakacji w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile. Przy Kołobrzeskiej będzie można spotkać m.in. Michała Gołkowskiego, Marka Szymańskiego, Łukasza Śmigiela, Adama Dekę, Artura Pomiernego czy pochodzącego z Piły Tomasza Brewczyńskiego, a lista autorów obecnych na konwencie, wydaje się nadal otwarta. Oprócz tego nie zabraknie na pewno okazji do przeniesienia się do „innych światów”. Szczegóły i więcej informacji: https://www.facebook.com/Pilkon.konwent.

3 – 4 września, Krzyż Wielkopolski: Festiwal Drogowskazy – Poezja, Szanty, Blues

Ośrodek Wypoczynkowy Świderek nad Jeziorem Królewskim w Krzyżu Wielkopolskim w pierwszy weekend września rozbrzmi muzyką… raczej spokojną. Na „Drogowskazach” zagrają m.in. After Blues, Wolna Grupa Bukowina, Falkenblues, Pod Strzechą czy Bursuki. Będzie też konkurs piosenki autorskiej. Impreza biletowana. Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/786150198805677.

10 – 12 września, Łomnica: Łagodne Granie w Łomnicy

Łagodne Granie to impreza o zupełnie innym charakterze. Trochę towarzyska, robiona w stu procentach dla przyjemności spotkania przy piosence poetyckiej. W tym roku wystąpią: Bractwo Wiecznego Natchnienia, Rolniczak & Wyrzykowski, Tomek Lewandowski i Słodki Całus od Buby. Impreza jest także finansowana w wyjątkowy sposób: w dużej mierze ze sprzedaży przetworów mieszkańców Łomnicy zaangażowanych w organizację. Można kupić domowe soki, wędliny, nalewki… Kupujcie zatem i wspierajcie tę imprezę, i niech będzie tak jak chcą organizatorzy: „Piła leży obok Łomnicy”. Szczegóły: https://www.facebook.com/LagodneGranie.

Fajnie, że jesteś. Chcesz być na bieżąco z 67. Magazynem nad Gwdą i Notecią? Subskrybuj na Facebooku:

[efb_likebox fanpage_url=”Magazyn67″ box_width=”700″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]

A może jeszcze coś o czasie wolnym w regionie?

Gastroscena w Pile po najtrudniejszym roku

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.