Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

InsiderPodkast w tereniePodkasty

Podkast w Terenie #5: Egzoszkielet to nie science fiction

Piotr Wencka stanął na własnych nogach pierwszy raz od piętnastu lat. Pozwolił mu na to egzoszkielet, z którym do Piły – do bazy nurkowej Krok Po Kroku HSA – przyjechały Ania i Kasia, fizjoterapeutki z Poznania.

Jeżeli nie chcesz czytać, posłuchaj Podkastu w Terenie #5 od razu:

Albo najpierw przeczytaj:

O egzoszkieletach do tej pory głośno bywało. Od czasu do czasu w programach popularnonaukowych pojawiała się o nich wzmianka – najczęściej w kontekście urządzeń przyszłości, które pomogą żołnierzom przemieszczać się na większe dystanse, przenosić cięższą broń i więcej ekwipunku mieszczącego się nie tylko w plecaku, poprawiać ich możliwości fizyczne i mniej odczuwać zmęczenie. Mają też pomagać pracownikom fizycznym – na przykład w magazynach – przenosić większe ciężary, których mięśnie i szkielet przeciętnego człowieka, nie są w stanie unieść.

Anna Krzyżańska i Grzegorz Marciniak z egzoszkieletem Ekso GT. Fot. Marcin Maziarz
Anna Krzyżańska i Grzegorz Marciniak z egzoszkieletem Ekso GT. Fot. Marcin Maziarz

Egzoszkielety są jednak bliżej niż się wydaje i służą czemu innemu. W ten weekend (11 – 13 czerwca 2021) w bazie nurkowej Krok Po Kroku HSA osoby z niepełnosprawnościami układu ruchu mogły sprawdzić jak działa takie urządzenie. Bo egzoszkielet wyszedł już ze świata sci-fi i w pierwszej kolejności służy wsparciu rehabilitacji.

Piotr Wencka chwilę po tym, jak z pomocą egzoszkieletu stanął na nogach. Po lewej – Anna Krzyżańska, po prawej – Katarzyna Wacławiak. Fot. Marcin Maziarz
Piotr Wencka chwilę po tym, jak z pomocą egzoszkieletu stanął na nogach. Po lewej – Anna Krzyżańska, po prawej – Katarzyna Wacławiak. Fot. Marcin Maziarz

Anna Krzyżańska i Katarzyna Wacławiak pracują w firmie Technomex, a konkretnie w jej poznańskiej filii X-Rehab Poznań. Są fizjoterapeutkami, ale na co dzień korzystają z narzędzia znacznie bardziej zaawansowanego technologicznie, niż większość fizjoteraueutów w Polsce. Ekso GT – egzoszkielet, z którym przyjechały do Piły – powstaje w Kalifornii, w firmie Ekso Bionics. Aby prawidłowo spełniał swoje zadanie, należy dokładnie zmierzyć pacjenta (m.in. długość goleni, uda, szerokość bioder), i ustawić parametry. Egzoszkielet w najcięższych przypadkach tak naprawdę zastępuje narząd ruchu. U pacjentów, którzy poruszają się o własnych siłach (np. przy balkoniku czy przy meblach), pomaga uczyć prawidłowego (fizjologicznego) chodu.

Krzysztof Trawiński i Piotr Wencka. Fot. Marcin Maziarz
Krzysztof Trawiński i Piotr Wencka. Fot. Marcin Maziarz

Posłuchajcie Podkastu w Terenie o egzoszkielecie. Piotr Wencka i Piotr Przybylski opowiadają o swoich wrażeniach po tym, jak mogli chodzić w egzoszkielecie. Marzena Wencka – żona Piotra – mówi o tym, jak także jej takie urządzenie pomogłoby w opiece nad mężem. Anna Krzyżańska i Katarzyna Wacławiak zdradzają tajemnice pracy z egzoszkieletem, i opowiadają o swojej pracy (i o szefie). Z kolei Grzegorza Marciniaka i Krzysztofa Trawińskiego zapytałem o to, czy już zaczęli zabierać pieniądze na zakup takiego urządzenia i o to, jak będzie wyglądał ten rok w bazie Krok Po Kroku HSA. Spodziewajcie się kolejnych inwestycji i trzymajcie kciuki, a jeżeli będziecie na Płotkach – korzystajcie ze sprzętu wodnego, bo każde wypożyczenie kajaka, roweru wodnego czy SUPa zasila konto stowarzyszenia i pomaga budować bazę rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Baza rehabilitacji nurkowej Krok Po Kroku HSA na Płotkach w Pile. Fot. Marcin Maziarz
Baza rehabilitacji nurkowej Krok Po Kroku HSA na Płotkach w Pile. Fot. Marcin Maziarz

Posłuchaj Podkastu w Terenie #5:

Albo pobierz go na swój komputer lub smartfon i słuchaj kiedy chcesz:

W tym odcinku podkastu możesz usłyszeć utwór „Chains” autorstwa Deraj, pochodzący z bazy Artlist.io. Jeżeli korzystasz w swoich produkcjach z muzyki royalty free, sprawdź Artlist.io. Jeżeli zarejestrujesz się z mojego linku – https://artlist.io/Marcin-1105240 – przedłużysz moją licencję i w ten sposób pomożesz tworzyć więcej treści, a ja będę Ci za to bardzo, ale to bardzo wdzięczny!

Posłuchaj też poprzedniego Podkastu w Terenie:

Podkast w Terenie #4: Delikatny jak Pankawa

Więcej inspirujących historii z regionu nad Gwdą i Notecią znajdziesz na bieżąco na profilu facebookowym:

[efb_likebox fanpage_url=”Magazyn67″ box_width=”700″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]