Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Zadar, Cork, Rzym. Fot. Chroma Stock
Zadar, Cork, Rzym. Fot. Chroma Stock
Podróże

Dla odmiany: city break, czyli długi weekend bliżej niż się wydaje

Pora oderwać się od biurka, spojrzeć w niebo i zacząć pakować. Przygoda w zupełnie innym klimacie czeka kilka godzin stąd. Może nieco dłuższy city break w którymś z nowych kierunków?

To prawda, że przygoda czeka tuż za progiem, ale podróże to przecież to, co lubimy chyba wszyscy zgromadzeni wokół Magazynu67. W tym tygodniu zaczyna obowiązywać letni rozkład lotów – ten ciekawszy, bardziej intensywny, w którym wielki błękit jest dopiero początkiem urlopowego rozprężenia. Wraz z letnim rozkładem z lotniska w Poznaniu startują trzy nowe kierunki – wszystkie niezwykle atrakcyjne turystycznie: dla szukających ciepła, dla miłośników Szmaragdowej Wyspy i dla rozmiłowanych w turystycznej klasyce.

Przy każdym kierunku znajdziesz mapę hoteli z Booking.com. Możesz na niej zarezerwować nocleg – kilka/kilkanaście euro z każdej rezerwacji wesprze rozwój Magazynu67. A jeżeli nie wybierasz się w żadnym z tych kierunków, możesz zarezerwować nocleg w dowolnym innym miejscu, klikając w ten link: https://www.booking.com/index.html?aid=1746804. Dzięki!

Zadar

Zadar, Chorwacja. Fot. Chroma Stock
Zadar, Chorwacja. Fot. Chroma Stock

Pewnie nikt nie będzie zaskoczony, jeżeli napiszę, że ten kierunek cieszy mnie szczególnie. Położony w północnej części Dalmacji Zadar liczbą ludności jest zbliżony do Piły – w 2011 liczył około 75 tysięcy mieszkańców. Jego początki sięgają jednak 9 wieku Przed Naszą Erą, dzięki czemu jest uważany za najstarsze nieprzerwanie zamieszkiwane do dziś miasto w Chorwacji. Przyciąga nie tylko masą zabytków, z których najstarsze pamiętają czasy panowania Rzymian. Oferuje też zupełnie współczesne atrakcje turystyczne: położone obok siebie, tuż przy nabrzeżu Morskie Organy i Powitanie Słońca. Morskie Organy to prawdziwy, gigantyczny instrument, na którym gra morze. Z kolei Powitanie Słońca to swego rodzaju pomnik – ułożone z paneli słonecznych i diod LED koło o średnicy 22 metrów. Naładowany w ciągu dnia energią słoneczną, po zmroku prezentuje wspaniały świetlny spektakl. W okolicy Zadaru znajdziemy wiele pięknych, kameralnych miasteczek i wsi, w których aż chce się zagubić, a także pięknych, słonecznych plaż. Do Zadaru z Poznania polecimy już od 1 kwietnia w poniedziałki i czwartki. Lot potrwa godzinę i 45 minut. Taki rozkład pozwala zaplanować nieco przedłużony city break. Warto o nim pomyśleć, szczególnie wiosną, kiedy chorwackie miasta i miasteczka nie są jeszcze oblężone przez turystów, a ceny hoteli nie wystrzeliły w kosmos. Tu możesz sprawdzić ceny i zarezerwować hotel (wspierając Magazyn67):

[booking_product_helper shortname=”zadar”]

Cork

Cork, Irlandia. Fot. Chroma Stock
Cork, Irlandia. Fot. Chroma Stock

Gdybyś nagle znalazł się na jednej z ulic Cork, nie miałbyś wątpliwości, że jakimś sposobem znalazłeś się w kręgu kultury Wysp. Tych Wysp, a konkretnie – Szmaragdowej. Centrum Cork pełne jest typowej dla Irlandii architektury: w większości niskich, kameralnych budynków, w których króluje cegła. W ich parterach łatwo natknąć się na puby dokładnie takie, jak je sobie wyobrażamy – z czarną elewacją, zdobione złotymi literami, do których każdy chce wejść przynajmniej raz, zobaczyć na własne oczy i wypić pintę Guinnessa. Gdzieś między nie, nad brzegami rzeki Lee, wkomponowały się także nowoczesne hotele i domy towarowe. Wąskie, boczne uliczki zapraszają, by się w nich zagubić, a Most Świętego Patryka – jeden z kilkudziesięciu mostów w mieście – to punkt obowiązkowy w czasie zwiedzania. Zresztą Corkowa nie trzeba specjalnie przedstawiać – w całej aglomeracji mieszka 15 tysięcy Polaków. To drugie pod względem liczebności skupisko Polonii w Irlandii. Jest także doskonałym punktem wypadowym, by zobaczyć jeden z widoków, dla których odwiedza się Irlandię – klify. To także świetny pomysł na przedłużony city break: loty z Poznania będą odbywać się w soboty i wtorki, więc dwa dni urlopu załatwiają sprawę. Do Cork polecimy od 2 kwietnia, a lot potrwa godzinę i 45 minut. Jeżeli będziesz rezerwować hotel, pamiętaj o Magazynie67:

[booking_product_helper shortname=”cork”]

Rzym (Ciampino)

Rzym, Włochy. Fot. Chroma Stock
Rzym, Włochy. Fot. Chroma Stock

To klasyka, a rzymskie must see zna chyba każdy: Koloseum, Forum Romanum, Watykan z Placem i Bazyliką Świętego Piotra, Panteon, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi… Lista miejsc do zobaczenia w Rzymie jest naprawdę długa i trudno ją wyczerpań nawet w ciągu tygodniowego pobytu. Do stolicy Włoch polecimy z Poznania od 3 kwietnia. Samoloty linii Ryanair będą lądować na lotnisku Ciampino w środy i soboty. Lot z Poznania potrwa dwie godziny i dziesięć minut. Gdzie zatrzymać się w Rzymie? Ceny porównasz tutaj:

[booking_product_helper shortname=”rzym”]

To jednak nie koniec dobrych wieści z lotniska w Poznaniu. Już dziś wiadomo, że w zimowym rozkładzie lotów znajdzie się Budapeszt – kolejny niezwykle atrakcyjny turystycznie kierunek.

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.