Tekst ukazał się w ósmym numerze Magazynu67 (marzec – kwiecień 2020).

Nowy samolot – Tecnam P2008 – dołączy wkrótce do floty Aeroklubu Ziemi Pilskiej. Samolot włoskiej produkcji ma 7 metrów długości i 9 metrów rozpiętości skrzydeł. Jego kabina mieści dwa miejsca. Według danych producenta, rozwija prędkość maksymalną 222 km/h i ma zasięg równy 1.300 km. Potrzebuje jedynie 165 metrów rozbiegu, a przy lądowaniu dobieg wynosi zaledwie 115 metrów. AZP zapowiada, że samolot pojawi się na lotnisku w Pile za kilka tygodni.

70.375 osób było zameldowanych w Pile 31 grudnia 2019 r. Wśród nich – 2.025 na pobyt czasowy. Ile osób mieszka faktycznie? To niemal niemożliwe do ustalenia zarówno w Pile, jak i w każdym innym mieście, ponieważ do obowiązku meldunkowego (który nadal istnieje), podchodzimy bardzo swobodnie.

930 mieszkań ma swoich zasobach Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jedna trzecia znajduje się w blokach w rejonie ulicy Podchorążych i Bydgoskiej, które wcześniej służyły jako koszarowce Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej i jej następców. Pozostałe 600 mieszkań znajduje się w blokach zbudowanych przez TBS od podstaw.
„Jestem zameldowany – jestem fair” – tak nazywa się akcja „lojalnościowa”, którą Gmina Szydłowo prowadzi drugi rok z rzędu. Chodzi o zachęcenie mieszkańców gminy do zameldowania na jej terenie. Powód? Oczywiście pieniądze, bo do budżetu każdej gminy trafia część podatku dochodowego zapłaconego przez jej mieszkańców – ale tylko tych zameldowanych. W roku 2020 będzie to 38,16% (o 0,08 punktu procentowego więcej niż w 2019 r.). Efekt ubiegłorocznej akcji to 61 nowych meldunków – najwięcej w Dobrzycy i Szydłowie – po 12 osób. Szydłowo zachęca do meldowania się na terenie gminy udziałem w loterii. W tym roku do wygrania będzie m.in. ciśnieniowy ekspres do kawy, rower i 15 urządzeń małego AGD. A efekt? W ubiegłym roku do gminnej kasy z tytułu udziału w PIT wpłynęło o półtora miliona złotych więcej niż w 2018. Dokładny efekt akcji trudno oszacować, ale biorąc pod uwagę średnią wartość podatku dochodowego płaconego przez mieszkańca gminy, było to nie mniej niż 100 tysięcy złotych. Wystarczy – na przykład – na 200 metrów chodnika.
W poszukiwaniu oldtimera wcale nie trzeba wyruszać w daleką podróż. Również w regionie można znaleźć wystawione na sprzedaż klasyki, zarówno z Zachodu, jak i ze Wschodu. 24 lutego najstarszym wystawionym w serwisie Otomoto.pl autem w regionie Nad Gwdą i Notecią był radziecki Gaz-21 z 1962 roku, którego sprzedawca zadeklarował Wronki jako swoją lokalizację. Auto na ukraińskich tablicach rejestracyjnych zostało wystawione za 36.000 zł. Prawie dziesięć razy więcej trzeba zapłacić za Forda Mustanga z 1966 r. Odrestaurowany, czerwony kabriolet robi wrażenie nie tylko wyglądem i ceną (349.000 zł), ale także silnikiem o pojemności 4,7 l. Sprzedająca auto firma mieści się w Atanazynie k. Szamocina.
Aż 180 dni będzie ważny bilet, jaki planuje wprowadzić do oferty Miejski Zakład Komunikacji w Pile. Bilet ma kosztować 420 złotych, co w przeliczeniu daje 2,33 zł dziennie. To mniej niż cena jednego biletu jednorazowego (który ma zresztą podrożeć do trzech złotych). Oczywiście z biletem 180-dniowym będzie można jeździć nawet przez cały dzień na wszystkich liniach obsługiwanych przez pilski MZK.
Około 140 seniorów z Piły zostały wyposażonych w „Przycisk Życia”. To brelok wyposażony w kartę SIM, którego posiadacz może wysłać sygnał o zagrożeniu życia. Sygnał jest odbierany przez dyżurnego Straży Miejskiej, a na miejsce natychmiast kierowany jest patrol. Sygnał wysyłany jest także automatycznie w przypadku upadku posiadacza. Przycisk Życia został wprowadzony w roku 2018 i od tego czasu sygnał o zagrożeniu życia został wysłany około 20. razy. Innowacyjne rozwiązanie zostało docenione w konkursie Innowacyjny Samorząd, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
Chodzieski Rower Miejski Chromek okazał się sukcesem. W drugim sezonie jego funkcjonowania najczęściej z chodzieskich rowerów korzystała pani Alicja, która Chromka wypożyczała aż 721 razy. Najwięcej czasu spędziła na nim pani Julia – 209 godzin 13 minut i 1 sekundę, a najdłuższy dystans wykręcił pan Patryk – 1.318,08 km. W całym sezonie 2019 rowery były wypożyczane 54.380 razy, a łączny przejechany na nich dystans wyniósł 88.902 km. Na koniec roku w systemie było zarejestrowanych 2.925 użytkowników. W tym roku w Chodzieży powstaną trzy nowe stacje Chromka – ich lokalizacje w głosowaniu wybrali mieszkańcy. W sezonie 2020 na stacjach pojawią się co najmniej 83 rowery.
Cały ósmy numer Magazynu67 możesz przeczytać tutaj:
Kliknij na czytniku – na górze i na dole wysuną się belki nawigacyjne. Strony możesz powiększać i pomniejszać (podwójne kliknięcie lub +/-), czytnik możesz otworzyć na pełnym ekranie.
Czytnik w wersji pełnoekranowej możesz też otworzyć klikając w link: https://www.yumpu.com/xx/document/read/63149045/magazyn67-nr-8-marzec-kwiecien-2020.
Możesz też pobrać cały magazyn w formacie PDF (88,5 MB):
Najnowsze komentarze