Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Panorama Piły. Fot. Marcin Maziarz
Panorama Piły. Fot. Marcin Maziarz
Insider

Fakty i liczby #2

Tekst ukazał się w ósmym numerze Magazynu67 (marzec – kwiecień 2020).

Tecnam P2008. Fot. Materiały prasowe Tecnam Aircraft
Tecnam P2008. Fot. Materiały prasowe Tecnam Aircraft

Nowy samolot – Tecnam P2008 – dołączy wkrótce do floty Aeroklubu Ziemi Pilskiej. Samolot włoskiej produkcji ma 7 metrów długości i 9 metrów rozpiętości skrzydeł. Jego kabina mieści dwa miejsca. Według danych producenta, rozwija prędkość maksymalną 222 km/h i ma zasięg równy 1.300 km. Potrzebuje jedynie 165 metrów rozbiegu, a przy lądowaniu dobieg wynosi zaledwie 115 metrów. AZP zapowiada, że samolot pojawi się na lotnisku w Pile za kilka tygodni.

Panorama Piły. Fot. Marcin Maziarz
Panorama Piły. Fot. Marcin Maziarz

70.375 osób było zameldowanych w Pile 31 grudnia 2019 r. Wśród nich – 2.025 na pobyt czasowy. Ile osób mieszka faktycznie? To niemal niemożliwe do ustalenia zarówno w Pile, jak i w każdym innym mieście, ponieważ do obowiązku meldunkowego (który nadal istnieje), podchodzimy bardzo swobodnie.

Budynek Pilskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Fot. Marcin Maziarz
Budynek Pilskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Fot. Marcin Maziarz

930 mieszkań ma swoich zasobach Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jedna trzecia znajduje się w blokach w rejonie ulicy Podchorążych i Bydgoskiej, które wcześniej służyły jako koszarowce Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej i jej następców. Pozostałe 600 mieszkań znajduje się w blokach zbudowanych przez TBS od podstaw.

„Jestem zameldowany – jestem fair” – tak nazywa się akcja „lojalnościowa”, którą Gmina Szydłowo prowadzi drugi rok z rzędu. Chodzi o zachęcenie mieszkańców gminy do zameldowania na jej terenie. Powód? Oczywiście pieniądze, bo do budżetu każdej gminy trafia część podatku dochodowego zapłaconego przez jej mieszkańców – ale tylko tych zameldowanych. W roku 2020 będzie to 38,16% (o 0,08 punktu procentowego więcej niż w 2019 r.). Efekt ubiegłorocznej akcji to 61 nowych meldunków – najwięcej w Dobrzycy i Szydłowie – po 12 osób. Szydłowo zachęca do meldowania się na terenie gminy udziałem w loterii. W tym roku do wygrania będzie m.in. ciśnieniowy ekspres do kawy, rower i 15 urządzeń małego AGD. A efekt? W ubiegłym roku do gminnej kasy z tytułu udziału w PIT wpłynęło o półtora miliona złotych więcej niż w 2018. Dokładny efekt akcji trudno oszacować, ale biorąc pod uwagę średnią wartość podatku dochodowego płaconego przez mieszkańca gminy, było to nie mniej niż 100 tysięcy złotych. Wystarczy – na przykład – na 200 metrów chodnika.

W poszukiwaniu oldtimera wcale nie trzeba wyruszać w daleką podróż. Również w regionie można znaleźć wystawione na sprzedaż klasyki, zarówno z Zachodu, jak i ze Wschodu. 24 lutego najstarszym wystawionym w serwisie Otomoto.pl autem w regionie Nad Gwdą i Notecią był radziecki Gaz-21 z 1962 roku, którego sprzedawca zadeklarował Wronki jako swoją lokalizację. Auto na ukraińskich tablicach rejestracyjnych zostało wystawione za 36.000 zł. Prawie dziesięć razy więcej trzeba zapłacić za Forda Mustanga z 1966 r. Odrestaurowany, czerwony kabriolet robi wrażenie nie tylko wyglądem i ceną (349.000 zł), ale także silnikiem o pojemności 4,7 l. Sprzedająca auto firma mieści się w Atanazynie k. Szamocina.

180 dni będzie ważny bilet, jaki planuje wprowadzić do oferty Miejski Zakład Komunikacji w Pile. Bilet ma kosztować 420 złotych, co w przeliczeniu daje 2,33 zł dziennie. To mniej niż cena jednego biletu jednorazowego (który ma zresztą podrożeć do trzech złotych). Oczywiście z biletem 180-dniowym będzie można jeździć nawet przez cały dzień na wszystkich liniach obsługiwanych przez pilski MZK.

Około 140 seniorów z Piły zostały wyposażonych w „Przycisk Życia”. To brelok wyposażony w kartę SIM, którego posiadacz może wysłać sygnał o zagrożeniu życia. Sygnał jest odbierany przez dyżurnego Straży Miejskiej, a na miejsce natychmiast kierowany jest patrol. Sygnał wysyłany jest także automatycznie w przypadku upadku posiadacza. Przycisk Życia został wprowadzony w roku 2018 i od tego czasu sygnał o zagrożeniu życia został wysłany około 20. razy. Innowacyjne rozwiązanie zostało docenione w konkursie Innowacyjny Samorząd, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

Chodzieski Rower Miejski Chromek okazał się sukcesem. W drugim sezonie jego funkcjonowania najczęściej z chodzieskich rowerów korzystała pani Alicja, która Chromka wypożyczała aż 721 razy. Najwięcej czasu spędziła na nim pani Julia – 209 godzin 13 minut i 1 sekundę, a najdłuższy dystans wykręcił pan Patryk – 1.318,08 km. W całym sezonie 2019 rowery były wypożyczane 54.380 razy, a łączny przejechany na nich dystans wyniósł 88.902 km. Na koniec roku w systemie było zarejestrowanych 2.925 użytkowników. W tym roku w Chodzieży powstaną trzy nowe stacje Chromka – ich lokalizacje w głosowaniu wybrali mieszkańcy. W sezonie 2020 na stacjach pojawią się co najmniej 83 rowery.

Cały ósmy numer Magazynu67 możesz przeczytać tutaj:

Kliknij na czytniku – na górze i na dole wysuną się belki nawigacyjne. Strony możesz powiększać i pomniejszać (podwójne kliknięcie lub +/-), czytnik możesz otworzyć na pełnym ekranie.

Czytnik w wersji pełnoekranowej możesz też otworzyć klikając w link: https://www.yumpu.com/xx/document/read/63149045/magazyn67-nr-8-marzec-kwiecien-2020.

Możesz też pobrać cały magazyn w formacie PDF (88,5 MB):