Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

IdeeInsiderPod patronatem M67

Jedyny powód, dla którego powinnaś/powinieneś wyłożyć piątaka na Ogród i Pasiekę Społeczną w Pile

No, może dwie dychy (i za chwilę dowiesz się dlaczego), ale powód jest naprawdę tylko jeden.

Pewnie już wiesz o tym, że tuż obok budynku Nadnoteckiego Instytutu UAM przy Kołobrzeskiej w Pile Fundacja Pszczoła chce stworzyć Ogród i Pasiekę Społeczną. Tak naprawdę to już się dzieje – miejsce zostało wyznaczone, przyjechała ziemia, wytyczane są ścieżki… Idea zaczyna przybierać realnych kształtów. Również finansowo, bo na Wspieram.to równolegle trwa zbiórka społecznościowa. Wiesz, że to ważne? Tak naprawdę jest tylko jeden powód, by ją wesprzeć.

W rzeczywistości nie chodzi o sam ogród i pasiekę – są zbyt małe, by ich bezpośredni wpływ na środowisko był odczuwalny. Ich rola jest zupełnie inna: są narzędziem zmiany. Zmiany w myśleniu, w postrzeganiu świata, w traktowaniu otoczenia. Naszego – dzisiejszych dorosłych – oczywiście też, bo każde podjęcie akcji na rzecz lepszego środowiska ma znaczenie, ale najważniejsze są nasze dzieci i kolejne pokolenia.

Tak będzie wyglądać Ogród i Pasieka Społeczna w Pile. Fot. Fundacja Pszczoła
Tak będzie wyglądać Ogród i Pasieka Społeczna w Pile. Fot. Fundacja Pszczoła

Ogród i Pasieka Społeczna są – czy raczej będą – przede wszystkim po to, żeby dzieci i młodzież mogły zobaczyć, dotknąć i zrozumieć jak funkcjonuje środowisko. I że nasze wybory mają znaczenie – każdy z nich przekłada się na drobne zmiany. Dzisiejszym dzieciom łatwiej to przyswoić niż nam – dorosłym. Dla nich oczywiste jest segregowanie odpadów i minimalizowanie ich ilości, czytanie etykiet na produktach spożywczych, rozwiązania oparte na jak najmniejszym zużyciu energii i korzystanie z odnawialnych jej źródeł. Łatwiej im też nauczyć się nowych rzeczy, niż nam zmieniać nawyki, które były normą 20, 30, 40 i więcej lat temu, o których dziś wiemy, że nie są najlepsze.

W Ogrodzie i Pasiece Społecznej będzie można nie tylko dotknąć ziemi, posadzić swoją roślinę i obserwować jak rośnie. Będzie można też na żywo zobaczyć dlaczego tak ważne są zapylacze – dlaczego bez nich grozi nam głód. To po prostu miejsce ważne dla edukacji naszych dzieci w całym regionie nad Gwdą i Notecią, a pewnie i dalej, bo Fundacja Pszczoła chce nagrać także siedem filmów edukacyjnych o tym jak szybko, łatwo i przyjemnie zmienić najbliższe otoczenie. Wszystkie będą dostępne bezpłatnie dla każdego – do wykorzystania na przykład w szkole, czy jako „sposób na zmianę świata w weekend”.

Ogród i Pasieka Społeczna już „się dzieje”. W czwartek przyjechała ziemia. Fot. Marcin Maziarz (kadr z nagrania video)
Ogród i Pasieka Społeczna już „się dzieje”. W czwartek przyjechała ziemia. Fot. Marcin Maziarz (kadr z nagrania video)

I właśnie dlatego, by młodym dać narzędzie pomagające zrozumieć jak nie zepsuć bardziej tego, co już zepsuliśmy (a z czasem być może naprawić – na tyle na ile to możliwe), powinniśmy wpłacić na zbiórkę piątaka, a najlepiej co najmniej dwie dychy. Dlaczego?

Do każdej wpłaty na co najmniej dziesięć złotych firma Innogy Polska dokłada kolejną dychę. I to nie jest tak, że wpłacasz piątaka czy dychę i nic z tego nie masz. To crowdfunding, więc za swoją wpłatę otrzymujesz nagrodę. Najniższa nagroda jaką możesz wybrać, to ta za 5 złotych. Kolejna – za 20. Są i takie za dziesięć tysięcy, jak i takie z dowolną liczbą zer „gdzieś pomiędzy”. Jakie? Kliknij, proszę, w link: https://wspieram.to/pszczola, przejrzyj nagrody i wybierz jakąś dla siebie. Pamiętaj, że robisz to dla dorosłych, którzy dziś są jeszcze dziećmi.

Więc jak będzie? Wyłożysz przynajmniej dwadzieścia złotych na lepszą przyszłość swoich dzieci i wnuków? Ja już wpłaciłem.

Jeszcze nie wiesz dlaczego warto? Zobacz też video na górze strony.

Patronem zbiórki społecznościowej na utworzenie Ogrodu i Pasieki Społecznej jest Magazyn67.

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.