Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Szósty numer Magazynu67. Fot. Marcin Maziarz
Szósty numer Magazynu67. Fot. Marcin Maziarz
Magazyn67

Szósty. Gruby numer na koniec lata

Magazyn67 pełen letnio-jesiennych i ponadczasowych treści. Przedłużamy lato, oswajamy jesień.

Po raz szósty spotykamy się na stronach Magazynu67. Tym razem na horyzoncie majaczą już złote barwy jesieni, ale ciepłe lato jeszcze nie daje o sobie zapomnieć. Przynajmniej za dnia, bo wieczory i noce sprzyjają siedzeniu przy cieple ogniska – tego prawdziwego, strzelającego iskrami, albo tego domowego, emanującego ciepłem uczuć. I taki właśnie jest szósty Magazyn67. A przy okazji – to także najgrubszy z dotychczasowych numerów.

„Ostatnie lato przed końcem świata”. Rozmowa z Marcinem Zaborskim nie tylko na temat książki „Lato'39. Jeszcze żyjemy”.
„Ostatnie lato przed końcem świata”. Rozmowa z Marcinem Zaborskim nie tylko na temat książki „Lato’39. Jeszcze żyjemy”.

Okładka zapowiada rozmowę z Marcinem Zaborskim. Rozmawialiśmy głównie o jego nowej książce „Lato’39. Jeszcze żyjemy”, w której opowiedział o tym jak wyglądały wakacje tuż przed wybuchem II Wojny Światowej: o czym tego lata pisała prasa – również wydawany w Nakle Nad Notecią „Głos Krajny”, co tego lata zajmowało Polaków, jak wypoczywali – bo przecież wypoczywali – mimo nadciągającej dziejowej burzy i czy tę burzę w ogóle przeczuwali. Marcin dał się również namówić na krótkie wspomnienie lat spędzonych w Pile i opowiedział o innych „swoich” miastach.

Wyschnięta Noteć, przerwana Pętla
Wyschnięta Noteć, przerwana Pętla

Tegoroczny dramat rozegrał się na Noteci. Woda w najważniejszej rzece regionu latem opadła do poziomu, którego nie odnotowano wcześniej. Gdzie leżą przyczyny i co to zjawisko mówi nam o miejscu, w którym jesteśmy? O tym na stronach Magazynu67.

Gniazdo. Co dalej z serialem, który śledziliśmy przez sześć sezonów?
Gniazdo. Co dalej z serialem, który śledziliśmy przez sześć sezonów?

I jeszcze jedna dramatyczna historia – tym razem z lasu. Od sześciu lat podglądaliśmy rybołowy żyjące w gnieździe na słupie wysokiego napięcia w Nadleśnictwie Lipka. W tym roku Natura niespodziewania zafundowała nam przedwczesny koniec szóstego sezonu ulubionego przyrodniczego serialu. Co więcej, koniec bardziej krwawy niż zakończenie „House of Cards”. Co stanie się z gniazdem? Czy zasiedli je nowa para? I jak wyglądało życie Szuwarka i roSzponki przed internetową karierą? Tego również dowiecie się z magazynu.

Platforma do nowego świata
Platforma do nowego świata

Szczęśliwie są też historie dające nadzieję. Jak choćby ta z Płotek, gdzie stowarzyszenie Krok Po Kroku HSA buduje pierwszą na świecie platformę umożliwiającą niepełnosprawnym płetwonurkom nurkowanie przez cały rok. Wiecie, że chodzi nie tylko o rehabilitację ciała, ale także rehabilitację społeczną? Jak to działa i dlaczego daje nadzieję – w tekście „Platforma do nowego świata”.

Lawendowe żniwa. Mała Prowansja na przedmieściu Piły.
Lawendowe żniwa. Mała Prowansja na przedmieściu Piły.

W tym roku w letnio-jesiennym numerze zamiast wrzosów, pojawia się… Lawenda. Plantację Lawendowy Len znacie na pewno, ale czy wiecie jak wyglądają lawendowe żniwa i co właściwie dzieje się dalej z tymi obłędnie pachnącymi kwiatami? To także w magazynie.

Honkerem do Albanii. Wyprawa z Piły do wolnego świata.
Honkerem do Albanii. Wyprawa z Piły do wolnego świata.

Magazynu nie byłoby bez podróży. Tym razem przeczytacie o prawdziwej wyprawie. Tarpan Honker z wojskowego demobilu i dwa kampery zabudowane własnoręcznie w nadwoziach aut dostawczych. Ta karawana wyruszyła z Piły do Albanii i z powrotem, przemierzając cztery i pół tysiąca kilometrów. To wyprawa do świata, w którym „ludzie są tacy, jacy powinni być: serdeczni i gościnni”. To cytat z tekstu, który wciągnie was klimatem podróżniczej wolności i Bałkańskiego żywiołu.

Okładka Rodzinnego Magazynu67
Okładka Rodzinnego Magazynu67

W Rodzinnym Magazynie67 tym razem rządzą rodzice oraz pomysły na szkołę i nie tylko.

Lista adresów, pod którymi znajdziecie szósty numer Magazynu67, dostępna tutaj.

A jeżeli lubisz Magazyn67, polub go także na Facebooku i bądź na bieżąco:

[efb_likebox fanpage_url=”Magazyn67″ box_width=”700″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.