Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Rodzice nadal za rzadko rozmawiają z dziećmi o ich przyszłej pracy. Fot. Chroma Stock (zdjęcie ilustracyjne)
Rodzice nadal za rzadko rozmawiają z dziećmi o ich przyszłej pracy. Fot. Chroma Stock (zdjęcie ilustracyjne)
InsiderPod patronatem M67

Piątkowy wieczór może zaważyć na przyszłości twojego dziecka. Możesz mu jeszcze pomóc…

Jedyne takie wydarzenie w roku może okazać się wybawieniem dla niejednego rodzica i nauczyciela. Bo czy wiesz, co twoje dziecko chce robić w dorosłym życiu? Albo twoi uczniowie… Nawet jeżeli wiedzą i ty też wiesz, zajrzyj koniecznie na Noc Zawodowców 2020 – wybór zawodu to nie bułka z masłem, a konsekwencje niewłaściwej decyzji mogą ciągnąć się za młodym człowiekiem całe lata. Możesz mu pomóc dobrze wybrać, ale najpierw sprawdź co oferuje i kogo potrzebuje rynek pracy. W tym roku nie musisz ruszać się z domu.

Noc Zawodowców to wydarzenie kojarzone przede wszystkim z uczniami starszych klas szkół podstawowych. Nic bardziej mylnego – bardzo prawdopodobne, że dotyczy też… ciebie. Oczywiście uczniowie siódmych i ósmych klas, stojący przed wyborem szkoły ponadpodstawowej to grono, którym organizatorzy interesują się szczególnie, ale zasięg wydarzenia jest znacznie szerszy.

Rodzice nadal za rzadko rozmawiają z dziećmi o ich przyszłej pracy. Fot. Chroma Stock (zdjęcie ilustracyjne)
Rodzice nadal za rzadko rozmawiają z dziećmi o ich przyszłej pracy. Fot. Chroma Stock (zdjęcie ilustracyjne)

Coś dla siebie znajdą już szóstoklasiści. Przegląd możliwości jakie daje wykształcenie zawodowe, da im więcej czasu na orientację, a być może także na rozbudzenie pasji, która może przełożyć się na zawód wykonywany w przyszłości.

Z drugiej strony – ci, którzy już wybrali: zarówno obecni uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak i dorośli poszukujący zmiany. – Okazuje się, że nie zawsze dokonujemy trafnych wyborów – także tych zawodowych – mówi Ewa Krupka-Zaręba, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile. – Chodzi zarówno o młodzież, która w trakcie nauki orientuje się, że to jednak nie jest to, co chcą robić w życiu, jak i o dorosłych, którzy wypalają się w obecnej pracy, i dochodzą do wniosku , że nawet jeżeli jest prestiżowa, to nie warto dłużej się męczyć z czymś, co już nie sprawia satysfakcji. Również wtedy warto sprawdzić co oferuje rynek i szkoły w regionie – także te dla dorosłych.

Być może jednak dwie najważniejsze grupy, które powinny zainteresować się Nocą Zawodowców, to rodzice oraz kadra szkolna i doradcza: nauczyciele, dyrektorzy, wychowawcy, pedagodzy, doradcy zawodowi. – Zarówno badania naukowe, jak i – po prostu – życie, pokazują, że to osoby, które mają największy wpływ na wybory zawodowe młodzieży – mówi dyrektor CWRKDiZ w Pile. – Młodzi ludzie, nawet jeżeli nie pytają, to obserwują i – wbrew temu co może się czasem wydawać – słuchają. Niestety, nawet tam gdzie rodzice mają dobrą komunikację z nastoletnimi dziećmi, ogranicza się ona do szkoły, pomocy w nauce i bieżących zdarzeń. Rzadko – za rzadko – albo za późno rozmawiamy o przyszłości, w tym o wyborach zawodowych.

Noc Zawodowców może być świetnym pretekstem do podjęcia rozmowy o pracy, wyborze zawodu, wszystkich za i przeciw związanych z konkretnymi wyborami – zarówno tymi dotyczącymi nauki w dłuższej perspektywie (szkoły średniej i studiów), jak i pracy w konkretnych zawodach o których myśli dziecko. – Lub o tym, dlaczego nie zastanawia się nad wyborem szkoły i tą „dorosłą” przyszłością – mówi Ewa Krupka-Zaręba. – To także sygnał dla rodziców czy nauczycieli. I dobry czas, żeby być może zacząć podsuwać możliwe rozwiązania. Warto jednak najpierw samemu rozeznać się w możliwościach. I właśnie dlatego zapraszamy na Noc Zawodowców nie tylko młodzież, ale także rodziców i kadrę pedagogiczną, czyli osoby, które mają wpływ na zawodowe wybory młodych ludzi.

Tegoroczna Noc Zawodowców odbędzie się w całości on-line. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 2 października o 17.00 pod adresem www.noczawodowcow.pl/subregion_pila/. W programie między innymi: pokazy zawodów i kierunków kształcenia, spotkania z zawodowcami i ludźmi z pasją. Młodzież będzie mogła skorzystać także z doradztwa zawodowego. Odbędą się także webinaria dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Całości dopełni konkurs zawodoznawczy z nagrodami. Szczegółowy program znajdziecie na stronie Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile: https://cwrkdiz.pila.pl/noc-zawodowcow/noc-zawodowcow-2020.

Na Noc Zawodowców 2020 – edycja 3.0 preferowana jest wcześniejsza bezpłatna i szybka rejestracja: http://bityl.pl/QHV56.

Organizatorem wydarzenia są: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Nocy Zawodowców 2020 patronuje Magazyn67.pl.

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.