Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Panorama Zamościa. Fot. KZ Nieruchomości
Panorama Zamościa. Fot. KZ Nieruchomości
Materiał sponsorowanyNieruchomościPartnerzyPilskie Osiedla

Zamoście: osiedle chętnie wybierane

To prawda: nie ma najlepszego wizerunku, ale nadrabia wieloma atutami, które sprawiają, że dla wielu osób to idealne miejsce do życia. W końcu mieszka tu prawie co trzeci pilanin, a pośrednicy nieruchomości praktycznie codziennie są pytani o „czterdzieści metrów na Zamościu”. Zdecydowanie odczarowują je nowe inwestycje w rejonie Kusocińskiego i Podchorążych, i z dobrych źródeł wiemy, że wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Zamoście zaskakuje też terenami, na których można odciąć się od miejskiego hałasu i złapać kontakt z naturą.

Wspólnie z biurem KZ Nieruchomości rozpoczynamy cykl publikacji o pilskich osiedlach: o miejscach, które znacie, lubicie, z którymi – być może – jesteście emocjonalnie związani. W pierwszym odcinku największe – pod względem liczby mieszkańców – osiedle, co do którego jedynie słusznej nazwy od lat nie możemy się zdecydować.

Nazwa

Wiadomo, że jest za mostem i od tego faktu wzięła się jego nazwa. Nikt jednak nie potrafi jednoznacznie wskazać momentu, w którym z Zamościa (Zamoście) zrobił się Zamość. Albo odwrotnie. W pracach Urzędu Miasta Piły używana jest nazwa Zamość – można ją znaleźć w najstarszych dokumentach dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej, pochodzących z 2003 r. A jak jest na co dzień?

Gwda to zachodnia granica Zamościa. Fot. KZ Nieruchomości
Gwda to zachodnia granica Zamościa. Fot. KZ Nieruchomości

O używaną przez was nazwę zapytaliśmy w ankiecie na Facebooku „67. Magazynu nad Gwdą i Notecią”. Odpowiedzi udzieliły 163 osoby. Zdecydowanie wygrała forma… Chwila napięcia… Werble… ZAMOŚCIE. Wskazało ją aż 85,2% osób biorących udział w ankiecie. Urzędową formę „Zamość” – jako tę, której używają na co dzień – wskazało zaledwie 14,8% odpowiadających.

Umówmy się, że w dalszej części tego tekstu osiedle „za rzeką” (jak mówiło się powszechnie wcale nie tak dawno) będziemy nazywać „Zamoście”.

Liczby

Zamoście to drugie pod względem gęstości zaludnienia osiedle w Pile. Na kilometr kwadratowy powierzchni przypada tu około 4.430 mieszkańców – więcej jest tylko w Śródmieściu. Bo choć pod względem powierzchni jest jednym z mniejszych osiedli – ma 4,39 km2 (mniejsze są tylko Gładyszewo i Śródmieście) – to jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców, jest największe. Na Zamościu 31 grudnia 2017 r. mieszkało 19.450 osób. To prawie co trzeci pilanin.

Rynek nieruchomości

Zamoście to stanowczo jedna z najczęściej poszukiwanych lokalizacji na rynku mieszkaniowym w Pile. – Zamoście pod wieloma względami jest „naj” – mówi Marcin Zamojda z KZ Nieruchomości. – Znajdziemy tu zarówno mieszkania tak zwane „ekonomiczne” w kamienicy, doskonale zlokalizowane mieszkania z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, jak i nowoczesne, komfortowe inwestycje – jak te przy Kusocińskiego, czy Kadetów.

Wieżowce przy ulicy Łowieckiej. Fot. Marcin Maziarz
Wieżowce przy ulicy Łowieckiej. Fot. Marcin Maziarz

Osiedlowa infrastruktura jest niezaprzeczalnym atutem Zamościa. Zagęszczenie szkół, przedszkoli, a także jeden z dwóch publicznych żłobków, sprawiają, że to świetna lokalizacja dla rodzin z dziećmi do wieku nastoletniego włącznie. Także bliskość sklepów – zarówno osiedlowych, jak i dyskontów (Biedronka, Lidl, ale także bliskość znajdującego się już po „podlaskiej” stronie torów Tesco, które wkrótce zostanie zmienione w Netto nowej generacji) – przychodni, kościołów i ulubionego dla wielu „małego ryneczku” wpływają na poczucie codziennego komfortu życia w tym miejscu.

Północno-wschodnia część Zamościa w ciągu ostatniej dekady stała się miejscem o szczególnym zagęszczeniu nowych inwestycji mieszkaniowych. Zaczęło się w rejonie ulic Podchorążych i Kadetów, gdzie powstały nowe bloki – częściowo z usługami i handlem w parterze, a także domy jednorodzinne. W tej chwili trwają kolejne inwestycje. Dwa pierwsze segmenty kompleksu budynków przy Kusocińskiego są już zasiedlone, kolejne są w trakcie ostatnich prac i wkrótce wprowadzą się do nich nowi lokatorzy. Ostatni etap jest w trakcie przygotowania do budowy. Trzy ciekawostki związane z tą inwestycją. Pierwsza: najwyższy z jej segmentów to pierwszy od prawie czterdziestu lat nowy wieżowiec w Pile. Druga: to jeden z dwóch w Pile bloków położonych bezpośrednio nad stawem. Trzecia: staw jest zdecydowanie mniej narażony na wyschnięcie od innych podobnych zbiorników w mieście, bo trafia do niego nadmiar wody z kanalizacji burzowej.

Rejon ulicy Kusocińskiego i Podchorążych udało się przekształcić z terenu powojskowego w mieszkalny. Fot. KZ Nieruchomości
Rejon ulicy Kusocińskiego i Podchorążych udało się przekształcić z terenu powojskowego w mieszkalny. Fot. KZ Nieruchomości

W najbliższym czasie zmieni się także rejon Aquaparku. Właśnie trwa realizacja nowej inwestycji pod adresem Wybickiego 20, w której znajdzie się około trzydziestu mieszkań. Wkrótce rozpocznie się realizacja Osiedla Sztuk Pięknych Onyx. To cztery trzypiętrowe budynki z handlem i usługami w parterze. Zaprojektowano w nich blisko sto mieszkań, a najwyższych piętrach znajdą się przestronne apartamenty. Wiele wskazuje też na to, że w niedługim czasie w pobliżu rozpocznie się realizacja kolejnego dużego budynku mieszkalnego.

Na to, że budownictwo mieszkaniowe w rejonie Aquaparku będzie się rozwijać, wskazują zapisy uchwalonego niedawno nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Oferty mieszkań na Zamościu znajdziecie u partnera tego artykułu – KZ Nieruchomości: https://www.kznieruchomosci.pl/oferty/mieszkania/Piła/Zamość/.

Rewitalizacja

Kiedy w 2002 wojsko opuściło teren przy Podchorążych, w tym miejscu powstała potężna „wyrwa” w miejskim organizmie. Teren, który niegdyś tętnił życiem, prawie z dnia na dzień został go pozbawiony. Szczęśliwie prawie 20 lat później możemy powiedzieć „udało się”. To prawda, w ogromnym kampusie jeszcze wiele pozostało do zagospodarowania, ale swoje miejsce znalazły tutaj i największa w regionie uczelnia – Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica (PUSS) – i biznes, i budownictwo mieszkaniowe. Szczególnie to ostatnie – w rejonie ulic Andersa, Kity i Ofiar Katynia – przywróciło temu zakątkowi miasta życie. Trudno sobie dziś wyobrazić go bez zrewitalizowanych koszarowców i nowych budynków TBS.

Komunikacja

Skomunikowanie Zamościa z resztą miasta, to także niezaprzeczalny atut tego osiedla. Najgęściej zamieszkaną jego część przecina obwodnica śródmiejska (Okólna, Kusocińskiego, Głuchowska) w wielu miejscach skrzyżowana z mniejszymi i większymi ulicami o znaczeniu osiedlowym i ponadosiedlowymn. Z tych ważniejszych warto wymienić: Wawelską, Bydgoską, Kossaka, Aleję Powstańców Wielkopolskich i Śniadeckich. Każda z nich (oprócz Śniadeckich) pozwala wyjechać z miasta.

Obwodnica śródmiejska pozwala sprawnie dojechać do innych części miasta. Fot. Marcin Maziarz
Obwodnica śródmiejska pozwala sprawnie dojechać do innych części miasta. Fot. Marcin Maziarz

Także komunikacja miejska na Zamościu zapewnia komfort tym, którzy poruszają się bez samochodu. Łatwiej wymienić te linie autobusowe pilskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji, które o to osiedle przynajmniej nie zahaczają jednym – dwoma przystankami. Na Zamoście można dojechać liniami: 0, 1, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 50. Taka siatka zapewnia możliwość dojazdu bez przesiadki w każdy zakątek miasta.

Zamoście ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć linii komunikacji miejskiej. Fot. Marcin Maziarz
Zamoście ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć linii komunikacji miejskiej. Fot. Marcin Maziarz

Praca i biznes

Obrzeża Zamościa są jednym z miejsc, w których w Pile w najbliższych latach będzie rozbudowywać się przemysł – między innymi za sprawą Strefy Przemysłowej przy ulicy Młodych. Pierwszym inwestorem w niej została firma Zbyszko – producent napojów.

Fabryka napojów Zbyszko w Strefie Przemysłowej przy ulicy Młodych. Fot. Marcin Maziarz
Fabryka napojów Zbyszko w Strefie Przemysłowej przy ulicy Młodych. Fot. Marcin Maziarz

„Mieszkalne” części Zamościa mają doskonale rozwiniętą ofertę usługową i handlową – to także niezaprzeczalny atut osiedla.

Ciekawostki, które warto przypomnieć

Są takie miejsca, które – zdarza się – przypisujemy do niewłaściwego osiedla. Często bywa tak z Aquaparkiem, który bywa przypisywany do Podlasia. Poprawka: dopiero na skrzyżowaniu Kossaka i Grottgera kończy się Zamoście, którego granica biegnie dalej wzdłuż torów kolejowych. Aquapark leży jeszcze po „zamościańskiej” stronie torów.

Aquapark Piła. Fot. Marcin Maziarz
Aquapark Piła. Fot. Marcin Maziarz

Podobna sytuacja ma miejsce z wyspą. Tak, wyspa na Gwdzie, ta na której mamy fontannę, Wyspiarza i koronę, administracyjnie przynależy już nie do Śródmieścia, a do Zamościa.

Na Zamościu znajduje się największa w regionie uczelnia wyższa – Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica (PUSS), a także jedyny w Pile i regionie McDonald’s.

Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica to największa uczelnia w regionie. Fot. Marcin Maziarz
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica to największa uczelnia w regionie. Fot. Marcin Maziarz

Jeżeli chodzi o rekordy – wszyscy znamy drugi pod względem wielkości drewniany krucyfiks, wiszący w prezbiterium kościoła pw. Św. Antoniego. W sercu Zamościa.

Miłośnicy historii najnowszej ciągle mogą znaleźć coś dla siebie na terenach po Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej przy Podchorążych. Miejscem o znaczeniu historycznym jest bez wątpienia ulica Śmiłowska. Wyjątkowość architektury doceni każdy, kto trafi w to spokojne, położone na uboczu miejsce. Warto wspomnieć także dom przy Tucholskiej 9, na którego ścianie można zobaczyć tablicę poświęconą Franciszkowi Tobole – pierwszemu powojennemu prezydentowi Piły. To dom, w którym mieszkał.

Zamoście jest także tym osiedlem, na którym zostały skoncentrowane służby określane mianem „stróżów prawa”. Przy Bydgoskiej znajdziemy Komendę Powiatową Policji – zarówno obecny, przeznaczony finalnie do rozbiórki budynek, jak i nowy, jeszcze powstający, do którego policjanci mają przeprowadzić się wkrótce, a przy Alei Powstańców Wielkopolskich – Sąd Rejonowy.

Dotychczasowy biurowiec Komendy Powiatowej Policji w Pile. Fot. Marcin Maziarz
Dotychczasowy biurowiec Komendy Powiatowej Policji w Pile. Fot. Marcin Maziarz

Z miejsc kojarzących się nieco lepiej warto wspomnieć powstającą nad Gwdą (na wysokości ul. Dąbrowskiego) skate plazę. Będzie to jeden z największych takich obiektów w Polsce. Z kolei fani sportu żużlowego z całej Polski doskonale znają stadion przy ulicy Bydgoskiej.

Ciekawostka o ulicy Głuchowskiej: podobno w zamyśle (gdzieś na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych) miała być Człuchowską, jednak urzędnikowi przepisującemu ręcznie treść uchwały ówczesnej Rady Miejskiej litery Cz zlały się w G, i tak już zostało… Tak przynajmniej mówi miejska legenda.

Miejsca chillu

Cała zachodnia granica Zamościa to Gwda i położone nad nią bulwary. Piękne, zielone tereny parkowe, chętnie wybierane na spacery. Zakątek w rejonie ulicy Rybackiej to ogrody działkowe – również położone nad Gwdą. Choć i miłośnicy bliższego kontaktu z naturą znajdą coś dla siebie. Wystarczy wybrać się – a jakże – wzdłuż Gwdy, nieco bardziej na południe. Przy ulicy Młodych, albo jeszcze dalej – aż do obwodnicy – wystarczy zejść na brzeg, by posłuchać niezakłóconego niczym szmeru rzeki, a przy odrobinie szczęścia – klangoru żurawi i odgłosów innych ptaków. Na Zamościu da się odpocząć.

Łąki nad Gwdą przy ulicy Młodych. Fot. Marcin Maziarz
Łąki nad Gwdą przy ulicy Młodych. Fot. Marcin Maziarz

Jest a jakoby go nie było (ale jest)

Od 2014 roku nie działa Rada Osiedla Zamość. Nie udało się jej wybrać, bo w wyborach wzięło udział za mało wyborców – mniej niż wymagane 5% uprawnionych. W samym istnieniu osiedla nie zmienia to jednak wiele. Rada Osiedla jest organem doradczym Prezydenta Miasta. Dysponuje co prawda własnym budżetem, jednak jest on naprawdę niewielki – rzędu kilku tysięcy złotych. Tyle, by wystarczyło na osiedlową działalność kulturalno-oświatową. Rady osiedli co prawda mają za zadanie przekazywanie postulatów mieszkańców, dotyczących np. oczekiwanych na osiedlu inwestycji, ale te można równie dobrze przekazać radnym Rady Miasta wybranym na osiedlu. Ci mają obowiązek wysłuchać głosów mieszkańców.

Brak Rady Osiedla Zamość nie zmienia nic w jego istnieniu na mapie – jego granice administracyjne pozostały niezmienione.

Panorama Zamościa. Fot. KZ Nieruchomości
Panorama Zamościa. Fot. KZ Nieruchomości

Materiał został przygotowany wspólnie z partnerem:

KZ Nieruchomości

ul. Kilińskiego 8
64-920 Piła
tel. 884 089 777
www.facebook.com/KittelZamojda
www.kznieruchomosci.pl

Marcin Maziarz
Wydawca Magazynu67. Zakochany w regionie nad Gwdą i Notecią oraz w Pojezierzu Wałeckim. Ceniący i chętnie odwiedzający krainy nieco dalsze: Pojezierza: Drawskie i Szczecineckie, Kaszuby i wybrzeże Bałtyku ze szczególną atencją dla Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Uzależniony od poszukiwania miejsc, w których jeszcze go nie było, od słuchania ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i od spisywania historii, które mają sens.